Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Referendum o Ficovi

Slovensko-cest

  23:03

Prezidentské volby na Slovensku favorizují outsidera. Vyhraje Andrej Kiska, nebo si přeci jenom splní cíl premiér Robert Fico?

Andrej Kiska (vlevo) a Robert Fico v předvolební televizní debatě. foto: © ISIFAČeská pozice

Po prvním kole prezidentských voleb na Slovensku má původně favorizovaný kandidát – premiér a předseda vládní strany Smer - Sociální demokracie (Smer-SD) Robert Fico – od vytouženého cíle stát se hlavou státu o notný kus dál, než měl na začátku kampaně. Jeho volební zisk 28 procent je proti zhruba 35 procentům, jež mu připisovaly prakticky všechny průzkumové agentury, velkým neúspěchem.

Přestože Fico v prvním kole zvítězil, jeho zisk relativizuje 24 procent hlasů, jež získal Andrej Kiska, politikou dosud nepolíbený podnikatel a spoluzakladatel nadace Dobrý anděl/Dobrý anjel, která sbírá finanční prostředky pro léčbu onkologicky nemocných dětí.

Všichni analytici se nyní shodují, že na Slovensku se rýsuje nečekaná změna. Pravděpodobnost, že Andrej Kiska porazí v druhém kole Roberta Fica, se opírá o silnou podporu, které se mu dostalo po prvním kole téměř od všech neúspěšných kandidátů. Pokud voliči, kteří dali v prvním kole hlas zejména Milanu Kňažkovi (13 procent), Radoslavovi Procházkovi (21) a Gyulovi Bárodosovi (5),uposlechnou přání svých méně úspěšných kandidátů, nemusí si Kiska lámat hlavu otázkou, zda Fico dokáže zmobilizovat venkov k takové účasti, aby mu přinesla vítězství i ve druhém kole.Všichni analytici se nyní shodují, že na Slovensku se rýsuje nečekaná změna

Fico prakticky ve všech městech prohrál a bodoval pouze ve vesnicích. Tam je jeho tradiční zázemí, opírá se o stejný elektorát, jako kdysi Vladimír Mečiar s jeho Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) v devadesátých letech minulého století. A historie nyní naléhavě upozorňuje, že se ráda opakuje.

Společně proti Ficovi

Premiér Robert Fico se před prvním kolem nechal slyšet, že prezidentské volby jsou referendem o jeho straně Smer-SD. Není tomu tak, volby jsou referendem o Ficovi. Strana Smer-SD sama o sobě nic neznamená, bez Fica by neexistovala a stejně tak jako kdysi Mečiarovo HZDS, i úspěch Smeru-SD stojí a padá s jeho předsedou.

Podobně jako se spojily roztříštěné opoziční síly v roce 1998, aby porazily Mečiara, stejně tak i dnes se rozdrobená a rozhádaná opozice shodne jen na jednom – nechce Fica ve funkci prezidenta. Hyperbolicky vyjádřeno, i kdyby proti Ficovi kandidoval krokodýl, podpoří opozice krokodýla.

Rozdrobená a rozhádaná opozice se shodne jen na jednom – nechce Fica ve funkci prezidenta„Opozice by podpořila proti mně i ďábla,“ říká Fico k druhému kolu voleb, jež Slovensko čeká v sobotu 29. března. V tom se však slovenský premiér opět mýlí. Katoličtí voliči, kteří jej nevolili a podpořili zejména právníka a nezařazeného poslance Radoslava Procházku (kdysi člena Křesťansko-demokratického hnutí) by si z uvedených dvou možností nepochybně vybrali raději toho krokodýla.

Ale kdyby jiná možnost nebyla? Raději nevolit, než volit Fica, je notně silný refrén před druhým kolem prezidentských voleb. To první sdělilo světu, že značná část voličů si nepřeje dominanci Fica a jeho Smeru-SD ve všech klíčových ústavních pozicích státu. Smer-SD jako jediná vládní strana v kombinaci s předsedou strany jako prezidentem je pádným důvodem k rozsáhlé frustraci v zemi.

Podceněný Kiska

A tato výjimečná příležitost – rozbít politicky i ústavně silný tandem – vynesla na druhé místo v prvním kole právě Andreje Kisku. Jeho největší devizou je v očích voličů dosavadní nepřítomnost a neangažovanost v politickém životě země, jež je navíc umocněna charitativní činností. Tak nějak si slovenský volič představuje nadstranickou hlavu státu.

