Lidovky.cz

Resuscitace Facebooku a hořkosladký Web 3.0

  20:30

Mark Zuckerberg vstoupil do nové epochy internetu. Akciím Facebooku to prospívá.

Uvedení vlastního mobilního zařízení na trh Facebook nechystá. Spolupracovat chce s populárními operačními systémy iOS a Android (vpravo). foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Víte, co se v posledních měsících hnalo z kopce ještě zuřivěji než bývalý alpský lyžař a držitel čtyř křišťálových glóbů FIS Rakušan Hermann Maier, zvaný Herminator? Akcie Facebooku.

Od vstupu nejoblíbenější sociální sítě světa na burzu 18. května tohoto roku se hodnota společnosti, která byla kdysi odhadována až na astronomických 104 miliard dolarů, scvrkla téměř na půlku. A zakladatel Mark Zuckerberg, bezpochyby jeden z nejbohatších 28letých podnikatelů planety, k tomu v uplynulých měsících na veřejnosti řekl přibližně tolik, co Charlie Chaplin ve svém prvním filmu – nic.

Není tedy divu, že se „Zuckovo“ vystoupení na sanfranciské konferenci TechCrunch Disrupt očekávalo s podobným napětím, s jakým fanoušci společnosti Apple vyhlíželi minulý týden představení nového iPhonu „pětky“. Zuckerberg investory nezklamal. Přišel s úsměvem hráče pokeru držícího v ruce královskou postupku takzvanou Royal Flush, promluvil o svých plánech do budoucnosti a zvítězil na celé čáře.

Cena akcií Facebooku se již během jeho vystoupení začala chovat, jako když někdejší pražský primátor Pavel Bém narazí na kopec – začala šplhat.

Vystoupení Marka Zuckerberga na TechCrunch Disrupt

Suverén bez kapuce

Náhlé zmrtvýchvstání mělo hned několik důvodů. V první řadě se na sanfranciském jevišti objevil vysmátý a energický Mark Zuckerberg, který nevypadal ani trochu jako CEO firmy, která své akcionáře právě připravila o padesát miliard dolarů. Jeho samotná přítomnost na konferenci TechCrunch Disrupt lidem připomněla, že Facebook – navzdory všem úskalím – není žádný propadák.

Společnost má už téměř miliardu uživatelů, na účtu spoustu peněz a její dominance v oblasti sociálních sítí je v současné chvíli nenapadnutelnáSpolečnost má už téměř miliardu uživatelů, na účtu spoustu peněz a její dominance v oblasti sociálních sítí je v současné chvíli nenapadnutelná. A to i přesto, že Zuckerberg otevřeně přiznal, že vývoj akcií byl od vstupu na burzu, mírně řečeno, neuspokojivý.

Navzdory volnému pádu akcií však z reakcí publika bylo zřetelně znát, že o důvěru v internetový gigant nepřišlo. „Tato společnost je o vizích a o motivaci změnit svět. Nevím, kdo by ji mohl vést lépe než právě člověk, který z ní udělal mnohamiliardový byznys ještě před svými třicátými narozeninami,“ řekl agentuře Reuters Dave Crowder, zaměstnanec společnosti GSV Asset, která vlastní akcie Facebooku.

Google, třes se!

Nejzajímavějším bylo dle vlivného analytika z newyorského Wall Streetu Bena Schachtera Zuckerbergovo prohlášení, že sociální síť přemýšlí o vybudování vlastního vyhledávače, a chystá se tak vstoupit do ringu se zatím neporaženým šampiónem Googlem. „Máme kolem jedné miliardy vyhledávání denně, a to se ani nesnažíme,“ uvedl Zuckerberg, který od primárního úpisu akcií své společnosti jako by vyzrál. Ten tam je „podvodníček“ v mikině s kapucí, jak Zuckerberga ještě nedávno popsal Eben Moglen, právník a ideolog organizace Free Software Foundation.

Zuckerber věří, že podobně jako se vyvíjí web, vyvíjejí se i nároky jeho uživatelů na výsledky, které jim kyberprostor na jejich dotazy nabízí. „Vyhledávače by měly poskytnout specifické odpovědi,“ míní Zuckerberg a dobře ví, že nikdo jiný v budoucnosti nedokáže na otázky typu „Jaké restaurace mají rádi mí kamarádi?“ odpovědět lépe než právě Facebook. Zuckerberg sice odmítl být konkrétnější, připustil však, že si nad touto problematikou již nějakou dobu láme hlavy specializovaný tým v centrále v kalifornském městečku Menlo Park.

Mobily ano, ale bez mobilů

A ještě jednu maličkost, která by se mohla stát velmi podstatnou pro budoucnost celé společnosti, Zuckerberg prozradil. CEO Facebooku totiž prý téměř žije na svém mobilním telefonu. Píše na něm dokonce i podstatnou část svých textů. „Během dalších tří až pěti let bude náš úspěch definovat skutečnost, jak dobře se nám bude dařit na mobilních telefonech,“ prozradil Zuckerberg.

