Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ředitel BIS nezazpíval

  15:47

Před kamerami Jiří Lang připustil, že odposlechy Janouška s Bémem mohly uniknout z tajné služby. Kdo vlastně není namočený a měl by vyšetřovat?

Ředitel BIS Jiří Lang. Dodnes není došetřeno podezření, že bývalý příslušník služby Jen Petržílek předal Vítu Bártovi záznamy telefonických hovorů z roku 2007 mezi tehdejším primátorem Pavlem Bémem a „kmotrem“ Romanem Janouškem. foto: ČTKČeská pozice

Členové sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si v úterý odpoledne ani nemuseli sedat. Tak krátké bylo její jednání 27. března s ředitelem BIS Jiřím Langem o publikovaných odposleších mezi Romanem Janouškem a Pavlem Bémem, o nichž se soudí, že z této služby mohly uniknout.

Jednání vlastně ani nezačalo, protože předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) vyzval jejího člena Davida Kádnera (Věci veřejné), aby jednací prostor opustil. Kádner totiž v minulosti pracoval v bezpečnostní agentuře ABL, která údajně tyto odposlechy z BIS dostala, což Dolejš vyhodnotil jako bezpečnostní riziko. Kádnera prý tento požadavek překvapil, ale docela předvídatelně výzvu odmítl, a předseda komise Dolejš jednání přerušil.

Tento vývoj situace Dolejše nepřekvapil. Řediteli BIS Langovi předal písemný soubor otázek s tím, že odpovědi očekává do dvou týdnů. Tím se vyhnul námitce, že takovým postupem vůči Kádnerovi blokuje šetření úniku odposlechů.

Rub a líc Langovy funkční dlouhověkosti

Ředitel BIS Lang před kamerami připustil, že odposlechy mohly uniknout z tajné služby. Tím v podstatě potvrdil, že BIS tyto lobbistické kruhy poslouchala. To je dobrá zpráva, že BIS koná v souladu se zákonem, jenž jí vymezuje působnost. Ostatně nutno přiznat, že i výroční zprávy BIS jsou rok od roku naléhavější.

Zároveň však nevíme, co BIS s těmi informacemi dělala. Zda si je třeba nesyslila pro lepší časy, až bude na vládě někdo, kdo s těmi odposlouchávanými grázly netelefonuje. Zákon jí totiž umožňuje, že některé informace nemusí předávat hned, ohrozilo-li by to službou sledovaný jiný zájem. (Tím zájmem ovšem může být v horším případě i prostá snaha vedení BIS přežívat co možná nejdéle a nejklidněji. Nač si třepit hubu, když s tím stejně nikdo nic neudělá.)

Zákon BIS umožňuje, že některé informace nemusí předávat hned, ohrozilo-li by to službou sledovaný jiný zájem

Existuje i druhá možnost, že BIS v souladu se zákonem poskytovala ony inkriminované informace příslušným adresátům, a ti na to „hodili bobana“. Pak by byla BIS z obliga, a Černý Petr by zůstal vládě.

Zdaleka ovšem nelze vyloučit třetí variantu na způsob princezny ani nahaté, ani ustrojené. Totiž, že by BIS zákonné adresáty informovala, ale ústně. Tím by de facto svoji zákonnou povinnost splnila, ale de iure by to nikdy nemohla doložit. A Mirek Topolánek, jenž byl premiérem v roce 2007, kdy byly odposlechy s největší pravděpodobností pořízeny, pochopitelně takovou ústní informaci zatluče, čímž bude z obliga. Ředitel BIS Lang by v takovém případě nyní dojídal kaši, kterou si sám navařil.

Dolejšova umanutost

Zastavme se však nad všeobecně přijímaným předpokladem o Kádnerovi coby zvýšeném bezpečnostním riziku. Podle předsedy komise Dolejše existuje nebezpečí, že by tento poslanec vynášel informace svému bývalému zaměstnavateli, bezpečnostní agentuře ABL. Poslanec Kádner však zřejmě nikdy netajil, že pracoval v ABL, když se to o něm ví.

Ostatně i respektovaný spolupracovník Transparency International Václav Láska pracoval v ABL! Příznakem bezpečnostního rizika však bývá utajování kritických informací, nikoli jejich deklarování. Firma ABL začíná mít stigma apriori poškozující své zaměstnance jen prostým faktem, že v ní pracovali, bez ohledu na to, co dělali a jak se chovali.

Nelze ani vyloučit, že se ony odposlechy ve skutečnosti týkají i jiných stran, o nichž se to zatím veřejně neví, jejichž poslanci jsou členy této komise

Dolejš v případě Kádnera mluví o střetu zájmů vzhledem k jeho bývalému zaměstnavateli. V komisi však jsou současní členové strany hojně frekventované v projednávané kauze. Nelze ani vyloučit, že se ony odposlechy ve skutečnosti týkají i jiných stran, o nichž se to zatím veřejně neví, ale jejichž poslanci jsou členy této komise. A to nemluvíme o nebezpečí, že by v komisi seděl někdo úzce spojený s tím, kdo si celou akci objednal. To se však ukáže až ex post. Téměř všichni poslanci se dostávají do potenciálního střetu zájmů, když se projednávaná problematika týká jejich bývalých profesí. (Výjimkou, nikoli však čestnou, jsou poslanci, kteří nikdy nepracovali.)

Něco na odlehčení

Slabší povahy trpí silným nechutenstvím, depresemi a mají velmi černé myšlenky. Příliš optimismu jim do žil nenalévá ani vědomí, že na tom nejsme tak špatně, že vlastně žijeme v průměrné době (ta lepší byla, ta horší bude). Zlepší jim náladu vědomí, že svody moci jsou celosvětovým problémem, prolínajícím celými dějinami?

V této atmosféře naši anglofonní bližní osvědčili to, co vždy ctilo Středoevropany – smysl pro poměrně černý humor. A přeznačili zkratku V.I.P., o níž se všeobecně soudí, že znamená Very Important Person, na mnohem přiléhavější „Vagabonds In Power“. Zpíval o tom geniální Fela Kuti, zpívá o tom i Nneka.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...