Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rakousko: Populistická strana Team Stronach je na odpis

  12:49

Miliardář Frank Stronach chce po volebním zklamání skončit s politikou a získat zpět aspoň část peněz, jež do tohoto „byznysu“ investoval.

„Frank“ celostátní politiku brzy opustí. Nikdy prý neměl zájem o žádný úřad, chtěl jen uvést své hnutí do pohybu a přetvořit jej v dynamickou a finančně soběstačnou politickou sílu. foto: © ReutersČeská pozice

„Toto je jeden z nejdůležitějších dní v historii Rakouska; tento den vejde i do světových dějin,“ prohlásil loni na podzim sebevědomě Frank Stronach. Excentrický miliardář a zakladatel koncernu Magna si při svém vstupu do politiky nekladl právě malé cíle. Chtěl překreslit politickou mapu země, povýšit svůj „tým“ na nejsilnější stranu v zemi, zavést rovnou daň a zrušit společnou evropskou měnu euro.

Rok poté z jeho plánů moc nezbylo. Team Stronach získal v zářijových celostátních volbách pouhých 5,7 procenta hlasů, mnohem méně než jeho zástupci doufali. V současné době prochází personálním zemětřesením. A jeho 81letý otec zakladatel? Chce se stáhnout z politiky a dostat zpět alespoň část peněz, které do svého politického dobrodružství vložil. Podle aktuálního průzkumu společnosti Karmasin Motivforschung věří už jen pouhých osm procent Rakušanů, že jeho strana přežije do konce volebního období.

Frank chce zpátky 10 milionů eur

Krátce po oznámení výsledků voleb do Národní rady odcestoval Frank Stronach do své druhé vlasti, do Kanady. Ještě předtím stihl zorganizovat čistku ve třech spolkových zemích, kde se jeho Team podílí na vládě – v Dolních Rakousích, v Salcbursku a v Korutanech. V posledně jmenovaném regionu se nyní vedení strany ujme žena, která není ani poslankyní místního sněmu. Podle hesla, že dva se hádají a třetí se směje, nahradí své dva navzájem se potírající předchůdce. Korutany jsou pro Team Stronach zvlášť důležité – právě tam strana dosáhla svého zatím nejlepšího výsledku, když v jarních zemských volbách získala přes 11 procent hlasů.Podle aktuálního průzkumu věří už jen pouhých osm procent Rakušanů, že Team Stronach přežije do konce volebního období

Ale i jinde to vře. Celostátní vedení převzala po odjezdu otce-zakladatele jeho pravá ruka, 34letá Kathrin Nachbaurová. Mladá právnička, která dříve působila jako Stronachova osobní asistentka v koncernu Magna, vzápětí oznámila, že „Frank“ celostátní politiku brzy opustí. Podle svých slov to zamýšlel od začátku. Nikdy prý neměl zájem o žádný úřad, chtěl jen uvést hnutí do pohybu a přetvořit jej v dynamickou a finančně soběstačnou politickou sílu. Do budoucna chce straně pomáhat už jen jako ekonomický poradce. Přesné datum Stronachova rozloučení zatím není známé. Někteří jeho známí tvrdí, že v křesle řadového zákonodárce nevydrží ani pár plenárních zasedání. Šéfkou poslaneckého klubu Teamu Stronach bude již zmíněná Nachbaurová.

V mezičase se širší vedení strany (asi tři desítky lidí, většinou její funkcionáři a budoucí poslanci) radí o tom, jak vytvořit stabilní vnitřní struktury, přilákat schopné lidi a zavést namísto direktivního řízení demokratické procesy. Příznačné je, že tyto „marginálie“ řeší až po celostátních volbách a že při obsazování důležitých partajních postů zůstane Stronachovi právo veta. Stranu ale trápí i druhá zásadní otázka – jak se do budoucna financovat. Frank Stronach totiž dává jasně najevo, že své politické dítě už nadále sponzorovat nebude. A co více, chce zpátky alespoň část peněz, které do tohoto „byznysu“ investoval.Při obsazování důležitých stranických postů nadále zůstane Stronachovi právo veta

