Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Reformu policie spustil ministr Chovanec. Ze strachu ze Šlachty

  9:52
Choulostivá zpráva, že k reorganizaci policie dal pokyn ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kvůli takzvané šlachtofobii, a nikoli policejní šéf Tomáš Tuhý, zazněla na setkání Radima Turka, exposlance ČSSD, s bývalým protimafiánským detektivem Jiřím Komárkem, přičemž policie z něho pořídila záznam. Turek ale svou roli bagatelizuje.

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Verze ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o policejní reorganizaci a rozprášení protimafiánské jednotky Roberta Šlachty dostala další trhlinu. „Odmítám, aby politici nařizovali policii, jak má řešit svoji strukturu,“ obhajoval policejní šachy Chovanec ještě v červnu. Předminulý týden však jeho slova zpochybnil bývalý detektiv protimafiánské policie Jiří Komárek. Uvedl, že k reorganizaci dal pokyn sám ministr Chovanec. Podlehl prý obavám z tehdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů LN ze sněmovní vyšetřovací komise Komárek vypovídal na základě informací od Radima Turka, bývalého poslance sociální demokracie v letech 1996 až 2006, který byl Chovancovým poradcem – podle svých slov v této funkci skončil loni v prosinci. Pikantní proto je, že s žádostí o schůzku se na Komárka obrátil právě Turek. A to krátce po Komárkově vystoupení v České televizi, kde koncem června poprvé promluvil o účelově připravené reorganizaci a nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“.

Častější setkání s policisty

Choulostivá zpráva, tedy že k reorganizaci dal pokyn ministr Chovanec kvůli takzvané šlachtofobii, a nikoli policejní šéf Tuhý, zazněla na osobním setkání Turka s Komárkem. A podle informací LN pořídila policie z tohoto „rande“ záznam. Turek ale svoji roli bagatelizuje. „Jsem opravdu velice zklamán, že jsem zřejmě posloužil jako předmět policejní provokace. Vždy, když jsem se někde v restauraci nebo baru, tedy na veřejném místě, sešel s pracovníky policie, jsem k tomu přistupoval tak, že jde o osobní přátelské setkání,“ napsal LN Turek.

Pozoruhodné na Turkově výpovědi je – kromě toho, že setkání se Šlachtovým detektivem potvrdil –, že připustil častější setkání s policisty. A fakt, že u některých bylo detektivů více.

Nezvyklou schůzku nechtěl rozebírat ani Chovanec. „Pan ministr zásadně nekomentuje údajné výroky, u nichž si nemůže ověřit, kdo, kdy a jak je údajně pronesl. A už vůbec ne pro noviny oligarchy Babiše,“ reagovala Lucie Nováková, ředitelka tiskového odboru. Exposlanec ČSSD Radim Turek tvrdí, že poradcem ministra Chovance byl jen do prosince. Zprávy o jeho odchodu se v médiích objevily až začátkem června, kdy vyšly najevo informace o policejní reorganizaci.

Ve vyjádření, které zaslal LN, tvrdí, že o sloučení protikorupční a protimafiánské jednotky toho moc nevěděl. „Veškeré mé informace pocházejí převážně ze sdělovacích prostředků a z mých dojmů, jež si tvořím i na základě takovýchto neformálních setkání,“ uvedl Turek. Pozoruhodné na Turkově výpovědi je – kromě toho, že setkání se Šlachtovým detektivem potvrdil –, že připustil častější setkání s policisty. A fakt, že u některých bylo detektivů více.

Hrozba obvinění

„V posledních měsících jsem slyšel a četl hodně různých spekulací a fám směrem k policii, GIBS a dalším složkám. A část z nich jsem zřejmě i probíral na schůzkách s policistou Komárkem a jeho kolegou,“ uvedl Turek. O tom, že z jejich setkání bude pořízen záznam, zřejmě netušil. „Nikdy by mne nenapadlo, že nešlo o přátelskou debatu, ale o policejní provokaci, jejímž pravděpodobným cílem bylo zneužít mé jméno i jména dalších lidí.“

Podle detektiva Komárka jedním z důvodů, které vedly ministra Chovance k rozhodnutí o překotné reorganizaci, byla obava z možného obvinění některého z politiků ČSSD před říjnovými volbami

Podle Turka nelze z jeho jednání s policisty dovozovat, že by policejní reorganizace probíhala pod taktovkou politiků. Co konkrétně mužům zákona řekl, neuvedl. Detektiv Komárek v rozhovoru zveřejněném ve středu 14. září v deníku Právo uvedl, že jedním z důvodů, které vedly ministra Chovance k rozhodnutí o překotné reorganizaci, byla obava z možného obvinění některého z politiků ČSSD před říjnovými volbami.

Když se LN v této souvislosti pokoušely mezi politiky ČSSD zjistit motiv Turkových schůzek s policisty, narazily na variantu, že mohl být na jednání vyslán někým dalším. „Pokud jsem takový dojem mohl vyvolat, pak to nebyl záměr. Stejně jako dojem, že jsem se snažil pro sebe nebo jinou osobu získat nějaké důvěrné informace. I to odmítám,“ tvrdí Turek, který se během takzvaného lánského puče uvnitř ČSSD postavil na stranu úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky. Sobotka na dotazy LN k této aféře nereagoval.

