Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Referendum o vstupu ČSSD do vlády s ANO zřejmě skončí těsně

  10:26
Novou vládu mají v rukou straníci ČSSD, kteří by v referendu od 21. května do 14. června měli rozhodnout o vládní koalici s hnutím ANO. Než však začnou hlasovat, musí je předseda strany Jan Hamáček informovat o nominantech ČSSD do vlády. Konečné slovo, zda KSČM menšinovou vládu podpoří, pak chtějí dát její členové až po 15. červnu.

Andrej Babiš a Jan Hamáček foto: ČTK

Stačily by dva hlasy a jednání o nové vládě se v pátek 11. května odpoledne mohla zhroutit. Předsednictvo ČSSD, které jednalo o vyhlášení vnitrostranického referenda o vládní koalici s hnutím ANO, bylo podle informací LN bouřlivé. Kritici vstupu strany do paktu s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem dokonce vyvolali jednání o přerušení předsednictva. Podle zdrojů LN renegáti neuspěli pouze o dva hlasy v poměru 9 ku 11.

Předsednictvo rozhodlo, že referendum začne 21. května a potrvá do 14. června. Než straníci začnou hlasovat, musí je předseda strany Jan Hamáček informovat o nominantech ČSSD do vlády, s čímž nepočítal. Vzbouřenci mu tím zmenšili manévrovací prostor pro vyjednávání s regiony, které odporují vstupu strany do vlády.

Stranický šéf zároveň sdělil, že s prezidentem Milošem Zemanem prokonzultuje návrh na ministra zahraničí. Tím se má stát europoslanec Miroslav Poche, který však patří k Zemanovým kritikům. Šéf ANO Babiš vyslal ČSSD varovný signál: pokud strana odmítne vstup do koalice, za rok v květnu by se mohly konat předčasné volby.

Odlišné hlasy

Špičky hnutí ANO schválily návrh koaliční smlouvy a programové prohlášení vlády s ČSSD, kterou by v Poslanecké sněmovně měla podpořit KSČM. O tom, zda bude mít Česká republika po více než šesti měsících od voleb kabinet s důvěrou dolní komory parlamentu, rozhodnou nyní členové sociální demokracie ve vnitrostranickém referendu. Plebiscit bude trvat do 14. června a ještě před jeho započetím ve druhé polovině května bude muset předseda strany Jan Hamáček straníky informovat, kdo jsou jeho ministerští pěšáci.

Ani zkušení straničtí harcovníci si netroufají odhadovat, jak hlasování dopadne. Z regionů zaznívají odlišné hlasy, některé souhlasí, jiné dohodu kritizují. Existují i kraje, odkud do Lidového domu přicházejí rozporuplné názory – například jižní Morava.

Zdroje LN se shodují, že hlasování bude těsné. Ani zkušení straničtí harcovníci si netroufají odhadovat, jak hlasování dopadne. Z regionů zaznívají odlišné hlasy, některé souhlasí, jiné dohodu kritizují. Existují i kraje, odkud do Lidového domu přicházejí rozporuplné názory – například jižní Morava. „Ani sebelepší podmínky nevyváží riziko, že ČSSD bude plnit roli užitečného idiota, který pomohl hnutí ANO a KSČM a sám se znemožnil,“ míní brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil. Tamní exhejtman Michal Hašek naopak vidí v koalici s Babišovým hnutím šanci, jak zachránit padající preference oranžové strany.

Kromě „rozstřeleného“ Jihomoravského kraje leží ohnisko odporu proti vládě s ANO a podporované komunisty na Plzeňsku, severní Moravě a v Ústeckém kraji. Předseda strany Jan Hamáček si potřebuje tyto regiony naklonit, protože jinak bude výsledek referenda nejistý. I to je jeden z důvodů, proč ČSSD zatím nemá jasno o obsazení svých pěti ministerstev, jež dle koaliční smlouvy má získat. Mluví se pouze o Hamáčkovi na vnitro a europoslanci Miroslavu Pochem na zahraničí. Ten ale potřebuje uhladit spory s Milošem Zemanem. Jeho nominaci bude muset šéf Hamáček u hlavy státu obhájit.

Několik podmínek

Až dva vládní posty mají připadnout renegátům. Není však jisté, zda kritici koalice na dohodu přistoupí. Ve vzduchu stále visí otázka, jakým způsobem a jaký post nabídnout jednomu z hlavních odpůrců paktu s ANO – exministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Fakt, že ministerská sestava ČSSD není známa, část straníků před jednáním předsednictva v pátek 11. května dost dráždila. V důsledku tlaku musí Hamáček se jmény ministrů za ČSSD přijít za týden a půl, což nebylo v plánu. Kritikům vládní spolupráce nejvíce vadí, že v čele koalice má stát trestně stíhaný premiér.

Vyjednavačům ANO nezbývala jiná možnost než se pokusit s ČSSD domluvit, tudíž museli přistoupit na několik podmínek, které si sociální demokraté kladli. Tou nejdůležitější bylo stanovení, že dospěla-li by kauza Čapí hnízdo až k soudu a Babiš by byl případně nepravomocně odsouzen, aby z vlády odešel.

Vyjednavačům ANO nezbývala jiná možnost než se pokusit s ČSSD domluvit, tudíž museli přistoupit na několik podmínek, které si sociální demokraté kladli. Tou nejdůležitější bylo stanovení, že dospěla-li by kauza Čapí hnízdo až k soudu a Babiš by byl případně nepravomocně odsouzen, aby z vlády odešel. Babiše taková formulace rozčilovala, v koaličním textu se tedy objevuje jemnější verze: „V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti.“

Některým členům strany vadí formulace „v přiměřeném čase“ – není stanoveno, kdy přesně by politik musel rezignovat. „Je tam příliš volných frází, které dají velký prostor pro různá řešení nebo neřešení,“ komentoval text koaliční smlouvy předseda Senátu Milan Štěch, jenž patří k nejhlasitějším odpůrcům vládní spolupráce s premiérem Babišem. Na druhou stranu těžko předpokládat, že by případ Čapího hnízda k soudu doputoval ještě v tomto volebním období. Vyšetřování případu se může protáhnout na několik let.

Situace okolo SPD

Další kritizovanou věcí v textu koaliční smlouvy je situace okolo SPD Tomia Okamury. Sociální demokraté chtěli mít jistotu, že je hnutí ANO nebude moci ve sněmovně obcházet a vytvářet účelové hlasovací koalice s Okamurovým hnutím a komunisty. Podle místopředsedy Martina Netolického však ve smlouvě pojistky proti hlasování ANO a SPD chybí.

Další kritizovanou věcí v textu koaliční smlouvy je situace okolo SPD Tomia Okamury

Na druhou stranu v textu smlouvy jsou stanoveny klíčové legislativní oblasti, které lze do sněmovny předkládat jen jako koaličně domluvené. Citlivým tématem ve straně bude i rekonstrukce vrcholných postů ve sněmovně. ČSSD požadovala stažení politiků SPD z postů. Proti však byly hnutí ANO i KSČM, která se lekla, aby podobný apel nedopadl v budoucnu i na samotné komunisty.

Komunisté chtějí vládu bez Vojtěcha

Přestože komunisté budou v chystané nové vládě pouze tichým partnerem bez účasti v kabinetu, chtějí mít vliv na jeho složení. A svoje požadavky stupňují. Do portfolia ministrů, kteří podle nich neoplývají dostatečnou odborností, nově zahrnuli i ministra zdravotnictví. Resort vede Adam Vojtěch (za ANO), kterého do vrcholné politiky přivedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Pracoval pro něho na ministerstvu financí a byl jeho poradcem pro zdravotnictví.

Komunisté už deklarovali nespokojenost s prací či osobou ministra dopravy Dana Ťoka nebo ministra průmyslu Tomáše Hünera. Kvůli Vojtěchovi ale poprvé zasáhli do tříčlenné skupiny kabinetu, proti jejichž výkonu nemá Babiš námitek. Vedle Vojtěcha je to ještě vicepremiér Richard Brabec a šéfka financí Alena Schillerová. Komunistické stanovisko vůči nejmladšímu členovi kabinetu v demisi však zní nesmiřitelně. „Současný ministr Vojtěch je pro nás nepřijatelný,“ sdělila LN Soňa Marková, která je partajní stínovou ministryní zdravotnictví a expertkou strany pro tuto oblast.

Tři důvody veta

Důvody pro tak razantní veto uvedla tři. Komunisté Vojtěchovi vytýkají, že působení na ministerstvu začal personálními čistkami, místo aby se soustředil na řešení důležitých problémů svého resortu. Vojtěch krátce po nástupu odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou a ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD), svého předchůdce v ministerském křesle, s nímž měl Babiš ostré a vleklé střety. Dále se Vojtěch podle Markové obklopil poradci, u kterých je možný střet zájmů.

Problém je podle ní především v tom, že je nechal za ministerstvo zvolit do dozorčích a správních rad zdravotních pojišťoven. Kritice kvůli údajnému napojení na farmaceutické firmy čelili Vojtěchovi poradci David Šmehlík, který působil ve farmaceutické firmě Merck Sharp & Dohme a vede Asociaci pojištěnců zdravotních pojišťoven ČR, dále Filip Vrubel, nyní už Vojtěchův politický náměstek, a Jakub Král, který nyní na ministerstvu koordinuje přípravu legislativy o zdravotnických prostředcích. Všichni tři jsou mimo jiné členy správní rady největší tuzemské pojišťovny VZP.

Třetím důvodem je dle tichého partnera hypotetické koalice ANO s ČSSD fakt, že Vojtěch není lékař, ale právník. „Kvůli své nezkušenosti a neznalosti problematiky je ve velkém nebezpečí podléhat různým lobbistickým zájmům,“ domnívá se Marková. Ministr Vojtěch ani premiér Andrej Babiš na zaslaný dotaz nereagovali. Komunisté mají výhrady k více členům současné vlády v demisi, zmíněnými výčet nekončí. Nezdá se jim ani ministr zemědělství Jiří Milek, spravedlnosti Robert Pelikán a zahraničí Martin Stropnický. Dva poslední vyřešili problém sami – v další vládě už být nechtějí a složí i poslanecký mandát.

Řádné ohlídání vlády

Premiér v demisi prohlásil, že komunisté nebudou mít žádný vliv na vládu, z jejich hromadících se personálních námitek a požadavků je však očividné, že KSČM to vidí jinak. Babiš nemůže nad jejich výhradami mávnout rukou, protože ANO s ČSSD nemá ve sněmovně dost poslanců na získání důvěry. Podporu komunistů proto nutně potřebuje, aby i jeho druhý pokus neskončil krachem. Komunisté deklarují, že nechtějí své členy jmenovat do vlády, nepotřebují podle svých slov ani náměstky. O tak přímou vládní účast nejeví zájem, kvůli neslučitelným rozporům v zahraniční politice.

KSČM dlouhodobě usiluje o vystoupení z NATO, pro ANO a ČSSD je to naopak základní spojenecká a hodnotová opora. To však neznamená, že komunisté rezignují na vliv na personálie. Oficiálně trvají na tom, že s nimi bude každý adept na ministra konzultován a že musí obstát v testu odbornosti. Zároveň někteří adepti, o nichž se spekuluje, že by mohli zamířit do nové vlády, komunistickému vidění světa velmi konvenují. Třeba František Koníček, exministr z vlády Jiřího Rusnoka, který by mohl nahradit šéfa průmyslu a obchodu Hünera.

Přímé zastoupení naopak komunisté chtějí v kontrolních orgánech a dozorčích radách strategických státních či polostátních podniků – jak říkají, aby mohli řádně ohlídat vládu, které dají svou toleranci. Spolu s tím ale získají i vyšší míru vlivu na rozhodování. Mezi firmy, o které KSČM stojí, patří České dráhy, Lesy ČR, Budvar, ČEZ nebo Česká pošta.

Pavel Bartošek

KSČM diktuje: Vláda nesmí posilovat mise

S postupujícím jednáním o nové vládě, která by byla schopná získat důvěru, se vynořují další a další problémy. V pátek 11. května sociální demokracie jen těsně odhlasovala vyhlášení vnitrostranického referenda, ovšem po velmi bouřlivé debatě. A komunisté si začali klást nové podmínky. Vadí jim dva body programového prohlášení ANO a ČSSD. KSČM navíc svoje výhrady spojila s podporou menšinového kabinetu Andreje Babiše. Vedení strany vadí především rozšiřování české účasti na zahraničních misích. Konkrétně navyšování vojáků v Afghánistánu a Iráku.

„Pokud by to zůstalo součástí programového prohlášení, pak by nebyla podpora KSČM možná. To je přímá věta z politického stanoviska ÚV KSČM, které už je schváleno,“ řekl po jednání ústředního výboru předseda Vojtěch Filip. Místopředseda ANO Richard Brabec to komentoval slovy, že pro něho i pro kolegy je to překvapení, přestože je známo, že se obě strany na postoji k zahraniční politice neshodnou.

