Rektor ČVUT Havlíček: Vysokoškoláky nemohou být všichni, stačí 55 procent

Skutečnost, že sedmdesát procent mladé populace nastupuje v ČR na vysoké školy, považuje rektor za „šílené, ale stát to tak chtěl“.

Profesor Václav Havlíček byl 28. října vyznamenán prezidentem Václavem Klausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Václav Havlíček byl 28. října vyznamenán prezidentem Václavem Klausem. | foto: © ČVUTČeská pozice
Profesor Václav Havlíček byl 28. října vyznamenán prezidentem Václavem Klausem.

Sobotní vydání deníku MF Dnes se již podruhé za sebou zaměřilo na výrazné persony českého školství a vědy. Po profesorce Evě Sykové z Akademie věd ČR (která se stala senátorkou, ale zůstane šéfkou Ústavu experimentální medicíny AV ČR) dostal prostor ve velkém interview i rektor ČVUT profesor Václav Havlíček, jehož o státním svátku vyznamenal prezident. Titulek rozhovoru zvolili editoři jednoznačně: „Propad školství je katastrofální“.

Vedle kritiky přílišné masovosti vysokoškolského vzdělání Havlíček docela ostře napadá jeho trojstupňovou přeměnu podle takzvané Boloňské deklarace (bakalář-magistr-doktor). „Právě bezvýhradné akceptování tohoto systému je chyba, měli jsme se asi politikům více bránit. Hlavním cílem bylo výrazně zvýšit počet vysokoškoláků, který u nás narostl více než třikrát. Takže dnes jde v Česku sedmdesát procent osmnáctileté populace na vysoké školy,“ řekl MfD Havlíček s tím, že je to „šílené, ale  stát to tak chtěl“.

„Cíl vlády se povedl, ale nutně měl za následek pokles kvality. Vláda chtěla více bakalářů, ale zejména v technických oborech nenaučíte mladého člověka za tři roky podstatně víc, než se dříve naučili dobří průmyslováci za čtyři roky. Společnost nebyla připravena akceptovat bakaláře jako plnohodnotné, vysokoškolsky vzdělané studenty,“ míní rektor ČVUT.

Pokud by všichni absolventi měli být excelentními samostatně tvůrčími lidmi, myslím, že by to nebylo více než 30 procent populace...S jeho hodnocením bude asi souhlasit značná část Čechů. Ovšem Havlíček jde ještě o kus dál; na otázku, kolik procent populace by mělo mít vysokoškolské vzdělání, odpovídá jako technik. V přesných číslech, byť ví, že není lehké stanovit hranici.

„Ale dobře: pokud by všichni absolventi vysoké školy měli být skutečně excelentními lidmi splňujícími požadavek samostatné tvůrčí práce, tak si myslím, že by to nebylo více než třicet procent populace. Pokud však připustíme, že jde o pracovníky, kteří mají dostatečné znalosti využitelné v praxi, pak to může být padesát, pětapadesát procent. Víc ne,“ uvedl Havlíček.

Jaký poměr „vysokoškoláctví“ by rádi viděli ostatní rektoři v České republice?

robinL Ale dělala :-) Ale dělala :-) 10:26 6.11.2012

Počet příspěvků: 32, poslední 17.11.2012 12:57 Zobrazuji posledních 32 příspěvků.