Ve skutečnosti je Andrej Kiska pouhou náhražkou za bývalou premiérku Ivetu Radičovou, o které se dlouho spekulovalo, že kandidovat bude, což ona do poslední chvíle musela opakovaně vyvracet a striktně odmítat. Kdyby kandidovala Radičová, všichni ostatní kandidáti by byli takřka neviditelní, zájem veřejnosti by byl od začátku plně soustředěn na souboj Radičová-Fico.Ve skutečnosti je Andrej Kiska pouhou náhražkou za bývalou premiérku Ivetu Radičovou

Proto nevěnoval premiér Fico větší pozornost Kiskovi, měl jej za outsidera, uklidněn, že nejstrašnější soupeř Radičová do ringu nevstoupí. Z ní má předseda Smeru-SD dlouhodobě panickou hrůzu. I v roce 2012, kdy Radičová již skončila ve funkci premiérky, do ní Fico veřejně hulvátsky opakovaně kopal, obávaje se jejího návratu i jejího kultu, jakému se ve slovenské společnosti těšila. Přesto, že je nyní Iveta Radičová civilní osobou, dodnes zůstává ikonickou tváří lepší politiky na Slovensku.

Kiska ale není Radičová, ani částečnou náhradou za ni, je (zatím) pouhým beranidlem, jímž chce opozice vyrazit Fica ze sedla. Prohraje-li Robert Fico ve druhém kole voleb, bude to znamenat začátek jeho politického soumraku, to si všichni uvědomují, i on sám.

Z únavy a frustrace, že není schopen splnit sliby o lepší, zodpovědnější vládě, i o lepších životních podmínkách pro „obyčejný lid“, touží si Fico prodloužit politickou kariéru v pohodlnější, o mnoho méně náročné pozici hlavy státu. S možností kárat všechny, včetně nového premiéra, a tvářit se, že on s rostoucími problémy v zemi, jež slíbil vyřešit, nic společného nemá. Historie se ale i jemu naléhavě připomíná.

Když zvítězí bílý kůň

Co se na Slovensku změní, zvítězí-li Andrej Kiska? A co se změní, bude-li hlavou státu Robert Fico? Zatím jsme svědky jen tradičních výjevů, které Fico zručně ovládá: útočí tvrdě a nesmlouvavě, nabízí médiím témata, obviňuje svého soupeře, že má vazby na scientologickou sektu a že se v minulosti nevěnoval charitě, nýbrž lichvě, kterou ještě i dnes provozuje v Česku.Je proto na místě otázka, zda Kiska náhodou není bílým koněm scientologů

Kiska podává na Fica trestní oznámení, neschopen věcně vyvracet obvinění. Trochu málo na to, aby veřejnost měla představu, co nový prezident přinese. Kiska ani nemůže protestovat, že nemá nic společného se scientology. V srpnu loňského roku přinesl týdeník Plus sedem dní článek, jenž zdokumentoval jeho kontakty se scientology na Slovensku. Aktivně se zapojili do jeho kampaně, vydali mu knížku, věnovali mu titulní stranu svého časopisu a zorganizovali veřejné prezentace. Je proto na místě otázka, zda Kiska náhodou není bílým koněm scientologů. Ještě dnes ale Kiska tvrdí, že neví, co to scientologie je.

Ficův sok nemá vůbec žádné zkušenosti s politikou, v mezinárodních vztazích je rovněž tabula rasa, o ústavních záležitostech nebo diplomatickém protokolu ani nemluvě. Toto všechno mu premiér vyčítá, opozice ale umíněně namítá, že beranidlo (nebo bílý kůň) se všechno rychle doučí. Hlavně ať vyrazí dveře i s Ficem.

Když vyhraje zkušený matador

Zvítězí-li Robert Fico, země bude mít zkušeného protřelého politika, zároveň vazala různých takzvaných akcionářů jeho strany, kteří mají prakticky volný přístup ke státním zakázkám a evropským penězům. To jsou skuteční vládci země v pozadí, o nichž média raději nepíší a na které ani justice nedosáhne.Po vítězství Fica se rýsuje válka podnikatelských klanů v jeho mateřské straně o dominanci a o to, kdo bude ovládat nového premiéra

Slovensko si vybere 29.března ze dvou možností – z jedné neznámé jménem Andrej Kiska a ze druhé až notoricky známé – Roberta Fica. Pokud to bude Fico, jemuž nyní sázkové kanceláře nedávají velkou naději, rýsuje se na obzoru válka podnikatelských klanů v jeho mateřské straně o dominanci a o to, kdo bude ovládat nového premiéra.

Zatímco Fico byl mistrem ve vyvažování zájmů akcionářů, jeho příští nástupce již touto vlastností nemusí disponovat. Fico coby prezident bude tomuto bratrovražednému boji přihlížet jako někdo, koho se to sice vzdáleně týká, ale ne již bytostně a existenčně. On se již o sebe postaral.

V případě výhry Kisky si Fico již nyní může začít nacvičovat způsob, jak vítězi poblahopřát. Coby premiér bude muset s hlavou státu často komunikovat, a již ne tak suverénně, jak byl zvyklý s dosluhujícím prezidentem Ivanem Gašparovičem. Ten se otevřeně hlásil k Ficově straně jako externí člen. Lehce si lze představit, že tento obraz může být pro Roberta Fica až do vyhlášení definitivních výsledků prezidentských voleb na Slovensku těžkou noční můrou.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...