Lidovky.cz

Rafaj v problémech. Mocní nad ním však stále drží ochrannou ruku

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. foto: ČTK

Mocného předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje znevěrohodňuje vyšetřování kauzy kolem mýtného tendru. Zapomíná se na něj, zní z Občanské demokratické strany. Rovněž komunisté vyjádřili ústy svého šéfa znepokojení. Šéf antimonopolního úřadu má však i nadále vlivné ochránce.
  13:22

V případu s poetickým názvem Stoka se zatím hlavní politická linka točí okolo šéfa poslanců vládního ANO Jaroslava Faltýnka. Druhý nejvýznamnější představitel hnutí měl přesvědčovat prvního muže antimonopolního úřadu Petra Rafaje, aby v otázce mýtného tendru rozhodl ve prospěch provozovatele mýta – společnosti Kapsch.

Exministr životního prostředí a bývalý místopředseda ODS Pavel Drobil však v aktuálním rozhovoru pro LN upozornil, že se kvůli Faltýnkovi pozapomnělo na jiného důležitého aktéra celého případu. Je jím právě Rafaj, který ze své pozice každoročně rozhoduje o zakázkách v řádu mnoha miliard korun. Policie Rafaje podezírá z korupce, obviněn nebyl.

Dostupné informace o kauze Kapsch někdejšího člena Nečasovy vlády znepokojují. „To, že tento člověk postupuje, jak popisují média, tak, že provedl personální změny kvůli tomu, aby se něco zrušilo či pozdrželo, je špatně,“ dodal.

Rafaj před víc než rokem vyměnil svého dosavadního místopředsedu Josefa Chýleho za staronovou místopředsedkyni úřadu Evu Kubišovou. Přes ní měl podle poznatků policie, o nichž informoval deník Právo, ovlivňovat řízení ÚOHS tak, aby dopadlo podle dohodnutých „not“. Rafaje může z funkce odvolat prezident na návrh vlády. Hrad i Strakova akademie zatím nad šéfem ÚOHS drží ochrannou ruku. S poměrně silným vzkazem směrem ke kabinetu však přišli 19. března komunisté. Jejich názor je důležitý, protože svými hlasy drží menšinovou vládu ANO a ČSSD. „Pokud chce (vláda) dál snižovat svou důvěryhodnost, rozhodovat nebude (o jeho odvolání – pozn. red.). Pokud jí jde o řešení situace, asi rozhodnout musí,“ vzkázal komunistický předák Vojtěch Filip.

Rafaje kritizuje i předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který již dříve řekl, že šéf ÚOHS se s Faltýnkem neměl setkávat. Předseda úřadu by ve funkci neměl setrvávat ani podle exministryně spravedlnosti Marie Benešové (bývalé poslankyně za ČSSD). „Pan Rafaj není a ani nikdy nebyl v mých očích důvěryhodný. Nebyla jsem ani před touto vyšetřovanou událostí příznivcem toho, aby tuto funkci zastával,“ napsala LN Benešová.

Policisté odhalili, že Rafaj se s Faltýnkem setkal v listopadu 2017 v brněnském hotelu Voroněž. Schůzky napadají i Piráti. Premiér Andrej Babiš (ANO) na dotazy LN neodpověděl. Kolem Rafajovy kauzy panuje zvláštní klid. Předseda ÚOHS je vlivnou figurou, která rozhoduje o miliardových zakázkách a se kterou se snažily vycházet všechny garnitury – ať už reprezentované ANO, ODS, nebo ČSSD. Rafaj měl k politikům vždy blízko, ostatně do funkce šéfa ÚOHS zamířil v roce 2009 rovnou ze sněmovny, kde hájil barvy ČSSD.

Snaha vyjít po dobrém

Snaha vyjít s předsedou antimonopolního úřadu po dobrém je patrná i z dosavadního přístupu vlády. Pozice šéfa ÚOHS Petra Rafaje je sice vlivem kauzy vratší, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) však prohlásil, že k jeho odvolání není důvod. Vláda podle něj ctí presumpci neviny.

