Lidovky.cz

Rada pro prezidentské kandidáty: Staňte se superhrdiny!

  16:02

V 21. století nestačí být pouze hrdinou. Kdo by byl ideálním Batmanem, a kdo spíš Iron Manem? A co na to Mirek Dušín?

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Hysterie kolem hollywoodských trháků Avengers a Temný rytíř povstal jasně ukazuje, že být pouze hrdinou v 21. století prostě nestačí. Svět dnes – prozatím tedy pouze na stříbrném plátně – zachraňují Batman, Iron Man a spol., a to i z toho důvodu, že ti, kteří se o svět měli původně postarat, tedy politici a byznysmeni, se na své poslání vykašlali. Kandidátům na post prezidenta České republiky, kteří pomalu rozjíždějí své předvolební kampaně, můžeme tedy doporučit: Vykašlete se na vyhazování peněz za billboardy a vydejte se po stopách superhrdinů!

Snadněji se to samozřejmě řekne než udělá. Když se člověk nenarodil s genem X anebo ho zrovna po cestě do sněmovny nekousl zmutovaný pavouk, pravděpodobnost, že se někdy dostanete do této skupinky vyvolených, je mizivá. Zářnou výjimkou jsou již zmínění Batman a Iron Man. Až na skutečnost, že oba po svých rodičích zdědili nekřesťanské množství peněz, jsou totiž Bruce Wayne i Tony Stark (jak znějí civilní jména těchto superhrdinů) zcela normální smrtelníci.

Kolik stojí superhrdinství

Od nás ostatních se liší pouze tím, že se rozhodli velkou část svého bohatství investovat do technologií a vymožeností, jejichž pomocí vylepšují svět. Kolik je jejich superhrdinství stojí, vypočítala britská finanční společnost MoneySupermarket.com. Výsledek zveřejnila ve dvou infografikách výmluvně nazvaných The Cost of Being Batman a The cost of Being Iron Man.

Bruce Wayne alias Batman například za své kevlarové brnění, grafitovou masku, luxusní sídlo, rozsáhlou jeskyni pod luxusním sídlem, nejrůznější vozítka, vznášedla, různé typy zbraní, všelijaké univerzitní tituly, vojenské výcviky a non stop službu „butlera“ Alfreda v součtu zaplatil téměř 683 milionů dolarů.

A to přitom nesahá ani po paty Tonymu Starkovi, géniovi, který byl již v patnácti letech přijat na prestižní massachusettský technologický institut, kde studoval elektrotechniku a informatiku. Oblek Iron Mana, na němž pracoval společně s držitelem Nobelovy ceny Ho Yinsenem, superpočítač Jarvis, jenž je jakýmsi Starkovým asistentem, rozsáhlý vozový park, včetně Bugatti Veyronu, Tesly Roadster a Rolls-Royce Phantomu, a luxusní vila za 25 milionů dolarů Starka vyšly přibližně na 1,6 miliardy dolarů.

Jan Fischer – žádná superparáda

Proleťme se po kandidátech na českého prezidenta. A začněme favoritem přímé prezidentské volby Janem Fischerem. Na přelomu července a srpna prosáklo, že ho bude sponzorovat jeden z nejbohatších Čechů, podnikatel Tomáš Chrenek. Bývalému premiérovi přispěje částkou devíti milionů korun. Fischer okamžitě ohlásil, že si Chrenkova příspěvku velmi váží. „Bude využit na úhradu zařízení, materiálu a služeb nezbytných pro realizaci volební kampaně,“ dodal.

Konečně to někdo pochopil, pomyslel jsem si. Nakonec se ale ukázalo, že tím Fischer neměl na mysli kevlarové brnění podobné Batmanovu, ani robooblek Iron Mana, ani ninjovský výcvik v Himálaji. Nutno podotknout, že by s částkou ve výši necelých 440 tisíc dolarů, které od Chrenka obdržel, v lize superhrdinů stejně žádnou velkou parádu neudělal. Peníze by mu stačily sotva na ramenní samopaly, kterými podnikatel Tony Stark v hollywoodské trilogii o železném muži vaporizuje své nepřítele...

K Fischerově povaze i předvolební peněžence by se hodil spíše český nízkonákladový superhrdina ze StínadelK Fischerově povaze i předvolební peněžence by se beztak hodil spíše superhrdina, jehož výbavičku analyzoval server Markething.cz. Web v reakci na výpočty britského MoneySupermarket.com popsal výzbroj českého nízkonákladového superhrdiny ze Stínadel Mirka Dušína, jenž se dle článku „dokázal propracovat na vrchol potravního řetězce v prostředí prolezlém dětskou bezcitností, organizovaným zločinem a sociální beznadějí“ – tedy prostředím značně se podobajícím současnému stavu České republiky.

Podobně jako britský portál, i Markething.cz rozdělil Dušínovy profesní nástroje do kategorií suit, gadgets a vehicles. Cvičky jarmilky, kudla od České zbrojovky, kraťasy od švédského výrobce H&M, pruhované tričko značky Jitex, kradené kolo (s poznámkou, že bylo uzmuté Štětináčovi, který ho sám beztak ukradl), přebarvení vlasů na blond a další nezbytně nutné utenzilie by Fišera vyšly na necelých 4500 korun, což by mohl dle odhadů ČESKÉ POZICE financovat i z vlastních zdrojů.

A kdyby ne, můžeme pana Fischera uklidnit. Ne vždy je výbava tím nejdůležitějším. Nakonec to potvrzuje i scéna z letošního blockbusteru Avengers. Když se Kapitán Amerika, ve snaze Iron Mana zesměšnit, jízlivě zeptá, co by byl bez svého brnění, Tony Stark s širokým úsměvem na tváři odpoví: Génius, miliardář, playboy a filantrop.

Vladimír Dlouhý – sázka na nadlidské schopnosti

Nutno podotknout, že superhrdinové spoléhající pouze na drahou výbavu jsou mezi komiksovými postavami podobně vzácní jako Tříšilinkovka žlutá ve světě poštovních známek. Naprostá většina fiktivních charakterů z dílen Marvel a DC Comics totiž byla obdarována nadlidskými schopnostmi.

Jedním z hlavních představitelů této kategorie je samozřejmě Superman. Jde o syna vědce Jor Ela a Lary Lor-Van z planety Krypton. Jako malé dítě byl odeslán na zemi svým otcem, jenž věděl o blížící se zkáze jejich domovské planety. Za své neobyčejné schopnosti vděčí především rozdílům mezi planetami a evolučnímu předstihu Kryptoňanů oproti lidem.

Lidí s evolučním náskokem mezi českými prezidentskými kandidáty bohužel moc neníLidí s evolučním náskokem mezi českými prezidentskými kandidáty bohužel moc není, tedy opomineme-li téměř mutantoidní toleranci Miloše Zemana vůči nejmenovanému českému bylinnému likéru. Na svou fyzickou zdatnost během kandidatury sází vlastně pouze Vladimír Dlouhý. Ekonom a bývalý ministr průmyslu a obchodu v polovině července zahájil svůj běh za zvolení prezidentem. Jeho prostřednictvím míní dle vlastních slov nabídnout občanům často znechuceným politikou optimismus a pozitivní změny. Ve svém „dlouhém běhu“ chce urazit zhruba 500 kilometrů, v přepočtu téměř 12 maratonských délek.

„Společenská atmosféra není dobrá, lidé jsou naštvaní, nemá cenu si to zakrývat,“ uvedl o stavu planety ČR Dlouhý. Nesouvisí to podle něj ani tak s ekonomickou situací, která není v Česku až tak špatná, jako spíše s „naštvaností na politiku, na korupci a celkové ovzduší“. Občanům prý chce vlít „optimismus do žil“ a dokončit změny, které jako politik sliboval občanům v devadesátých letech.

Slova hodna ryzího superhrdiny odkojeného meziplanetárním dobrem, žádného pozemského protekčního synka typu Iron Man či Batman. Ostatně k Tonymu Starkovi, jehož boj za lepší planetu by se neobešel bez zřejmě nevyčerpatelných finančních zdrojů, má Dlouhý beztak daleko. Stark byl totiž v původních komiksových příbězích až fanatickým anti-komunistou.

Miloš Zeman – budoucí vůdce X-Menů?

Řadu kandidátských superhrdinů zajisté doplní i Miloš Zeman. O tom, že má bývalý předseda vlády a uctívaný prognostik nadlidské schopnosti, nemůže snad žádný Čech, který alespoň prostřednictvím masových médií sleduje jeho polistopadovou kariéru, pochybovat. Poslední skeptiky musela přesvědčit tisková konference k přestupu senátora Vladimíra Drymla z ČSSD k Zemanovcům, během které se Zeman minulý týden jednoznačně pokoušel stylizovat do role Cyclopse, jednoho z hlavních členů týmu superhrdinů X-Men.

Zemanovy sluneční brýle, které měl kvůli absolvované operaci šedého zákalu, až nebezpečně připomínaly speciální přístroj, jehož pomocí Cyclops, vlastním jménem Scott Summers, kontroluje ničivý paprsek, jenž neustále vychází z jeho očí. Zeman se rozhodl pro brýle, i přesto, že jeho zbraní hromadného ničení byla vždy ústa, a tudíž by se spíše hodila maska zloducha Banea z posledního dílu Batmana, vzdáleně se podobající jakémusi futuristickému náhubku. Zemanovy nejjedovatější superhlášky si můžete připomenout například zde.

S Cyclopsem toho má Zeman ale společného ještě víc. Summers byl vševědoucím vůdcem X-Menů Charlesem Xavierem, rovněž vystupujícím pod přezdívkou Profesor X, vybrán coby nástupce, který bude pokračovat v jeho odkazu. Podobné pocty se dočkal i Zeman. „Miloše Zemana považuji za významnou osobnost české politiky, s čímž jsem se nikdy netajil. Jeho prezidentskou kandidaturu považuji za logické vyústění jeho politické i životní dráhy,“ podpořil v květnu Zemanovu kandidaturu Profesor K, veřejnosti spíše známý jako Václav Klaus anebo současný prezident České republiky.

Loučí se Profesor K

Čímž se dostáváme k nejvýše postavenému Homo Superior současné české politiky a zároveň osobě, o jejíž trůn v blížící se prezidentské šarádě půjde. Zde není třeba nic vysvětlovat a nikoho jmenovat, stačí si přečíst krátký odstavec, který na české Wikipedii popisuje lídra X-Menů profesora Xaviera: Profesor X je telepat, dokáže také zpomalit či zcela zastavit pohyb molekul, což se projevuje nehybností objektů. V mnoha číslech komiksů bylo řečeno, že patří k největším mozkům planety. V mládí býval velkým sportovcem. Když se objevily jeho mutantské schopnosti, začal cestovat po světě a šířit své vize.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.