Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Recese potlačila obchod s kokainem

  5:27

V Americe šňupat přestali, v Praze movitá klientela tvoří hustou kouřovou clonu.

Špatné časy vyžadují radikální opatření. Lidé během recese svým ratolestem například nemění plenky tak často, jak by měli (jejich prodej v průběhu finanční krize v Americe klesl o devět procent), anebo dokonce zanevřou na svou největší lásku – kokain. A to i v hlavním městě bílého prášku Miami.

„Je to naprosto ironické, podívám-li se na historické postavení města Miami v průmyslu s kokainem. Dokonce seriál Miami Vice byl součástí této kultury,“ řekl americkým médiím Paul Gootenberg, autor knihy Andský kokain: Vznik globální drogy.

Zatímco v roce 2007 zemřelo v Miami 281 lidí na předávkování produkty z koky pravé, v následujících letech se počet obětí smrskl téměř na půlkuDůvody jsou čistě ekonomické. Kokain vyšel z módy, protože si ho většina obyvatel největšího města jihovýchodní části Floridy prostě už nemůže dovolit a vyhledává levnější varianty. Například v roce 2007 v Miami zemřelo 281 lidí na předávkování produkty z koky pravé, v následujících letech se počet obětí smrskl téměř na půlku. Svou roli v poklesu popularity návykové látky samozřejmě sehrál i dlouhodobý boj amerických úřadů s kokainem. Uživatelé se už jen stěží dostanou ke stoprocentnímu materiálu. Nejlépe to v posledních dnech shrnul list Miami Herald, když napsal, že závislí prostě v minulých letech platili víc, dostávali míň a to se jim přestalo líbit.

Jakmile dorazila recese na jihovýchodní pobřeží Spojených států a míra nezaměstnanosti stoupla na 12 procent, obyvatelé Floridy přestali šňupat a začali se vesele shánět po lécích na předpis.

Podle agentury CDC se léky na předpis proti bolesti a depresím staly nejoblíbenějšími návykovými látkami. Jména medikamentů jako Xanax, OxyContin a Vixodin v amerických rodinách zdomácněla. Tyto léky však zabíjejí více než heroin a kokain dohromady. CDC uvádí jako nováčka ve smrtelně nebezpečné skupině léků na předpis Fentanyl, lék proti bolesti, jenž je 100krát silnější než morfium a lze ho získat v náplastech, nebo dokonce jako lízátko.

Jen v Miami v minulém roce na následky požití drog zemřelo 9000 lidí, 6000 z nich pravidelně užívalo OxyContin a spol. Úmrtí spojená s léky na předpis v minulém roce v Miami stoupla o padesát procent.

U nás zatím spotřeba roste

Miami ale zdaleka není jedinou americkou metropolí, která na „sladkosti“ do nosu zanevřela. I v New Yorku se počet předávkování oblíbenou drogou bohatých rozpůlil. „Závislí na kokainu mi v poslední době často říkají, že na svou drogu už nemají peníze,“ uvedl pro list New York Post Stephen Ross z newyorského centra pro boj se závislostmi.

Zato do České republiky recese zřejmě ještě nedorazila. Národní protidrogová centrála eviduje bezmála 40 tisíc uživatelů tvrdých drog, což je o tři tisíce více než loni. Její šéf Jakub Frydrych dokonce mluví o nebezpečném nárůstu. Na druhou stranu, na rozdíl od Američanů, máme levný pervitin. Dvě třetiny všech drog, které narkomani v ČR spotřebují, tvoří právě on.

Kokain je sice na první pohled na ústupu i u nás, podle Frydrycha ale nízká čísla v policejních evidencích mohou také znamenat prostě jen to, že kokain užívá především movitá klientela, a ta kolem sebe odnepaměti umně vytváří hustou kouřovou clonu. Ostatně stačí se podívat do pár „vyhlášených“ pražských barů a zjistíte, že české ekonomice se daří skvěle.