Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Radim Jančura: Je revoluční doba a jakákoliv forma „práskání“ je povolená

  13:25

Ti, kteří kradou ve velkém, mají těžké spaní. Spoustu lidí pod nimi, blízkých nebo úředníků, už to prostě štve, říká majitel Student Agency.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Aktualizováno. Rozhovor Radima Jančury pro ČESKOU POZICI nezůstal bez odezvy. Ministr financí Miroslav Kalousek, jehož podnikatel označil za „nejbohatšího člověka v této zemi“ a který si prý „s velkou pravděpodobností nakradl hezké miliardy“, chce ještě dnes podat na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 trestní oznámení na Jančuru pro trestný čin pomluvy šířené tiskem. „Není mým zvykem kriminalizovat veřejnou diskuzi. Jsem na sprostá a nepravdivá osočení zvyklý. Nicméně nejsem zvyklý na to, že tak činí významný a veřejně známý podnikatel, který si musí být vědom toho, že jeho názor ovlivní významné množství lidí,“ reagoval Kalousek na podnikatelovy výroky.

Radim Jančura má v Česku na svědomí minimálně dvě revoluce. V roce 2004, kdy jeho žluté autobusy Student Agency (SA) začaly jezdit na lince Praha-Brno, zcela přepsal dosavadní standardy kvality meziměstské autobusové dopravy. Stevardky na palubě, teplé nápoje zdarma, denní tisk jakbysmet... Vloni na podzim se žlutá vlna přelila i na koleje a RegioJet, dceřiná firma Jančurovy SA, provozuje od září pravidelné spoje na trase Praha-Havířov. Bez dotací, se stevardy a teplými nápoji zdarma, jak jinak. České dráhy v reakci nasadily rovněž stevardky a razantně snížily ceny na stejné trati. Cenovou válku řeší antimonopolní úřad.

Jenže podnikatel roku 2005 neprovětrává faldy jen monopolním dopravcům. Již před pár lety rozjel s Vladimírem Kovářem z Unicornu kampaň, jejímž poselstvím bylo: podnikat lze i bez korupce. Letos v únoru se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK), který založil podnikatel Karel Janeček. A podporuje hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO 2011. Další revoluci, tentokrát politickou, ale Jančura osobně nechystá. „Protože na to nemám vyřídilku,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

ČESKÁ POZICE: Proč jste aktivně vstoupil do protikorupčního fondu?

JANČURA: Tím, že Karel Janeček fond založil, šel s kůží na trh. A samozřejmě budou tlaky proti jeho firmě. Krásu fondu vidím v Karlu Randákovi. Je to strašně pracovitý člověk, srdce fondu, jehož investigativní tým připravuje podklady tak, aby kauzy neskončily pod kobercem. Jako bývalý šéf tajné služby toho hodně ví – o některých věcech sice nesmí mluvit, ale činit může...

ČESKÁ POZICE: Počátkem dubna jste v souvislosti s novým systémem pro výplatu sociálních dávek ostře prohlásil na adresu ministra práce a jeho náměstka: „Šiško, Drábku, vraťte provize! Váš byznys skončil.“

JANČURA: Proti ministru Drábkovi jdeme proto, aby jen neproběhlo v novinách, že někdo zase ukradl dvě miliardy, a aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za tři roky nedal zadavateli pět milionů pokutu, čímž by se to zlegalizovalo. Proto jsme za Student Agency podali k antimonopolnímu úřadu podnět, aby se zrušilo plnění smlouvy. A chceme to dotáhnout tak daleko, že ministr Drábek, pan Šiška a firma Fujitsu, která programovala nový systém bez výběrového řízení na základě licencí Microsoftu, ty peníze prostě vrátí. To znamená včetně provizí. Co mám informace, tak Fujitsu připravuje další podobné scénáře na dalším ministerstvu. My jim to chceme típnout, a tady jsem s kůží na trh přišel já se Student Agency, protože když někomu seberete dvě miliardy, tak nikdy nevíte, co se může stát.

ČESKÁ POZICE: Měla by současná vláda padnout, jak požadují některá protestní hnutí, jež se v posledních týdnech vyrojila, nebo stačí jen vyhodit ministry Jaromíra Drábka a Pavla Dobeše, jak jste nedávno naznačil v anketě v Hospodářských novinách?

Jak může politik, který si s velkou pravděpodobností nakradl hezké miliardy, být šéfem státní pokladny?JANČURA: Ministr Dobeš poslal přes půl miliardy korun Českým drahám, ač neměl. Dá se říct mimo smlouvu. My jsme mu přitom dali nabídku, že budeme provozovat jeho ztrátové vlaky, EuroCity, InterCity, ale neměl zájem. To je pro mě člověk, který nemá zájem šetřit, a proto v této vládě nemá co dělat. Ministr Drábek je zase s náměstkem Šiškou de facto zloděj. Když si jeho náměstek udělá bez výběrového řízení program za dvě miliardy, tak to snad musí vědět a musí v tom mít prsty. Na to nepotřebuju důkazy. Kapitola sama o sobě je pan Kalousek. Nechali jsme nejbohatšího člověka v této zemi – díky miliardovým tendrům na obraně, díky smlouvě na výběr mýta s firmou Kapsch, což je také jeho práce, i díky softwaru pro ministra Drábka, v němž má dle mých informací také prsty – dělat ministra financí. Jak může politik, který toto organizoval a s velkou pravděpodobností si nakradl hezké miliardy, být šéfem státní pokladny? To je opravdu kozel zahradníkem.

Do politiky nepůjdu

ČESKÁ POZICE: Andrej Babiš nedávno v rozhovoru pro ČESKOU POZICI uvedl, že by stačilo, aby tuto zemi někdo vedl jako rodinnou firmu. Souhlasíte?

Vláda snižuje výdaje na ministerstva. Což je samozřejmě dobře. Ale je třeba také optimalizovat administrativu, aby byla co nejmenší.JANČURA: Všechno je o procesech. Každý člověk, který je navíc, je slabým místem firmy a nákladem – náklady na člověka jsou řekněme půl milionu korun ročně plus režie s tím spojené. Momentální vláda snižuje výdaje na ministerstva. Což je samozřejmě dobře, ale pokud nebude zjednodušovat procesy, byrokracii, administrativu, tak jim lidé z úřadů utečou, jako dnes utíkají houfně z úřadů práce, což souvisí s tím, že pracují s nefunkčním informačním systémem, který stál dvě miliardy a byl spíchnut horkou jehlou za čtyři měsíce. Lidé utíkají, protože jsou přetažení. Takže je třeba optimalizovat administrativu, aby byla co nejmenší.

Tak je to v každé firmě, třeba na té železnici: co znám i České dráhy a všechny potenciální konkurenty, tak mezi námi je rozdíl jen a pouze v režiích. Jak se říká, v bílých límečcích, v úřednících. Náklady na energie máme stejné, náklady na pořízení vlaků by mohly být také stejné, ale České dráhy kupují drahé vlaky od Škodovky... tak to my opravdu nemusíme. My koupíme vlak, který je nejlevnější na trhu a dává nám dostatečnou garanci spolehlivosti, abychom nemuseli mít vlaků o 30 procent navíc, protože nešlapou... Náklady na lidi máme stejné – rozdíl je v tom, kolik jich je na generálním ředitelství, kde jsou u Českých drah platy obrovské, šesti-, sedminásobné než u nás. To je jediný rozdíl. A kolik se toho rozkrade...

ČESKÁ POZICE: Andrej Babiš s vámi prý mluvil o podpoře pro své hnutí ANO 2011. Vy sám byste byl ochotný angažovat se v politice?

JANČURA: Do politiky nikdy nepůjdu, protože na to nemám vyřídilku, nejsem ten správně ukecaný, sečtělý člověk. Hodlám ještě deset, patnáct let makat na firmě. Ale byl bych strašně rád, kdyby do toho Babiš obětoval sebe sama. To je hrozně důležité, protože lídr do toho musí jít s plným nasazením. Pokud do toho pan Babiš půjde, tak je to dobře, protože Topolánci a někteří, kteří mají z Babiše strach, plácají nesmysly, že Janoušek není žádný kmotr, že kmotr je Babiš, protože je podezřele nějak moc bohatý. Přitom Babiš nic významného neprivatizoval a svého majetku dosáhl jen vlastní pílí. A část majetku je schopen nikoliv investovat, ale darovat této zemi tím, že se ji bude snažit přeskládat politicky.

