Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rasputinovi chtějí sebrat Slavii. Že by opět někdo z Key Investments?

  8:25

Aleš Řebíček se musí bránit, aby neztratil kontrolu nad fotbalovým klubem.

foto: © ČTKČeská pozice

Neuplynuly ani dva roky od chvíle, kdy se Aleš Řebíček stal majitelem fotbalové Slavie, a už musí svádět boj o akcie klubu. Řebíčkova obrana zatím vypadá účinně; utkání už je v nastaveném čase a bývalý ministr dopravy stále vede 1:0. Pokud neudělá fatální chybu, svůj klub, do jehož záchrany nasypal minimálně 300 milionů korun, nakonec ubrání.

Na soupisce jeho soupeře podle všeho hráli v útoku i dodnes utajovaní majitelé Key Investments, kteří Slavii před Řebíčkem vlastnili. Vyplývá to ze zjištění ČESKÉ POZICE, která dění kolem Slavie sleduje dlouhodobě. „Ozvu se vám,“ řekl ČESKÉ POZICI Aleš Řebíček před dvěma týdny, ale slib nedodržel. I když jeho informace by byly užitečné, doufáme, že podrobnosti, které jsme zjistili z otevřených zdrojů, k pochopení této nové kauzy postačí.

Žába na prameni

V rámci jednoho čerstvého a velice podivného insolvenčního řízení u Krajského soudu v Českých Budějovicích na společnost Falkonida mohl bývalý ministr dopravy a dnes miliardář Řebíček o akcie Slavie přijít a v krajním případě mohl kontrolu nad klubem převzít nový majitel. S největší pravděpodobností by šlo o firmu napojenou na neznámou finanční skupinu, která prostřednictvím kladenského advokáta Václava Slavíčka od loňského července již kontroluje stadion v Praze v Edenu, kde Slavia hraje svoje domácí zápasy. Myšlenka spojit klub se stadionem pod jednoho vlastníka nepostrádá logiku.

Myšlenka spojit klub se stadionem pod jednoho vlastníka nepostrádá logiku

Slavia má se stadionem v Edenu výhodnou a dlouhodobou smlouvu a bez souhlasu klubu nelze v areálu uskutečnit řadu projektů. Řebíček, kterému se někdy přezdívá i Rasputin, je v očích majitelů stadionu zřejmě žábou na prameni, a kdyby insolvenční řízení na Falkonidu dopadlo v neprospěch Slavie, mohli by mu klub sebrat, nebo ho dostat k jednacímu stolu.

Řebíček ale tuto hrozbu včas odhalil a společně se svým bratrem Adamem založil úspěšný protiútok, čímž Slavii udržel pod kontrolou.

Klikatá cesta fotbalových akcií

K pochopení celé situace je nutné se vrátit zhruba pět let do historie, kdy Slavii ovládla majetkově dodnes nerozkrytá firma Key Investments.

Přelom ve vlastnických vztazích nastal v lednu 2008. Byla svolána valná hromada společnosti SK Slavia Praha – fotbal a. s., a ta rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu o 618 milionů korun na 1040 milionů. Navýšení provedla formou nepeněžitého vkladu společnost Key Investments. Do té doby většinovému vlastníkovi, britské společnosti ENIC, byly účast a hlasování na této valné hromadě znemožněny. ENIC tím přišel o svoji majoritu ve Slavii způsobem, který připomíná devadesátá léta, ale snad ani ne u nás, nýbrž někde v Somálsku.

Příběh, jenž se nyní vyvíjí tak dramaticky, začal už zhruba před pěti lety, kdy Slavii ovládla dodnes nerozkrytá firma Key Investments

Základem vydání nových akcií, které získala Key Investments, se stala teoretická suma maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie. Pokud si myslíte, že se vám předchozí věta zdála, bohužel, není tomu tak. Znalec Ing. Otto Šmída toto naprosto virtuální aktivum ocenil ve svém posudku ze 14. ledna 2008 na již zmíněných 618 milionů a prohlásil, že předmět nepeněžitého vkladu je pro společnost plně hospodářsky využitelný. Bohužel už nenapsal jak. Zato napsal, že připouští, že pohled na takto oceněná práva může být rozporný. Pane inženýre, nemůže být rozporný! Je to absolutní nesmysl.

