Lidovky.cz

Řadu českých firem zatím digitální revoluce vůbec nezajímá

  9:43
V Česku dle analytické firmy IDC začala s digitalizací jen polovina společností. Důvodem jsou jejich dobré hospodářské výsledky a levní zaměstnanci.

Jak má Česko zareagovat na novou průmyslovou revoluci? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Technologie dramaticky prorůstají lidskou společností a digitální transformací musejí v zájmu vlastního přežití projít i podniky. V Česku s ní však podle dat analytické firmy IDC začala jen polovina společností. Často navíc investují špatným směrem. Znepokojující pohled nabízejí statistiky růstu investic do informačních technologií. Ty se za uplynulý rok ve střední Evropě zvýšily jen o 1,5 procenta, což znamená, že rostly pomaleji než hrubý domácí produkt. A platí to i pro Česko.

Jde o zásadní změnu a varovný signál. V přepočtu na obyvatele jsou investice do IT nižší než v západní Evropě. Především česká ekonomika se tak může stát obětí vlastního úspěchu z minulosti.Až dosud stála na dostatku kvalifikované práce a její nízké ceně, stejně jako na blízkosti hlavním trhům. „V takovém rozpoložení není velký tlak na zavádění inovací a digitální transformaci, protože cena práce je tu pořád konkurenceschopná. Obávám se proto, že mineme kritický bod a zaspíme dobu,“ řekl LN Jan Široký, ředitel IDC pro střední a východní Evropu.

Řada překážek

„Budeme muset šlápnout na pedály, jinak by nám mohl dramaticky ujet vlak. Firmy zaspaly na polštáři 27 korun za euro, necítily potřebu velké vnitřní transformace, ale s tím je konec. Není náhoda, že jsme až na chvostu v robotizaci, přičemž Němci jsou čtvrtí na světě za Singapurem či Jižní Koreou,“ varoval Pavel Kysilka, ekonom a zakladatel 6D Academy na fóru IBM.

V podnicích stojí digitální transformaci v cestě řada překážek, například mnohdy zkostnatělé vedení a odpor vůči změnám, či omezené rozpočty na investice do technologií

V podnicích stojí digitální transformaci v cestě řada překážek, například mnohdy zkostnatělé vedení a odpor vůči změnám, či omezené rozpočty na investice do technologií. „Důležitá je hlavně jejich struktura. U nás stále převažují infrastrukturní prvky, jako servery, lokální datová úložiště a další. Je otázkou, jestli tato zařízení budou schopna jít s dobou a vypořádat se s takovými trendy, jako je internet věcí,“ varuje Široký.

Právě internet věcí, který spočívá v propojení vestavěných zařízení na web, čeká v Česku v příštích letech boom. Celková hodnota trhu by se do roku 2020 měla zvednout z loňských 930 milionů až na skoro dvě miliardy dolarů, tedy 46,5 miliardy korun. České společnosti jsou si toho prý vědomy, navzdory tomu polovina o zavádění takových řešení zatím vůbec neuvažovala a dalších šest procent už si je jisto, že to dělat nebude.

Nezájem

Podobně odpovídají tuzemské podniky i na další otázky spjaté s moderními technologiemi. Například analýza velkých objemů dat zatím nezajímá 57 procent z nich, mobilní řešení v nejbližší době neplánuje 51 procent a 40 procent nehodlá využívat cloudové služby. Digitální transformace zásadně proměňuje podobu trhu. Jak rychle dokáže rozbořit tradiční byznys a jak nebezpečné je „usnutí na vavřínech“, ukazují příklady nových hráčů, jako je Uber či Airbnb, kteří od základu změnili osobní přepravu a ubytování.

Například analýza velkých objemů dat zatím nezajímá 57 procent českých společností, mobilní řešení v nejbližší době neplánuje 51 procent a 40 procent nehodlá využívat cloudové služby

IDC upozorňuje, že tři čtvrtiny podniků z žebříčku největších firem zahrnutých do indexu S&P 500 bude do roku 2027 nahrazeno jinými. Průměrná životnost společností tohoto seznamu se přitom snížila z 61 na 18 let. Aby korporace ustály nápor mladých digitálních dravců, bude je to stát hodně peněz. Podle odhadů IDC padne v roce 2019 na projekty digitální transformace celosvětově 2,2 bilionu dolarů, což je zhruba o 60 procent více než v roce 2016.

Kromě cloudu či velkých dat stojí za to zaměřit se především na internet věcí, umělou inteligenci, rozšířenou a virtuální realitu, 3D tisk a robotiku. „Do roku 2019 podíl těchto technologií a služeb v Evropě přesáhne 70 procent výdajů na IT a poroste dvakrát rychleji než trh informačních technologií jako celek,“ vypočítává Široký s tím, že s větší propojeností by se nemělo zapomínat ani na bezpečnostní technologie.

Trh internetu věcí v ČR

v milionech dolarů

  • 2015: 757
  • 2016: 930
  • 2017: 1134
  • 2018: 1374
  • 2019: 1655
  • 2020: 1985
  • Do roku 2019 dosáhnou celosvětové investice na projekty digitální transformace 2,2 bilionu dolarů – o 60 procent více než v roce 2016.
  • 75 procent firem žebříčku S&P 500 bude do roku 2027 nahrazeno jinými.
  • Do roku 2020 bude u 40 procent největších evropských firem podle žebříčku FTSE500 záviset většina výnosů na jejich schopnosti tvořit digitálně obohacené produkty, služby a zážitky. Do konce roku 2017 dosáhne u třetiny firem FT500 rychlost růstu výnosů z produktů založených na informacích dvojnásobku oproti ostatním produktům.
  • Do roku 2020 stráví třetina CEO a COO v 500 největších evropských firmách nejméně pět let ve vrcholné manažerské roli v oblasti IT.
  • Do roku 2018 bude 20 procent výdajů na IT ve střední a východní Evropě souviset s cloudem. Do roku 2020 to bude 20 procent veškerých výdajů na IT infrastrukturu a 25 procent veškerých výdajů na software, služby a hardware.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.