Žádná dohoda komunistů s ČSSD

„Dnes se to dostalo do daleko kategoričtější pozice. Především je třeba, aby si pan předseda Filip sedl s panem předsedou Babišem, a věci si řekli, jak byly opravdu míněny,“ prohlásil Brabec. Příliš velké překvapení od KSČM to ale není. Strana už dříve říkala, že v souvislosti s misemi by nešla proti svým zásadám, a to ani v případě pouhé tolerance menšinového kabinetu. Mise ale nejsou jediná věc, která by komunistům vadila. Nelíbí se jim ani, že by se v rámci důchodové reformy oddělil důchodový účet od státního rozpočtu. Dle Filipa existuje riziko, že by se za jiných vlád mohla zastavit valorizace důchodů.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se podle Brabce kvůli oběma bodům mohl s komunisty sejít už tento týden. ČSSD se jednání účastnit nebude, jasně dala najevo, že neshody s komunisty má vyřešit ANO, které navíc ujišťovalo, že programové prohlášení bylo s KSČM vyřešeno. Už v sobotu 12. května šéf strany Jan Hamáček řekl, že právě na Babišově hnutí je odpovědnost za sestavení vlády. Místopředseda sociálních demokratů Martin Netolický v neděli 13. května v pořadu Partie televize Prima dodal, že ČSSD s komunisty nebude uzavírat žádnou dohodu. I to je podle něho čistě na hnutí ANO.

Konečné slovo, zda KSČM menšinovou vládu podpoří, chtějí dát členové strany po 15. červnu. Právě tehdy by měl být jasný výsledek referenda, ve kterém o vstupu do koalice rozhodnou sociální demokraté. Ještě jednu věc však budou chtít komunisté v mezičase prosadit. Budou usilovat, aby se v rámci dohody o toleranci vlády místa v dozorčích radách státních podniků rozdělovala na základě poměrného zastoupení ve sněmovně. Jak informovaly LN v pátek 11. května, komunisté si za svou případnou podporu kabinetu řeknou o posty v kontrolních a dozorčích radách klíčových institucí.

Důležité podniky

„Je logické, které podniky jsou důležité. Jsou to ty, co obhospodařují významný majetek a mají strategický dosah. O těch důležitých bychom rádi měli informace. Počínaje energetikou přes dopravu, půdu, lesy až po spoje,“ řekl LN vyjednavač KSČM Jiří Dolejš. Zájem tedy pravděpodobně komunisté projeví například o České dráhy, Lesy ČR, ČEZ nebo Českou poštu. V kontrolních i dozorčích radách už komunisté často jsou, vyplývá to právě ze sněmovního rozložení. Pokud by ale KSČM podporovala vládu, pak by se mohli její zástupci dostat do vedoucích pozic, mít jich víc a spolu s tím i větší vliv.

V souvislosti s pátečním vyhroceným jednáním sociálních demokratů Babiš znovu nadhodil otázku předčasných voleb. Pokud by současná vyjednávání padla, ať už kvůli tomu, že by dohodu odmítla ČSSD, či KSČM, mohly by být podle předsedy hnutí ANO společně s volbami do Evropského parlamentu příští rok na jaře.

Netolický to označil za výhrůžku. „Máme ještě dva pokusy o sestavení vlády. Ten druhý ještě nenastal, pan Babiš není premiér ve druhém pokusu, je premiér v demisi,“ prohlásil Netolický s tím, že prezident Miloš Zeman stále může pověřit sestavením vlády někoho jiného, třeba jiného představitele hnutí ANO. Jednou z největších překážek pro vytvoření koalice je totiž obvinění Babiše v kauze dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo.

Eliška Nová

Programové prohlášení

  • ANO a ČSSD se dohodly na zvýšení rodičovské z 220 na 300 tisíc korun. Záměr zvýšit rodičovskou obsahovala už rodinná koncepce, kterou schválila bývalá vláda ČSSD, ANO a lidovců loni před sněmovními volbami. Tehdy se počítalo se zvednutím rodičovského příspěvku z 220 na aspoň 250 tisíc korun.
  • Počítá se také s obnovením nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Nemocní pracovníci by měli dostávat 60 procent náhrady výdělku.
  • Prosadit by se mělo i zálohované výživné od státu za neplatiče.

Program počítá se stanovením pravidel pro zvyšování minimální mzdy.

Personálie ve vládě

  • Sociální demokraté budou ve vnitrostranickém referendu nakonec hlasovat i o nominantech ČSSD do vlády – obsazovat bude kulturu, vnitro, zahraničí, práci a sociální věci a zemědělství.
  • V souvislosti s ministerstvem vnitra se dlouhodobě mluví o předsedovi Janu Hamáčkovi.
  • Kandidátem na resort zahraničí je europoslanec Miroslav Poche.
  • Spekuluje se, že zemědělství by mohl obsadit Miroslav Toman, nestraník, který má blízko k prezidentu Zemanovi.
  • Kulturu by mohla vést jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.
  • Změny by měly nastat i na resortech, které obsadí ANO.
  • Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána by mohla nahradit Taťána Malá.
  • Kromě něj by mohli skončit i Karla Šlechtová na obraně, Dan Ťok na dopravě a nejistý je i osud ministra školství Roberta Plagy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!