Přesto byl tento nesmysl přetaven do reálných akcií. Využití tohoto takzvaného nepeněžního benefitu schválil český soud. Soudce tím de facto umožnil navýšit základní kapitál a provést majetkový puč ve Slavii virtuálními penězi. Britský ENIC byl z pozice majoritního akcionáře vytěsněn a vládu nad klubem převzali lidé kolem Key Investments.

Neprůhledné vlastnictví, neuhrazené dluhy a mzdy hráčů a hrozba, že Českomoravský fotbalový svaz neudělí klubu profesionální licenci pro start v dalším ročníku ligy, vyvrcholily počátkem května 2011 útokem rozhořčených fanoušků na VIP tribunu stadionu v pražském Edenu.

Firma Key Investments vlastnila akcie klubu prostřednictvím společnosti Dartmoore Association Limited se sídlem na karibském ostrůvku Nevis, který je součástí státu Svatý Krištof a Nevis. V roce 2009 se rozběhla pozoruhodná transakce.

  • Dartmoor Association všech 618 akcií v hodnotě 618 milionů korun prodala v lednu 2009 firmě Falkonida se sídlem v Českých Budějovicích.
    Falkonida byla založena v květnu 2008, jediným akcionářem byla společnost Golden River. V lednu 2009 za Falkonidu vystupovali thai-boxeři Luboš Šuda a Oleg Matusevich. V květnu stejného roku firmu již vlastnil půl napůl boxer Šuda z Lovosic a pražský advokát Michal Pacovský. Kdo v této době ve skutečnosti kontroloval Falkonidu, potažmo Slavii, není možné podle dostupných informací dokázat. Spekulovalo se o tom, že za celou transakcí stál kontroverzní podnikatel Petr Sisák. Na jaře roku 2011 slávistický kotel zřejmě ne náhodou skandoval: „Sisáku, ty jsi hovado!“
  • Falkonida však za akcie nezaplatila a Dartmoor Association tuto pohledávku ve výši 618 milionů korun začátkem roku 2009 postoupila firmě Oktopus. Později Oktopus pohledávku rozdělila na dvě části, přibližně v poměru půl na půl, a prodala je společnostem Infoland a Sarpent.
    Z více než dvou stovek článků, které jsme za poslední dva roky o kauze Key Investments, kam patří i texty o Slavii či o vlastnících stadionu v Praze v Edenu, publikovali, vyplývá, že za všemi zmíněnými společnostmi pravděpodobně stojí jako akcionář stejná osoba a subjekty spojené s vyvedením majetku z bývalé Setuzy.
  • Falkonida ovšem převedla akcie Slavie na Antonína France. A tak začátkem roku 2011 tehdejší ředitel klubu Miroslav Platil prohlásil, že majoritním vlastníkem Slavie je Antonín Franc.
    Jenže nikdo mu to nevěřil, nejen příznivcům Slavie bylo jasné, že se jedná o bílého koně. V minulosti byl Franc řidičem někdejšího mocného šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského, který letos v lednu díky amnestii Václava Klause unikl vysokému trestu. V době, kdy Franc hrál roli vlastníka Slavie, byl podle deníku MF Dnes řidičem Petra Sisáka.
  • V této době se objevil na scéně bývalý ministr dopravy a miliardář Aleš Řebíček. Hlavně pomocí finanční skupiny Natland, která skupovala – do účelově založené firmy Viscontia – akcie Slavie (asi 70 procent) od různých subjektů, klub zachránil. Více než pětinu akcií Natland koupil od podnikatele Tomáše Rosena, bývalého slávistického manažera, zbytek od Antonína France. Jakou sumu za převzetí klubu Řebíček zaplatil, se neví, ale podle kvalifikovaných odhadů šlo minimálně o 300 milionů korun. Bývalý ministr dopravy tak od srpna 2011 prostřednictvím své firmy Aries Trading kontroluje 98 procent akcií.
  • Jenže role společnosti Falkonida neskončila. Od října 2012 je v insolvenci. Společnosti Infoland a Sarpent, po ní žádají zaplacení 618 milionů korun plus úroky z prodlení, což odpovídá hodnotě 618 kusů akcií Slavie, za které Falkonida nezaplatila. A insolveční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková začátkem června 2013 rozhodla, že 518 kusů akcií se vrátí do majetkové podstaty Falkonidy z důvodu neplatnosti převodu. Zřejmě se jedná o transakci, kdy Falkonida převedla akcie Slavie na Antonína France, který je pak prodal Natlandu. (Zbývajících 100 kusů akcií Falkonida buď stále vlastní, nebo jejich převod insolvenční správkyně nemohla napadnout.) Správkyně Jechová Vápeníková o svém rozhodnutí informovala firmu Viscontia, od níž zmíněný balík akcií v létě 2011 koupila Řebíčkova společnost Aries Trading.

