Lidovky.cz

Rekordní flastr pro Liberec za mistrovství světa

  13:58

Za nezákonné přidělování veřejných zakázek udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši 6,55 milionu.

Je to taková symbolická tečka za tím Libereckým příběhem, chtělo by se parafrázovat inspektora Trachtu z Cimrmanovy hry Vražda v salonním kupé při čtení zprávy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad zkoumal celkem 72 veřejných zakázek přidělených v souvislosti s přípravou mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskutečnilo v Liberci v roce 2009. Severočeské město dostalo od ÚOHS pokutu 6,55 milionu, rekordní částku, jakou dosud úřad za chyby v zadávání zakázek udělil.

Z celkem sedmi řízení, která úřad nakonec přezkoumával na základě výsledku kontroly z března 2009, nebyl dle verdiktu ÚOHS porušen zákon jen v jediném. „V naprosté většině z více než sedmdesáti posuzovaných zakázek (...) zjistil ÚOHS porušení zákona spočívající v úmyslném rozdělení předmětu veřejné zakázky pod zákonem dané finanční limity. Zadavatel v těchto zakázkách nepoužil předepsané typy zadávacích řízení, čímž mohl výrazně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Svým jednáním město Liberec znemožnilo účast v zakázkách širšímu okruhu dodavatelů a podstatně tak narušilo soutěžní prostředí,“ konstatuje úřad v tiskové zprávě.

Proti rozhodnutí se může Liberec odvolat. „O tom, že je správní řízení vedeno, samozřejmě víme, doufal jsem jen v jiné vyústění,“ reagoval na rozhodnutí ÚOHS liberecký náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (sdružení Liberec občanům). V napjatém městském rozpočtu dle jeho vyjádření pro ČTK na zaplacení tak vysoké částky peníze nejsou a město bude muset hledat cesty, jak pokutu řešit. Přípravy i samotné mistrovství proběhly za primátora Jiřího Kittnera (ODS).

Zjištěný šlendrián

Nejzávažněji byl zákon porušen při zadávání 27 zakázek spojených s budováním sportovního areálu Ještěd. Zakázky za téměř 700 milionů korun plnily společnosti Strabag, Syner, oaza-net, Eurovia CS, Regionální stavební a Elproinvest. Pochybení úřad neshledal pouze ve dvou zakázkách.

Z třinácti zakázek s hodnotou 260 milionů spojených s budováním sportovního areálu Vesec byla dle ÚOHS zadána v souladu se zákonem pouze jediná. Z šesti etap budování metropolitní internetové sítě byly dle zákona zadány zakázky pro dvě z nich. V celkem 16 zakázkách na projektovou dokumentaci v objemu 16,5 milionu korun prokázal ÚOHS věcnou, místní i časovou souvislost, tedy opět šlo o jedinou zakázku, jejíž předmět byl zadavatelem nezákonně rozdělen. Zákon byl porušen i u dvou zakázek na dodávku sněžných pásových vozidel pro skokanský areál Ještěd a pro běžecký areál ve Vesci v hodnotě 16,8 milionu korun.

ÚOHS tvrdí, že při ukládání sankcí bral v potaz zejména značný rozsah a závažnost pochybení, na straně druhé pak polehčující okolnosti v podobě organizační i finanční náročnosti tak ojedinělé akce. Z veřejných zdrojů spolykalo uspořádání mistrovství světa přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Hospodaření organizačního výboru šampionátu v čele s Kateřinou Neumannovou skončilo více než stomilionovým dluhem, v souvislosti s „banánovým mistrovstvím“ padlo i několik trestních oznámení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.