Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Raiffeisenbank chce větší díl z koláče privátního bankovnictví

  14:53

Podle Raiffeisenbank by mohl český privátní trh růst v následujících letech více než desetiprocentním tempem.

České privátní banky momentálně obsluhují podle odhadů Raiffeisenbank asi jen 20 procent ze všech aktiv, která by pod správou privátních bankéřů mohla být. Vzhledem k tomu se banka domnívá, že by domácí trh privátního bankovnictví mohl růst v následujících letech více než desetiprocentním tempem. Sama si chce z tohoto boomu ukrojit velký díl – jejím cílem je růst dvojnásobným tempem a patřit do pěti let mezi tři nejsilnější banky.

„Vidíme, že současná šíře a kvalita služeb pro tyto klienty je nedostatečná. Spouštíme proto nový koncept privátního bankovnictví a chceme se pro bohaté lidi stát jejich první a hlavní bankou,“ uvedl místopředseda představenstva a výkonný ředitel Raiffeisenbank Mario Drosc.

Trhu privátního bankovnictví v Česku dominuje ČSOB, která má podle vlastního tvrzení 30procentní podíl co do počtu klientů i objemu peněz ve správě. Významnými divizemi zaměřenými na movité klienty disponují i další domácí banky: Česká spořitelna, Komerční banka či UniCredit Bank.

Nové pobočky

Raiffeisenbank buduje tým se zkušenostmi ve švýcarských privátních bankách. Zaměří se na klienty s majetkem v bance větším než deset milionů korun. Vystupovat bude pod samostatnou značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen, s níž poskytuje tyto služby po celém regionu střední a východní Evropy.

Pro privátní klienty bude banka budovat specializované diskrétní pobočky, první z nich otevřela v budově centrály na pražské Pankráci. „V blízké době otevřeme další pobočky v Praze a Brně a postupně budeme posilovat naši regionální přítomnost,“ dodal Petr Vitásek, výkonný ředitel Raiffeisenbank zodpovědný za privátní bankovnictví.

Podle odhadů je v tuzemsku necelých 20 tisíc lidí, jejichž majetek k investování převyšuje deset milionů korun. ČSOB se domnívá, že přibližně polovina z nich služeb privátních bankéřů nevyužívá. Jde přitom o nezanedbatelnou sumu až 370 miliard korun.

Více o trhu privátního bankovnictví si přečtete v článku Multimilionáři nejrychleji přibývají mezi manažery.