Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rath uťal ČSSD křídla

  7:55

Přelomová událost české polistopadové politiky. David Rath je první opravdu velkou rybou, která uvízla v tuzemské protikorupční síti.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés & Petr UrbanČeská pozice

KOMENTÁŘ Ondřeje Koutníka / Zatčení Davida Ratha je přelomovou událostí polistopadového vývoje české politiky. Pokud se potvrdí prvotní úterní informace, budeme moci prohlásit: Při páchání trestného činu nebyl lapen žádný „jouda“, nýbrž jeden z nejvlivnějších českých politiků, mocný středočeský hejtman, poslanec, stínový ministr zdravotnictví ČSSD a nedávný kandidát na prvního místopředsedu strany, která se pomalu chystá na převzetí moci.

Rath je první velkou rybou, která uvízla v tuzemské protikorupční síti. Zatčení „oranžového hejtmana“ může zcela zamíchat předvolebními kartami a citelně oslabit sociální demokraty v blížících se několika volbách. Navíc jde o skandál evropského rozměru, údajný úplatek souvisel s evropskými penězi. Jak to stráví halasně proevropská ČSSD?

Podrobné informace jsme publikovali v článku: Policie zadržela poslance Ratha údajně po převzetí sedmimilionového úplatku

V pondělí večer patrně skončil jeden nepřehlédnutelný polititický příběh

Napišme bez obalu, že tím patrně skončil jeden nepřehlédnutelný polititický příběh. V devadesátých letech byl David Rath po tři roky členem ODS, poté se coby místopředseda mihl ve straně Svobodní demokraté – Liberální strana národně socialistická. Sedm let (1998 až 2005) pak velmi viditelně působil v pozici prezidenta České lékařské komory, odkud putoval do Paroubkovy vlády do funkce ministra zdravotnictví. Tehdy začala jeho „oranžová“ mise, která nyní po zhruba šesti letech končí.

Rathovi jistě leckdo takový osud přeje, už proto, že si o průšvih delší dobu koledoval. Právě jeho kraj proslul obřími dotacemi různých projektů, často přinejmenším sporných (jmenujme například výstavbu jídelny pro neexistující školu v Rathově domovské vsi Hostivice). Rathovým blízkým spolupracovníkem byl někdejší investiční náměstek několika středočeských nemocnic Filip Bušina, který byl v roce 2009 obviněn z daňových úniků. ČESKÁ POZICE také dlouhodobě sledovala podezřelé středočeské „losovačky“. Rathovi jsme radili, aby méně losoval a více soutěžil.

Nakonec byl středočeský hejtman zadržen protikorupční policií při přebírání úplatku – údajně s krabicí od bot plnou milionů korun. Považujeme za důležité upozornit na několik aspektů případu, který ukončil Rathův politický život.

Podtržená jednička

Celá akce byla precizně připravena, během jejího průběhu nepronikaly ven žádné signály, což by jinak mohlo ohrozit její zdárné dokončení

O práci české policie má dnes kdekdo (často právem) pochybnosti. V případě Davida Ratha však policie pracovala na podtrženou jedničku. Celá akce byla precizně připravena, během jejího průběhu nepronikaly ven žádné signály, což by jinak mohlo ohrozit její zdárné dokončení. Podle informací ČESKÉ POZICE byly podezřelé osoby monitorovány odposlechovými a kamerovými zařízeními po několik měsíců. V rámci policie jde o nový trend. Místo nekonečného šetření starých kauz, kde už se toho často mnoho udělat nedá, se vyšetřovatelé koncentrují zejména na případy aktuální.

Na jejich vyšetření mohou nasadit nejmodernější techniku a pachatele tak mohou chytit přímo při činu.