Do insolvenčního řízení Falkonidy vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích, což jednoznačně znamená, že existuje podezření z nezákonného postupu. „Učinili jsme tento krok kvůli veřejnému zájmu, může existovat i podezření z trestné činnosti,“ sdělila bez dalších podrobností ČESKÉ POZICI příslušná státní zástupkyně Dana Koptišová. Není vyloučeno, že žalobkyně do řízení vstoupila na popud Řebíčka, který se musel bránit.

Řebíčkova obrana

Co může v této neuvěřitelné hře následovat? Musíme trochu spekulovat, ale rozhodně ne mimo realitu. Viscontia je v likvidaci, nemá ani akcie, ty prodala Řebíčkově firmě Aries Trading a peníze poslala prostřednictvím Natlandu Antonínovi Francovi. To znamená, že Aries Trading by měla podat k soudu žalobu na vyloučení 518 kusů akcií z majetku Falkonidy, a to z důvodu, že je koupila v dobré víře.

Jenže insolvenční správkyně proti tomu – v duchu zásady „neznalost neomlouvá“ – může namítnout, že si nabyvatel měl být vědom rizika propojení Falkonidy s Antonínem Francem, které by mohlo být důvodem neplatnosti převodu. Akcie Slavie jsou totiž vystavené v listinné podobě na jméno, tudíž na nich jsou zapsané všechny převody z jednoho akcionáře na dalšího. V některé fázi by se mohla vyskytnout absolutní neplatnost, na kterou by dobrá víra posledního kupujícího akcie nemusela stačit.

Insolvenční správkyně by dokonce mohla zpeněžit akcie v dražbě. Nový majitel pak ještě koupí tři akcie a může přijít za Řebíčkem s tím, že mu ve Slavii patří majorita.

Takže vývoj kolem akcií Slavie může být ještě dost divoký. Dokonce se může stát, že pokud soud potvrdí, že 518 kusů akcií patří opět Falkonidě, insolvenční správkyně je může zpeněžit v dražbě. A ten, kdo je získá a od někoho ještě koupí tři akcie, může přijít za Řebíčkem s tím, že mu ve Slavii patří majorita!

Jenže Aleš Řebíček není hlupák, útok na Slavii, který začal loni v říjnu, včas odhalil, proto připravil obranu. Na mimořádné valné hromadě klubu, která se konala 28. prosince 2012, rozhodl, že zkapitalizuje své půjčky a dokončí ovládnutí Slavie. Klíčovým verdiktem valné hromady bylo rozhodnutí, že se všechny akcie firmy SK Slavia Praha – fotbal v listinné podobě znějící na jméno vymění na nové akcie na majitele, tedy na anonymní. Původní akcie se skartují a nové bude držet Řebíčkův Aries Trading.

Výměna akcií odstartovala počátkem května a končí 30. června 2013. Jelikož se neví o žádném předběžném opatření, který by tento krok zablokovalo, počítejme s tím, že Aries Trading nelenila, akcie už má vyměněné a staré cenné papíry Slavie skartované. Na otázku ČESKÉ POZICE, zda akcie už jsou vyměněny, Řebíček nereagoval.

A bude-li Řebíček chytrý, udělá ještě další, již definitivní, obranné opatření pro případ, že insolvenční správkyně případnou žalobu Aries Trading o vrácení akcií do majetku Falkonidy vyhraje. Když původní akcie již budou zničeny, insolvenční správkyně za ně může žádat finanční náhradu. Jenže od koho? Od Aries Trading? To sice může, ale když Řebíček ihned převede nově vydané anonymní akcie na nějakou off-shorovou firmu a Aries Trading pošle do likvidace, vše bude uklizeno. Akcionářem klubu nebude Řebíček, ale nějaký zahraniční subjekt, který pro něj bude akcie spravovat.

Fanoušky Slavie můžeme uklidnit, že vlastníkem jejich klubu zůstane Aleš Řebíček, i když se možná bude jmenovat jinak… V historii Slavie to nebude ani poprvé, ani naposled.

Kauzu Key Investments sledujeme v rubrice HOT TOP.

Autor: