Rating A1 pro Česko od agentury Moody’s by fascinovat neměl

Navzdory negativním zprávám o růstu dluhu, nezaměstnanosti a dalších indikátorů je na tom česká ekonomika celkem dobře a má stabilní vyhled.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Dobrý rating se České republiky drží... Agentura Moody’s již po šesté v řadě pro ni potvrdila stupeň A1. Přitom důležité je, že výhled je podle této agentury stabilní. Země na západ od nás mají sice rating zpravidla vyšší, ale výhled převážně negativní.

Moody’s podle zpráv ocenila zejména stabilizaci daňového systému a snahu o snižování deficitu, přičemž zmiňuje opatření z uplynulých let. Nezajímavé ani není, že podle agentury Česko odolává dluhové nákaze ze zahraničí. Navíc věští pro příští rok mírný růst.

Otázka zní, jak na to agentura přišla, když většina zpráv z nedávné doby je negativních a u vlády Jiřího Rusnoka nikdo neví, co od ní lze vlastně očekávat. Celkem vzato, na dobrém ratingu Česka není nic až natolik fascinujícího. Navzdory negativním zprávám o růstu dluhu, nezaměstnanosti a dalších indikátorů je totiž na tom celkem dobře.

Hra s čísly

Jistě, státní dluh ve výši 1,76 bilionu korun je bezpochyby obrovský. V procentech hrubého domácího produktu však 45,8 procenta, což je jeden z nejlepších výsledků členských zemí Evropské unie. Podobně je tomu s deficitem. Loni sice hospodaření státu skončilo se schodkem 4,4 procenta  HDP, ale šlo jen o jednorázový vliv uznání závazku vůči církvím a pár dalších jednorázových záležitostí. Bez těchto vlivů by deficit byl 2,5 procenta, což je opět jeden z nejlepších výsledků v EU.

V případě Česka bankrot nebo vážnější finanční problémy v dohledné době nehrozí

Často zmiňovaná nezaměstnanost je sice u nás historicky vysoká, ale pokud se podíváme na údaje z metodiky, která se používá pro mezinárodní srovnání, opět patříme k těm lepším v EU – v ČR je míra nezaměstnanosti 7,4, průměr EU 10,9 procenta.

Bráno touto optikou, zájem o české dluhopisy by neměl překvapovat. Investoři totiž v důsledku celosvětové mizérie hledají aktivum, které sice možná neslibuje tučné zisky, ale alespoň to nevypadá, že by v krátké době o všechno přišli. A v případě Česka bankrot nebo vážnější finanční problémy v dohledné době nehrozí.

Banky v kondici

Důležitý je i fakt, o kterém mluví Moody’s – dobrá situace českých bank: „Klíčovou silnou stránkou české ekonomiky je velmi likvidní a dobře kapitálově zajištěný bankovní systém, který poskytuje stabilní finanční základ. Tím se snižuje závislost vlády na financování ze strany zahraničních investorů a vzniká ochrana před výkyvy na finančních trzích.“

Navzdory některým, až kuriózním skandálům českých politiků, korupci a dalším tématům je na tom Česko dobře

V Česku se neodehrála žádná velká vlna různých toxických aktiv a více či méně neprůhledných finančních derivátů. Hypotéky sice zejména v prvním desetiletí tohoto století úctyhodně narostly, ale ve srovnání se zahraničím je to zanedbatelná záležitost, protože zadlužení domácností v Česku je na nízké úrovni. Navíc se banky opírají o vysoký počet vkladů.

Obecně vzato, občas je dobré si uvědomit, že navzdory některým, až kuriózním skandálům českých politiků, korupci a dalším tématům, která dráždí veřejnost, je na tom Česká republika dobře. Jak zvládneme neustále bobtnající náklady sociálního státu, s nimiž se potýká celý západní svět, je jiná otázka. A ukáže to až vývoj v příštích letech. Zatím však lze na základě faktů říct, že jsme na tom dobře. Klíčové pak je, že toto přesvědčení sdílejí i nadnárodní finanční autority.

Počet příspěvků: 2, poslední 25.7.2013 06:14 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.