Muž, který bojoval za Sobotku

Exposlanec ČSSD Radim Turek, od něhož získal bývalý detektiv Jiří Komárek informace o policejní reorganizaci, patří k nejostřílenějším politikům vládní strany. Zkušenosti sbíral po boku současného premiéra.

Psal se 10. listopad 1999 a poslanec ČSSD Radim Turek odpovídal televiznímu moderátorovi na dotaz, o čem právě sněmovna jedná: „No, teď se jedná o rozhodnutí, zda bude paní poslankyně Volfová... bude v rámci zdravotně sociálních zákonů... rozhodnuto.“ Následovala otázka, kolik toho během schůze zákonodárců vypil. Turek jen namítl, že to není pěkná otázka.

Podnikatel Mitrenga

Politicky však tuto eskapádu přežil. Od své strany dostal pouze napomenutí, finančně podpořil dětský domov a o tři roky později znovu úspěšně kandidoval do sněmovny v Moravskoslezském kraji. V dolní komoře parlamentu tento bývalý třinecký zastupitel vydržel do roku 2006. Konec jeho sněmovního angažmá však „opentlil“ další nepříjemný příběh.

Pořad České televize Reportéři ČT přinesl v červenci 2006 zprávu, že třinecký podnikatel Dalibor Mitrenga získal v energetické společnosti ČEZ lukrativní zakázku. Za dva miliony korun měl Mitrenga vypracovat pro ČEZ audity, k čemuž neměl potřebnou kvalifikaci ani zkušenosti. Disponoval však vlivnými přáteli.

Už v roce 2004 byl podnikatel Mitrenga pověřen řízením ekologické sekce Fondu národního majetku, do postu nastoupil po osobním jednání s tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Podle Reportérů ČT tehdy za Mitrengu u Sobotky lobboval právě jeho třinecký známý Turek. Domovská stranická organizace hrozila, že mu sebere stranický průkaz, Turek ale vše ustál.

Odměna za podporu

Současného premiéra zná již z dob působení v Mladých sociálních demokratech. Podle dvou sociálních demokratů, kteří si nepřáli být jmenováni, patří mezi nejbližší premiérovy spojence. „Turek se Sobotkou mají podobný vztah jako Sobotka s Karlem Březinou (vlivný pražský sociální demokrat – pozn. red.), jsou to přátelé,“ řekl LN člen předsednictva strany.

Jak Březina, tak Turek představovali pro předsedu sociální demokracie důležité spojence v kritickém roce 2013 po sněmovních volbách. Skupina vzbouřenců kolem místopředsedy ČSSD Michala Haška se jen pár hodin po volbách zvedla a odjela jednat za prezidentem Milošem Zemanem na zámek do Lán o vyšachování svého předsedy Sobotky z povolebních jednání o sestavení nové vlády.

Sobotkovi se takzvaný lánský puč povedlo ustát a zamířil do Strakovy akademie. Kus práce na tomto úspěchu odvedli i Březina s Turkem – oba za svého šéfa veřejně demonstrovali a vyjednávali pro něho mezi straníky podporu. Odměna přišla vzápětí.

Nejdříve se o Turkovi spekulovalo jako o kandidátovi na post ministra obrany (resort nakonec získalo hnutí ANO). V březnu 2014 zamířil na ministerstvo vnitra a stal se poradcem ministra Milana Chovance (ČSSD). Rady poskytoval i dalšímu místopředsedovi ČSSD a ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. O obě funkce ale přišel. Důvodem podle MF DNES byly obchodní problémy firmy Magnus Trade, v níž je Turek jednatelem.

Patálie policejního prezidenta Tuhého

Září 2014

  • Protikorupční policie spustila razii na 40 místech republiky v kauze zmanipulovaných zakázek na informační systémy za 438 milionů korun. Detektivové nebyli spokojeni s výsledkem razie v olomoucké firmě Tesco SW, jejíž manažeři o zásahu předem tušili.
  • Policisté se to dozvěděli díky telefonu, který v rámci prohlídky zabavili u manažera Tesco SW Davida Tesaříka. V přístroji se nacházela SMS z německé SIM karty, v níž Davidu Tesaříkovi odesílatel napsal, že dle jeho zdroje si má policie přijít pro Tesaříkova otce Josefa Tesaříka – bratra olomouckého senátora a bývalého olomouckého hejtmana za ČSSD.

Prosinec 2014

  • Únikem informací se začíná zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Březen 2016

  • GIBS vyšetřování odkládá. Inspektorům se nepodařilo odhalit konkrétního pachatele, který Davida Tesaříka den před razií na zásah upozornil. Nicméně dospěli k nečekanému zjištění: varovná SMS Davidu Tesaříkovi přišla z německého telefonního čísla, které bylo součástí uzavřené skupiny uživatelů.
  • Jedna ze SIM karet použitých v této skupině se přitom v průběhu času ocitla ve stejném telefonu, do nějž byla vložena i karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Nikdo z podezřelých tuto okolnost nedokázal vysvětlit.

Červen 2016

  • Špičky policie přicházejí s bleskovou reorganizací. Protimafiánský útvar je rozprášen a jeho ředitel Robert Šlachta odchází do civilu.
  • Detektiv Jiří Komárek dává reorganizaci do souvislosti s „brutálními úniky“ ze spisu.
  • Policejního prezidenta označuje jako osobu podezřelou z úniku informací.

Červenec 2016

  • Vzniká vyšetřovací komise, která má odhalit pozadí policejních změn.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...