Lidovky.cz

Rebel Fuksa pomýšlí na odškodné od státu za vazbu

  9:18

Vrchní ředitel Českého Aeroholdingu přišel po dobu, kterou strávil ve vězení, o mzdu. Odměna za členství v představenstvu mu zůstala.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

V kauze trafik rebelujících poslanců z ODS může nastat neočekávaný zvrat. Exposlanec Ivan Fuksa, jenž byl spolu s dalšími protagonisty aféry přezdívané jako Nagygate vzat v červnu do vazby, totiž zvažuje, že bude po státu vymáhat odškodné za ušlou mzdu a poškození pověsti.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vinil Fuksu, společně s dalšími dvěma exposlanci ODS Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem, že výměnou za složení mandátu přijali úplatek v podobě lukrativních postů. V případě Ivana Fuksy jde konkrétně o místo místopředsedy představenstva Českého Aeroholdingu (ČAH), pod nějž spadají společnosti Letiště Václava Havla a České aerolinie. Fuksa je zároveň vrchním ředitelem pro rozvoj a strategii téže firmy.

Rebelující poslanci tím, že opustili sněmovnu, umožnili prosazení daňového balíčku, s nímž svázala svou existenci na podzim minulého roku vláda Petra Nečase. Nejvyšší soud ale rozhodl, že na kroky, jež učinili na půdě sněmovny, se vztahuje poslanecká imunita. Na tomto základě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jejich stíhání zastavil a vrátil věc olomouckému žalobci Ištvanovi. Ten se nyní snaží dokázat, že o trafikách se jednalo i mimo sněmovnu, a žádá Nejvyšší soud o vyjádření, zda je pak možné exposlance znovu stíhat.

Zdroje z Fuksova okolí ČESKÉ POZICI potvrdily, že bývalý politik uvažuje o žalobě o odškodné za neoprávněnou vazbu, jež trvala zhruba měsíc. Dokonce hovoří o částce v řádech milionů korun. Sám Fuksa zatím konkrétní být nechce. „Využiji všech svých práv, ale v tuto chvíli nechci své kroky komentovat,“ uvedl na přímý dotaz. Zřejmě vyčkává na další rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Odměna za výkon funkce člena představenstva Fuksovi krácena být nemohla. Bylo by to v rozporu s obchodním zákoníkem.Po dobu uvěznění přišel Fuksa o svůj lukrativní plat viceprezidenta Českého Aeroholdingu. Zcela bez peněz ale nezůstal.

„Když byl Ivan Fuksa ve vazbě, byl v Českém Aeroholdingu na takzvané překážce na straně zaměstnance, takže mu po tuto dobu nechodila mzda za jeho výkonnou funkci, což je pozice vrchního ředitele pro rozvoj a strategii. Odměna za výkon místopředsedy představenstva mu krácena nebyla a ani být nemohla, protože by to bylo v rozporu s obchodním zákoníkem,“ uvedla mluvčí holdingu Michaela Lagronová.

Členství v představenstvu ČAH je podle informací ČESKÉ POZICE oceněno 100 tisíci korunami měsíčně. Celkově si s platem vrchního ředitele přijde Fuksa na více než 250 tisíc za měsíc.

Rozsáhlá policejní razie vypukla v půli června. Kromě exposlanců byla zadržena šéfka kabinetu Petra Nečase Jana Nagyová (dnes Nečasová), která kromě podplácení čelí obvinění ze zneužití zpravodajských služeb ke sledování expremiérovy tehdejší manželky Radky. Kvůli tomu byli zatčeni i někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník nebo zpravodajec Jan Pohůnek. V průběhu července byli ale po exposlancích propuštěni z vazby i ostatní.

Ištvan chtěl původně stíhat za rozdávání trafik i samotného Nečase. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu o exposlancích ale od záměru upustil.

Kauze exposlanců jsme se věnovali mimo jiné v následujících článcích:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.