Věci veřejné dopadly vlastně velice dobře. Já jsem je tedy také volil... brzy jsem prozřel, když jsem poznal pana Bártu...

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že má naději? Když lidé vidí, jak dopadl experiment Věcí veřejných...

JANČURA: Věci veřejné ale dopadly vlastně velice dobře. Já jsem je tedy také volil... brzy jsem prozřel, když jsem poznal pana Bártu, který tehdy jako ministr dopravy opravdu hrál jenom divadlo, neplnil sliby, byl to hodně špatný člověk. Pak začaly vybublávat takové věci, jako že chtěl udělat z politiky „eseróčko“... Ale to všechno mi nevadí, protože se jim podařilo rozrýpnout spoustu věcí – pravděpodobně i ty rozhovory Béma s Janouškem. Věci veřejné už asi existovat nebudou, ale svoji historickou úlohu si splnily – ať už měly jakoukoliv ambici nebo motivaci, tak hodně věcí začalo vyplouvat na povrch, už jenom třeba tím odposloucháváním, které je podle mě naprosto legitimní – proč bychom neměli slyšet, co si nejvýznamnější politici této země povídají? Pokud to tedy vyplave na povrch a pokud tím někdo nevyhrožuje.

ČESKÁ POZICE: Proč by lidé měli uvěřit zrovna Babišovi?

JANČURA: Je to podobné jako u knížete Schwarzenberga – ten určitě politiku pro peníze nedělá, protože je nepotřebuje. Jinak by si zajistil vrácení zámku, o což on vůbec neusiluje. Stejně tak u pana Babiše si nemyslím, že by měl zájem privatizovat Českou republiku. Věřím, že je jediným z těch velkých, kteří tady nemají zájem dělat kšefty. On je „jezeďák“ a potravinář a jediné, co by se v jeho byznysu dalo privatizovat, je Budvar. A ten nikdy nekoupí, protože ho koupí majitelé těch druhých ochranných známek, aby si otevřeli trhy do zbytku světa. Pan Babiš má velké předpoklady, aby uspěl. Problém je, že mu lidé musejí uvěřit a věřit, že je čistý a že to myslí dobře. Protože on jako extrémně bohatý člověk nemá úplně nejkrásnější obraz. Zato třeba Petr Kellner, ten má mediální obraz nádherný – tím, že mediálně takřka neexistuje.

ČESKÁ POZICE: Tento týden v úterý měl velký rozhovor v Mladé frontě...

JANČURA: Kellner je člověk, který do politiky nemluví, protože může mít plán privatizovat ČEZ v rámci svého Energetického průmyslového holdingu, který má s Martinem Romanem a J&T. Tito lidé budou chtít dělat českou privatizaci, a ta znamená, že to musí být skoro zdarma. To je velký rozdíl v těch miliardářích.

Ať se děje, co se má stát

ČESKÁ POZICE: Již dříve jste prohlásil, že vám je jedno, kdo je u moci, protože nejste závislý na veřejných financích...

JANČURA: Já stát vůbec nepotřebuju k životu.

ČESKÁ POZICE: Nevadí vám ani zvyšování daní?

JANČURA: Ve chvíli, kdy nám nebude vyhovovat zdanění, budeme danit mimo Českou republiku. Ono se dá fungovat – alespoň v našem byznysu, který je vnitrostátní – i se šedesátiprocentním zdaněním; když ho tedy platí všichni. Když ale někdo vyváží do zahraničí a potřebuje být konkurenceschopný, tak je hloupé, když máme dražší naftu. Já se zdaněním jako takovým problém nemám.

ČESKÁ POZICE: Se sociální demokracií, která by dle aktuálních průzkumů vyhrála volby, byste v čele vlády problém neměl?

JANČURA: Ač jsem volič pravice se sociálním cítěním, mám pocit, že kdyby to převzala sociální demokracie a začala zpátky snižovat DPH na únosnou míru, tak by to bylo zajímavé. Strašně ale záleží na tom, jaká sociální demokracie. Je tady kmotrovská část pánů Hulinský, Hašek, Palas, Rafaj, která je momentálně odloučená, ale silná, protože tihle lidé jsou bohužel tak dobří politici, že se domluví s každým. Ti jsou pro sociální demokracii strašně nebezpeční. Ale ať se děje, co se má stát. Ať jsou klidně nové volby.

ČESKÁ POZICE: Má potenciál uspět ve volbách některá z malých či nových stran?

Často výběrčího poznáte podle toho, že končí na „-ík“: Dalík, Tvrdík, na jižní Moravě máme BělčíkaJANČURA: Jenom pan Babiš – v případě, že se do toho opře a začne to vést i nějak ideově. Pak může vyhrát volby, ale musí lidi přesvědčit, že nebude krást. Já dávám svoji čest všanc a říkám, že on krást nebude. O tom jsem přesvědčený. Teď bohužel kradou takřka všichni. I sociální demokracie, a to na krajích. Kdyby šlo jen o velké věci, jako že zadají největší zakázku všech dob Českým drahám bez výběrového řízení – budiž. Ale třeba jihomoravský hejtman Michal Hašek – vypíše výběrové řízení na obyčejné telefonování, nic složitého. Vyhraje T-Mobile za šest milionů, druhá je Telefónica O2 za dvanáct milionů. A oni T-Mobile prostě vyhodí. Když už se krade i v takovýchto „pidikšeftech“, tak takovým lidem už není vůbec nic cizí. Ti hejtmani to samozřejmě nedělají sami, na to mají výběrčí. Často výběrčího poznáte podle toho, že končí na „-ík“: Dalík, Tvrdík, na jižní Moravě máme Bělčíka.

Nevěřím, že půjdou do vězení

ČESKÁ POZICE: Kdyby se k lepšímu změnila velká politika, nebude náprava dole trvat mnohem déle?

JANČURA: Nebude. Stačí odsoudit pár lidí – a myslím, že možná ani není třeba ty největší zločince v této zemi. Stačilo by, aby si Martin Roman, Roman Janoušek – ten je proti panu Romanovi břídil –, Ivo Rittig prostě vzali svých pár švestek, čili pár miliard korun, odešli z této země a zůstali někde izolovaní jako Viktor Kožený nebo Radovan Krejčíř. Že půjdou někdy do vězení, tomu nevěřím. To ale není důležité, důležité je, aby vzali nohy na ramena, protože se trošku ta struktura bortí.

ČESKÁ POZICE: Bortí, nebo se jen přeskupují síly a vazby?

JANČURA: Myslím, že teď padá spousta tabu. I třeba díky Věcem veřejným – a spousta věcí ještě prosákne. Vrací se nám Tomáš Pitr, ten by také mohl něco pustit. Když se lidi přestanou bát, začnou mluvit. Třeba na fond nám chodí neuvěřitelné podněty. Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří kradou ve velkém, mají těžké spaní. Viz Janoušek, on má opravdu těžký život. Spoustu lidí pod nimi – blízkých nebo úředníků na úřadech, tak ty to prostě štve. Ti dneska mají možnost absolutně anonymně poslat podklady, důkazy, kopie e-mailů, dokumentů, a s těmi fond pracuje – samozřejmě je nebere automaticky jako pravdu, ale prověřuje.

ČESKÁ POZICE: V komentářích k některým článkům na ČESKÉ POZICI občas zazní i názor, že fond vrací zpátky tradici udavačství z komunistické éry...

Není to práskání, je to podnět, upozornění, povinnost každého člověka s tím přijít na policii

JANČURA: Není to práskání, je to podnět, upozornění, povinnost každého člověka s tím přijít na policii. Nebo ať to pošle do médií. Tohle je revoluční doba, a dokud se nezbavíme toho největšího marasmu, jakákoliv forma nahrávání, podnětu, nebo jak říkáte práskání je v této době morálně povinná a povolená. Ve Švýcarsku, když někde zastavíte autem a začnete tam močit, tak na vás také pošlou policajty. Copak je to práskání? Chtějí mít pořádek ve své zemi, platí tam pravidla. To je naopak dobré.

Antimonopolní úřad je žábou na prameni

ČESKÁ POZICE: Jako součást kmotrovské části sociální demokracie jste zmínil i předsedu ÚOHS Petra Rafaje. Jeho úřad zároveň řeší váš podnět...

JANČURA: Ten podnět je čítankový a neexistuje krásnější věc, na které kdy pracovali. České dráhy dlouhodobě prodělávaly na lince Praha-Ostrava – stačí si přečíst staré noviny, to je dokázáno. Měly monopol – to je dokázáno, protože na lince Praha-Ostrava jezdily samy. ÚOHS má zkoumat přesně tohle, a to už je dokázáno. Když jsme na této lince začali jezdit s vlaky i my jako RegioJet, České dráhy snížily ceny o třicet procent pod nás, čili jsou ještě víc podnákladové, to je také jasné. Přesto s tím úřad nic nedělá...

ČESKÁ POZICE: Jak si to vysvětlujete?

Antimonoplní úřad je extrémně důležitý v boji proti korupci, ale on jí naopak napomáháJANČURA: ÚOHS je za vlády Petra Rafaje největším korupčním hnízdem, největší žábou na prameni. On ovlivňuje úředníky úřadu, což jako předseda úřadu nesmí. Protože on je ta druhá instance, ke které se odvoláváte v případě, že nejste spokojen s rozhodnutím úřadu. Předseda Rafaj funguje jako figurka a je ovladatelný. Například povolil Českým drahám koupit vlaky Railjet od Siemensu za pět miliard bez výběrového řízení. A byla to práce pana Janouška, který se po Praze chlubil, že do týdne vyletí úředník, nějaký pan Rudolecký, a Railjety, ze kterých má pravděpodobně on provize a dělí se s vedením Českých drah, budou ČD moci koupit bez výběrového řízení. (Kamila Rudoleckého vloni posledního srpna Rafaj odvolal z postu místopředsedy ÚOHS, dle MF Dnes kvůli tlaku ohledně prodeje vlaků Českým drahám – pozn. red.) Dokonce ani ta silná Škodovka s tím nic neudělala. Úřad je extrémně důležitý v boji proti korupci, ale on naopak korupci takto napomáhá.

ČESKÁ POZICE: Lze korupci zcela vymýtit?

JANČURA: Zůstane korupce typu: mám hloupé dítě, tak donesu bonboniéru učitelce, ať mu dá místo pětky čtyřku. Nebo ještě že se domluvím se starostou, že dá moje pozemky do územního rozhodnutí jako stavební... to bude vždycky. Momentálně je ale největší porce korupce u veřejných zakázek. Ročně se nějakým způsobem tendruje za šest set miliard korun a říká se, že o 20 až 30 procent je to předražené. To je obrovská pálka, přitom by tady stačil dobrý zákon o veřejných zakázkách.

ČESKÁ POZICE: Je dobrý ten, který platí od letošního dubna?

JANČURA: Je to o chlup lepší, ale pořád to není ono. Je důležité, aby byly pouze dvě formy výběrových řízení: otevřené, kde se může tendrovat pouze cena a nesmějí být žádná kvalifikační kritéria. Místo nich by měly být třeba bankovní záruky. Když někdo postavil milion dálnic, neznamená to, že tahle bude kvalitní. Ale když mi věří banka a je ochotná za mě vydat bankovní záruku, tak to je silnější. Kvalita by v tomto případě musela být zahrnuta v projektu té zakázky. Druhá forma by byla něco jako soutěžní dialog, kde by se soutěžily věci typu architektonický návrh, jestli je hezký nebo škaredý, tam o cenu nejde.

Kdyby nám vládl cizí král, jako za Karla IV. nebo Jana Lucemburského, tak by to zemi pomohlo

ČESKÁ POZICE: Koho byste rád viděl na Hradě po Václavu Klausovi?

JANČURA: V podstatě kohokoliv, kdo nevzejde z Poslanecké sněmovny. Kdo si najde těch padesát tisíc podpisů, bude opravdu z lidu a nebude fixován na žádnou stranu. Fixován na stranu znamená nemít svobodnou volbu označovat věci pravými jmény. Prezident by mohl pomoci, kdyby dokázal věci hezky pojmenovat. Jako kníže Schwarzenberg, který de facto není Čech, je to cizinec, Rakušák, tak ten z povahy své osobnosti dokáže věci opravdu pojmenovat hezky, přesně. Kdyby nám vládl cizí král, jako za Karla IV. nebo Jana Lucemburského, tak by to zemi pomohlo, protože by dokázal říct, jak to je doopravdy.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...