Přes 50 procent majitelů smartphonů z celého světa používá podle studie společnosti Ericsson svoje zařízení hned, když ráno vstanouZároveň důrazně vyvrátil veškeré spekulace o tom, že by kalifornská společnost mohla v budoucnosti na trh uvést vlastní mobilní zařízení. „Kdybychom tak učinili, mohli bychom oslovit sotva deset až dvacet milionů lidí. To pro nás není podstatné,“ řekl Zuckerberg, podle něhož je pro firmu je zásadní, aby její systém byl integrovaný do každého zařízení na světě. Z toho důvodu je prý mnohem důležitější spolupráce s populárními operačními systémy iOS (Apple) a Android (Google), než „bastlení“ na vlastním přístroji.

Ostatně chytré telefony začínají mít čím dál tím větší vliv na běžné životy lidí. Používání aplikací se stává jejich stále důležitější potřebou. Přes 50 procent majitelů smartphonů z celého světa používá podle aktuální studie společnosti Ericsson svoje zařízení hned, když ráno vstanou, a 44 procent se před opuštěním postele přihlásí na internet.

Jen v prvním čtvrtletí roku 2012 dosáhl počet mobilních připojení 6,2 miliardy a během druhého čtvrtletí vzrostl o nových 170 milionů mobilních připojení. V současnosti existuje více než 700 milionů uživatelů chytrých telefonů a podle odhadů Ericssonu by jich v roce 2017 mohly být tři miliardy.

Nová éra internetu

Výstup Marka Zuckerberga tedy především demonstroval snahu společnosti o vstup do nové éry internetu. Podle nedávných slov zakladatele investiční společnosti Ironfire Capital Erica Jacksona jsme daleko za sebou nechali Web 1.0, tedy první generaci internetových společností, kterou ovládaly weby typu Yahoo!, a v současné chvíli se připravujeme na přechod z Webu 2.0, jejž utvářely především sociální sítě.

Nástupci – Webu 3.0 – budou dominovat společnosti, jež se soustředí výhradně na smartphony, případně tablety. Jackson předpovídá, že by si Facebook právě na tomto přechodu mohl vylámat zuby.

Více se dočtete v článku Dávám Facebooku pět let, maximálně osm!

O nové digitální metamorfóze svědčila i samotná konference TechCrunch. Tato událost vznikla v roce 2005 a byla v minulosti ztotožněním Webu 2.0. Koneckonců stála u zrodu takových sociálních superhvězd, jakými jsou dnes Facebook, Yelp, YouTube a Twitter. Tento rok však překvapila téměř naprostá absence firem reprezentující druhou evoluční příčku internetu.

Podle Kevina Rose, zakladatele společnosti Digg, jež se zabývá takzvaným social bookmarkingem, tedy ukládáním, organizováním, vyhledáváním a správou záložek webových stránek na internetu, sice zůstanou sociální sítě důležitou součástí všeho, co na internetu děláme, kdo by však chtěl být úspěšný v oboru IT, měl by se raději soustředit na jiná odvětví.

Aplikace z jiné planety

Mezi společnosti, které se během letošního ročníku TechCrunch postaraly o největší rozruch, patřil například startup Expect Labs. Mladá firma přišla s produktem nazvaným MindMeld. Název by měl být přinejmenším povědomý fanouškům kultovního vědeckofantastického seriálu Star Trek. MindMeld je totiž specifická schopnost fiktivního, vysoce inteligentního mimozemského, avšak humanoidního druhu Vulkánců.

Ve zkratce jde o techniku výměny myšlenek, zkušeností, vzpomínek a vědomostí mezi jednotlivci pouhým dotykem. Nový způsob telepatie americký vývojářský tým sice zatím nevynalezl, jejich aplikace cílená v první řadě na tablety iPad je přesto fascinující.

MindMeld v akci

MindMeld poslouchá, o čem si lidé právě povídají a chatují, analyzuje to a na základě jejich rozhovoru nabízí v reálném čase kontextuální informace. Pokud se například se svým kamarádem v Německu domlouváte, že až příště zase jednou navštíví Česko, pojedete se podívat na Šumavu, aplikace vám v tu ránu „vyplivne“ informace o chráněné krajinné oblasti, nabídku doporučovaných restaurací v okolí, mapy, turistické stezky, fotografie, články o kůrovci, seznam vašich kamarádů na Facebooku, kteří žijí poblíž a podobně.

Dle zakladatele společnosti Tima Tuttla jde o nástřel technologií, které nás během několika málo let budou obklopovat. „Budou neustále ve střehu, aby nám mohly nabízet informace, které chceme, a to ještě předtím, než si uvědomíme, že je vlastně potřebujeme,“ řekl Tuttle. Hořkosladký Web 3.0.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.