Lidovky.cz

Regulace velkoobchodních cen by měla pomoci malým operátorům

  10:36
Do Bruselu zamíří materiál, podle nějž v tuzemsku nefunguje konkurence mobilních operátorů, a proto je třeba zasáhnout. Pokud na něj Evropská komise kývne, otevře to cestu i k regulaci cen, za něž lidé nakupují mobilní data. Český telekomunikační úřad pracuje na dalších podkladech, jež si před několika týdny Evropská unie vyžádala.

eParkomat je z dostupných aplikací zřejmě nejlepší. foto:  František Vlček, MAFRA

Dosavadní snahy zlevnit mobilní internet pro české zákazníky nepomohly. Stát proto chystá regulaci velkoobchodních cen. Pomoci by to mělo především menším, virtuálním operátorům, ze zásahu by ale mohli profitovat i koncoví uživatelé. Do Bruselu zamíří materiál, dle nějž v tuzemsku nefunguje konkurence mobilních operátorů a je třeba zasáhnout. Pokud na něj Evropská komise (EK) kývne, otevře to cestu i k regulaci cen, za něž lidé nakupují mobilní data. Český telekomunikační úřad nyní pracuje na dalších podkladech, jež si před několika týdny Evropská unie vyžádala.

Musí jí dokázat, že je třeba český trh regulovat, protože dosavadní opatření selhala. Podkladů má podle mluvčího úřadu Martina Drtiny více než dříve. V úspěch doufá i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková: „Věřím, že si současní operátoři zásadně uvědomí, že situace je vážná.“ Odeslání materiálu ještě pozdrží vypořádání připomínek operátorů i případného postoje antimonopolního úřadu. Jde přitom o další tlak na mobilní operátory.

Čtvrtý operátor

Ve středu 27. února vláda schválila návrh zákona o elektronických komunikacích, který má zpřístupnit rychlejší a snazší změnu operátora, a tím otevřít prostor pro vstup nového hráče. Na podzim se má uskutečnit aukce kmitočtů, jež by měla do Česka přilákat čtvrtého operátora. Politici se snaží jeho příchod co nejvíce ulehčit a zesilují tlak na tři mobilní operátory, že je nejvyšší čas zlevňovat.

Na podzim se má uskutečnit aukce kmitočtů, jež by měla do Česka přilákat čtvrtého operátora. Politici se snaží jeho příchod co nejvíce ulehčit a zesilují tlak na tři mobilní operátory, že je nejvyšší čas zlevňovat.

Aktivní jsou Piráti a obrátky zvýšilo i hnutí ANO, jež se snaží vyžehlit vyjádření své ministryně průmyslu Marty Novákové, že si Češi mohou za drahá data sami, neboť je málo používají. Téma cen mobilních dat je důležité i kvůli probíhající digitalizaci státní správy; ta totiž předpokládá, že přístup k internetu bude mít co nejvíce obyvatel.

O cenovou regulaci trhu se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pokoušel už v minulosti. Svou snahou přiměl trojici operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, aby do svých sítí pustili virtuální operátory a také uvedli na trh tarify s neomezeným voláním, čímž by riziko regulace snížili. Evropskou komisi žádal ČTÚ o souhlas s intervencí na trhu i loni na jaře, jenže nepochodil. Přesvědčit Brusel, aby kývl, se podařilo jen Kypru.

Cenová válka

Loni na podzim ČTÚ už posuzoval čistě jen trh s mobilním internetem a potřeba regulace vyšla mnohem naléhavější. „Výsledky a zjištění pro nás byly i podkladem pro přípravu aukce, ve které chceme vyhradit prostor pro nového hráče a i tím v Česku zvýšit konkurenci,“ popisuje mluvčí úřadu Martin Drtina. Letošní aukce frekvencí je podle něho jedinečná příležitost pro vstup nového operátora – uvolňují se totiž jinak vzácné kmitočty po televizním vysílání. Předpokládá se, že regulace bude zbytečná, pokud aukce přiláká čtvrtého operátora.

Čeští operátoři se hájí tím, že museli investovat do vybudování sítě a cena dat tomu odpovídá. Ve zprávách pro akcionáře se však objevuje další a patrně důležitější důvod – cenová válka operátorů u firemních klientů. Díky ní platí velcí zákazníci jen zlomek toho, co běžné domácnosti – právě na ně proto náklady na vybudování sítě v podstatě dopadají více.

Navzdory tomu ČTÚ považuje za důležité si byrokratickým kolečkem s EK projít. Může se totiž stát, že aukce kýženou vyšší konkurenci na trh nakonec nepřinese. Češi nyní podle srovnání analytické společnosti Point Topic platí za internetová data v poměru ke svým příjmům nejvíce v Evropě. Pět gigabajtů dat vyjde podle ceníků nejméně na 750 korun měsíčně, přitom za méně peněz nabízí hned několik evropských zemí neomezená data. V Polsku jsou v přepočtu dokonce za necelé tři stovky, levnější internet je i na Slovensku.

Čeští operátoři se hájí tím, že museli investovat do vybudování sítě a cena dat tomu odpovídá. Ve zprávách pro akcionáře se však objevuje další a patrně důležitější důvod – cenová válka operátorů u firemních klientů. Díky ní platí velcí zákazníci jen zlomek toho, co běžné domácnosti – právě na ně proto náklady na vybudování sítě v podstatě dopadají více.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.