Přístup vlády k předsedovi úřadu by se ale přeci jen mohl změnit. Naznačuje to ostřejší postoj komunistů, kteří sice členy kabinetu přímo nejsou, ale podporují ho svými hlasy z pohodlného sněmovního závětří.

Stejnou strategii volí i prezident Miloš Zeman. „Důvod pro odchod by měl být až soudní rozsudek,“ stojí za Rafajem hlava státu. Ani poslední informace v médiích, které hovoří o možném ovlivňování rozhodování úřadu ve prospěch konkrétních firem, Zemanův názor nezměnily. „Platí stanovisko, jež bylo sděleno,“ řekl LN prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Přístup vlády k předsedovi úřadu by se ale přeci jen mohl změnit. Naznačuje to ostřejší postoj komunistů, kteří sice členy kabinetu přímo nejsou, ale podporují ho svými hlasy z pohodlného sněmovního závětří. Předseda rudých Vojtěch Filip ještě počátkem března říkal, že by jako vhodný moment pro případný odchod Rafaje z čela ÚOHS viděl sdělení obvinění. Nyní zvyšuje svůj tlak na hnutí ANO a ČSSD, kteří jsou členy menšinové koalice, když jim vzkazuje, že bez řešení situace vláda nebude důvěryhodná.

Začalo to Stokou

Problém s Rafajovou pozicí vznikl v první polovině března, kdy vyšetřovatelé zahájili po celé republice operaci Stoka. Kauza má více větví. Jedna se týká údajně cinknutých veřejných zakázek v úřadu Brno-střed, druhá se zaměřuje na rozhodování antimonopolního úřadu ve velkých zakázkách. Pozornost je upřena zejména na mýtný tendr a na jeho provozovatele firmu Kapsch, kvůli čemuž policie provedla domovní prohlídku i u druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Šéfa české pobočky firmy Kapsch Karla Feixe a předsedu ÚOHS Rafaje kriminalisté podezírají z manipulace s mýtným tendrem. Nikoho z trojice (zatím) neobvinili. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura i tak míní, že Rafaj svou instituci zpochybnil. „Byla ohrožena důvěra v nestrannost a nezávislost rozhodování úřadu, “ řekl.

Právo 19. března přineslo informaci, že kriminalisté nezamířili své očko jen na výběr provozovatele mýta; domovní prohlídky cílily na možné důkazy související s dalšími zhruba dvaceti tendry. Za podezřelé mají detektivové rozhodování úřadu v zakázkách rakouské stavební firmy Porr či jedné z největších tuzemských dopravních společností BusLine.

Článek byl publikován v Lidových novinách dne 20. března 2019.

Kdo je předseda ÚOHS Petr Rafaj (57)

Šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je Petr Rafaj od 9. července 2009. Pro druhé funkční období ho prezident Miloš Zeman jmenoval v červnu 2015.

Rafajovo setrvání v čele antimonopolního úřadu navrhla v květnu 2015 vláda. V kabinetu prošel většinou jediného hlasu, prosadila ho hlavně ČSSD, od které měl nominaci i v roce 2009.

V květnu 2015 pro něj nehlasoval ani jeden ministr za ANO a zdržela se dvojice ministrů tehdy vládní strany KDU-ČSL. Podle informací LN nebyl s Rafajem tou dobou spokojený ani prezident Zeman.

Na počátku dubna 2015 kritizoval činnost ÚOHS pod Rafajovým vedením tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Antimonopolní úřad na Pelikánovu kritiku reagoval prohlášením, že činnost úřadu byla za Rafajova působení efektivnější než v minulosti.

Před zvolením do čela ÚOHS byl Rafaj v letech 2002 až 2009 poslancem za ČSSD. Členem sociální demokracie byl od roku 1997, členství ukončil v souvislosti s nástupem do čela strážců férovosti hospodářské soutěže.

V minulosti byl Rafaj také místostarostou Frýdku-Místku (1998–2002) a zastupitelem Moravskoslezského kraje (2000–2002).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.