Není divu, legrace s veřejným angažmá jej stála kolem 25 milionů eur (asi 640 milionů korun). Necelou polovinu, asi deset milionů, chce prý nyní zpět. Team (respektive jeho zemské organizace) mu mají jeho „půjčku“ splatit z peněz, kterými stát přispívá na provoz politických stran. Rakouský erár patří v tomto směru mezi nejštědřejší na světě. Ale i tak mohou v budoucnosti Teamu prostředky na běžné fungování i volební kampaně citelně chybět. „Znamená to, že Stronachovy zemské organizace budou ve své politické práci velmi omezené, když budou zároveň muset splácet půjčky v milionové výši,” sdělila ČESKÉ POZICI Rosemarie Schwaigerová, redaktorka rakouského týdeníku Profil.

Poslanecký klub se už drolí

Problémy ale nemá Team Stronach jen se svým vnitřním uspořádáním a financováním. Proslýchá se, že se ještě před prvním zasedáním nově zvolené Národní rady začíná povážlivě drolit také jeho poslanecký klub. Prvním případem je v tomto směru Monika Lindnerová, bývalá generální ředitelka veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti ORF. Ta se v létě se stranou rozkmotřila krátce poté, co se nechala zapsat na její kandidátku. Na listině už ale zůstala, byla zvolena a nyní se rozhodla, že svůj mandát jako „volná“ poslankyně přijme. Pro Stronachův tým, který vybojoval celkem 11 křesel, je to citelné oslabení. A další jeho zákonodárci prý uvažují o přechodu ke konkurenčním svobodným (FPÖ) nebo lidovcům (ÖVP).

Lidé, kteří doufají v to, že se rakouská povolební vyjednávání ještě zdramatizují, sledují případné převlékání kabátů s velkým zájmem. Doufají, že by tradiční velkou koalici mohlo ještě nahradit pravicové spojenectví právě ÖVP a FPÖ. Podle Schwaigerové je však tento konstrukt spíše z říše snů: „Koalice ÖVP a FPÖ je velmi nepravděpodobná. Pokud by Team Stronach opustilo pět poslanců, byla by jejich spolupráce sice početně možná, ale politické riziko by bylo pro ÖVP příliš vysoké. FPÖ (navíc) vůbec nevypadá, že by měla o podíl na vládě velký zájem.“Někteří z 11 zákonodárců Teamu Stronach prý uvažují o přechodu ke konkurenčním svobodným (FPÖ) nebo lidovcům (ÖVP)

I když ale poslanecký klub Teamu Stronach vydrží pohromadě, neznamená to, že stranu čeká bez velkého patriarchy zářná budoucnost. Mnoho lidí volilo nové hnutí jen proto, že věřili Stronachovým životním zkušenostem a ekonomické erudici. Spíše se zdá, že podivně poslepovanou partaj čeká bez charismatického vůdce podobný osud, který stihl jinou dříve mocnou sílu místní populistické pravice – Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Ten získal při posledních celostátních volbách v roce 2008 11 procent hlasů. Guru BZÖ Jörg Haider tragicky zemřel těsně po nich (11. října 2008) a letos se svaz nepřehoupl ani přes čtyřprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

Je Stronachův odchod zradou na voličích, kteří do starého pána vkládali své naděje? Z určitého pohledu ano, podle Schwaigerové si ale tito lidé moc soucitu nezaslouží. „Jeho voliči se nyní přirozeně mohou cítit zklamáni. Na druhou stranu jim muselo být jasné, že Frank Stronach a jeho strana nerespektují pravidla demokratického provozu. Kdo přesto Stronacha volil, nemůže si nyní stěžovat,“ míní rakouská novinářka.

Franku Stronachovi a jeho politickému hnutí jsme se již věnovali v článku: