Lidovky.cz

Radek Šmerda opouští pozice na vnitru. Zakotví ve státní firmě?

  5:02

Náměstek ministra vnitra převádí své kompetence na jiné náměstky a na Českou poštu. Rozchází se s Janem Kubicem v dobrém?

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Až donedávna byl nynější náměstek ministra vnitra Radek Šmerda považován za takzvanou těžkou váhu mezi vysokými státními úředníky se silným politickým krytím. Po dvanácti letech ve státní správě Šmerda tvrdí, že chce změnu, a vypouští si rybník – své kompetence převádí na jiné náměstky a na Českou poštu. V říjnu by se měla na ministerstvu vnitra (MV) odehrát reorganizace, na jejímž konci přijde Šmerda o podstatnou část své agendy.

V praxi to dle informací ČESKÉ POZICE bude vypadat tak, že jeden z jeho podřízených, vrchní ředitel sekce pro eGovernment Robert Ledvinka, přejde pod náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Ondřeje Veselského. Šmerdovi zbude pouze provoz informačních a komunikačních technologií (ICT) ministerstva vnitra. Pod Šmerdou v první fázi reorganizace zůstane vrchní ředitel sekce provozu informačních a komunikačních technologií Miroslav Tůma. V dalších krocích by pak měly zbylé ICT služby přejít na odštěpný závod České pošty.

Jaký je skutečný důvod Šmerdova ústupu z vnitra? Dle zdrojů ČESKÉ POZICE se na něho naštval Jan Kubice, náměstek Šmerda naopak tvrdí, že má s ministrem dobré vztahy. Ať je to jakkoliv, Šmerda pro ČESKOU POZICI přiznal, že už má státní správy „tak trochu dost“ a přemýšlí o dalším uplatnění. Ohledně jeho budoucnosti již padají v politických a byznysových kuloárech jména dvou státních firem. Nejprve ale stručná rekapitulace dosavadního Šmerdova působení.

S lidovci, TOP 09 i „veverkami“

Vystudovaný právník začínal na konci devadesátých let coby asistent u lidoveckého poslance Jiřího Havlíčka, později přešel k jeho stranickému kolegovi a místopředsedovi výboru pro bezpečnost Pavlu Severovi. S ním přešel i na ministerstvo obrany (MO), kde působil dál v roli poradce, tentokrát však náměstka pro vyzbrojování. A v letech 2003 až 2006 radil rovněž náměstkovi pro vyzbrojování Jaroslavu Kopřivovi. S lidovci držel i po nástupu ministryně obrany Vlasty Parkanové, které vedl kabinet. Na MO to dotáhl až na post náměstka a údajně posvětil i kontroverzní rozhodnutí o pořízení transportních letounů Casa (tuto kauzu sledujeme v rubrice HOT TOP).

Hvězdné chvíle se Šmerda dočkal až s nástupem Věcí veřejných do vlády. V létě 2010 se stal náměstkem ministra dopravy Víta Bárty.Hvězdné chvíle se však Šmerda dočkal až s nástupem Věcí veřejných (VV) do vlády. V létě 2010 se totiž stal náměstkem tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty, nekorunovaného šéfa VV. Když se pak musel Bárta na jaře 2011 z vlády poroučet kvůli obálkové aféře, vylezl Šmerda na pomyslný úřednický Olymp. Stal se na několik měsíců ministrem dopravy. A tehdy se i údajně rozešel s „véčkaři“, kteří na Šmerdovo místo vyslali Pavla Dobeše.

Své politické krytí Šmerda dnes vysvětluje tak, že má konkrétní vztahy s konkrétními politiky, nikoli se stranami. Vždy ho prý oslovili osobnosti, kterých si vážil, a respekt byl oboustranný. Dle Šmerdy to byl případ jeho angažmá na MO, dopravě i na ministerstvu vnitra.

Vnitro volá!

Po letních prázdninách v roce 2011 se nestraník Šmerda objevil v důležité funkci znovu. Do služby ho tentokrát povolal novopečený ministr vnitra Jan Kubice, který se postupně zbavil všech náměstků z éry svého předchůdce Radka Johna. Šmerda přistál na pozici, která byla původně vytvořená pro trio „véčkařských“ proponentů — Johnových náměstků Michala Moroze a Miroslava Zahálku a vrchního ředitele sekce pro informatiku a eGovernment Jaroslava Mráze.

V nové roli se rychle rozkoukal. Ministru Kubicemu prý při svém nástupu slíbil, že se postará o problematickou oblast evropských dotací a sporný projekt s názvem Komunikační infrastruktura veřejné správy (KIVS). Fondy Evropské unie Šmerda vyřešil tak, že provedl kompletní obměnu podřízeného úřednického ansáblu a nakonec tuto problematiku nechal převést pod ekonomickou náměstkyni. Podobně to učinil i s oblastí ICT. Na vládě prosadil vznik odštěpného závodu České pošty, jenž má v budoucnu poskytovat ICT služby pro celou státní správu.

„Když jsem na ministerstvo nastupoval, sekce byla po panu Morozovi v neuvěřitelném stavu. Slíbil jsem ministrovi, že vyřeším základní registry, projekt EKIS (Ekonomický informační systém – pozn. red.) a hlavní smlouvu s Českou poštou. Základní registry se v létě rozběhly bez větších problémů, ale to média nezajímalo,“ postěžoval si ČESKÉ POZICI Šmerda.

Kam dál?

Mise Radka Šmerdy na vnitru se nyní chýlí ke konci. Dle několika důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z politiky a MV si Šmerda už několik měsíců hledá angažmá v některém ze státních podniků. Spekuluje se o České poště, jež pod něho nyní spadá, a o postu v dozorčí radě Českých drah.

Spekuluje se o České poště, jež pod Šmerdu nyní spadá, a o postu v dozorčí radě Českých drahS Českou poštou má Šmerda mnoho co dočinění. Prosadil například vznik odštěpného závodu, jehož prostřednictvím v budoucnu potečou miliardy korun na rozvoj ICT ve státní správě. V létě se dle Parlamentních listů dokonce pokusil „sundat“ generálního ředitele firmy Petra Zatloukala, což prý nadzvedlo premiéra Petra Nečase i ministra Kubiceho.

Obě spekulace nicméně Šmerda popírá. V případě České pošty prý ani nebyla vypsaná soutěž na generálního ředitele. Zároveň ale dodal, že není spokojený se současným managementem pošty a způsobem jeho komunikace s ministerstvem vnitra.

Exit z MV dle Šmerdy nastane nejdříve příští rok. „Po dvanácti letech ve státní správě ve svých pětatřiceti přemýšlím, co budu dělat dál. Nechci nic vzkazovat přes média. První to ode mne uslyší pan ministr Kubice. Je ale pravda, že jsem si takříkajíc vypustil rybník. Udělal jsem to ale z vlastní vůle,“ uvedl Šmerda pro ČESKOU POZICI.

Co je však skutečným důvodem Šmerdova ústupu z ministerstva vnitra, je těžké ověřit. Dle některých zdrojů ČESKÉ POZICE se na Šmerdu Kubice naštval, protože prý domlouvá strategické otázky za jeho zády. Šmerda naopak tvrdí, že má s ministrem dobré vztahy. Tomu by nasvědčovaly i informace od důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE, dle něhož si Šmerda a Kubice tykají. Jenže to ještě neznamená, že by nad svými náměstkem držel ministr ochrannou ruku. Kubice je totiž známý tím, že se svými budoucími kroky nechlubí a vyznává heslo: „Když loví liška slepici, tak se s ní předtím na cestě nefotí.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.