Abychom však policii nepřechválili jako celek. V případě středočeského hejtmana jde především o dílo odvážné skupiny jedinců kolem státní zástupkyně z Ústí nad Labem Lenky Bradáčové. Tato „buňka“ nedávno již jednoho úspěchu dosáhla. Podle informací ČESKÉ POZICE na Rathově případu pracovali policisté z protikorupční policie, kteří loni na konci října zadrželi i dva úplatné soudce v Litoměřicích, právě za dozorování Lenky Bradáčové. „Úspěch akce byl dán tím, že akci rozpracoval kvalitní tým, co dělal i litoměřické soudce,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování.

Díky tomu, že policie má pro Rathovo korupční chování pravděpodobně jasné důkazy, se hejtman bude jen stěží moci napasovat do role politického mučedníka. Stejně tak neprůchodná by pak byla politická rétorika, že pravicové vládní strany chtějí ČSSD diskreditovat před volbami, jejichž jsou sociální demokraté jasnými favority.

Dále je Rathova kauza nadějí pro ty, kteří se odváží na prohřešky veřejných činitelů upozornit policii. Jaký to rozdíl! Pamatujete, jak ještě před půldruhým rokem sám ministr vnitra Radek John poradil Liboru Michálkovi, aby se se svým podezřením na korupční chování lidí kolem ministra životního prostředí obrátil raději na novináře?

Oranžové tsunami a faktor Rath

Zemí se měla prohnat oranžová tsunami, která teď ale narazí na faktor Rath. Přinejmenším podstatně ztratí na síle.

Sociální demokraté měli do včerejšího večera našlápnuto k velkolepému vítězství v blížících se krajských a senátních volbách. Z předvolebních průzkumů k volbám do Poslanecké sněmovny vyplývalo, že by s komunisty mohli mít ve sněmovně dokonce ústavní většinu. Zemí se měla prohnat oranžová tsunami, která teď ale narazí na faktor Rath. Přinejmenším podstatně ztratí na síle. Místopředseda strany Jiří Dienstbier ČESKÉ POZICI přiznal, že je to opravdový malér.

„Pokud se ukáže, že se David Rath opravdu dopustil korupce, mám obavu, aby nám to nevzalo protikorupční vítr z plachet,“ neskrýval Dienstbier obavy. Zcela oprávněně. ČSSD se nyní bude obtížněji kritizovat strany vládní koalice za korupční blamáže. Minimálně v podzimních volbách do krajských zastupitelstev se pak může stát, že sociálním demokratům vypálí rybník různá regionální hnutí bojující proti korupci – na jihu Čech například Jihočeši 2012, v Ústeckém kraji třeba hnutí PRO Kraj.

Zároveň by však mohly i eskalovat problémy uvnitř ČSSD. Jak známo, David Rath patří do křídla současného předsedy Bohuslava Sobotky. To je příležitost pro prvního místopředsedu Michala Haška a člena předsednictva Zdeňka Škromacha, aby situace využili a do Sobotkovců se s gustem pustili, byť místopředseda Dienstbier, který se též řadí k Sobotkovi, ČESKÉ POZICI řekl, že takové spory nepředpokládá, protože to by stranu jen poškodilo.

A konečně pro ČSSD představuje Rathovo pravděpodobné vypadnutí ze sněmovny ještě jeden komunikační „mínusek“. Sociální demokraté totiž přijdou o svého dvorního „nakuřovače“ a dělostřelce, který se dovedně trefoval do hradeb vládních stran.

Konec bohorovnosti!

Rathovo zatčení a způsob, jakým se odehrálo, snad zaseje mezi politiky a úředníky strach. Byla prolomena psychologická hranice pocitu nedotknutelnosti arogantních politiků, kteří jsou natolik odrzlí, že si dovolí přenášet několikamilionový úplatek v krabici od bot. Slupka bohorovnosti přestává být bezpečná.

Hlavně je však Rathovo dopadení zvěstí pro odvážlivce, že upozornit policii na nějakou podezřelost není marné počínání, odvaha nemusí přijít vniveč a třeba se i podaří chytit další „big fish“.