Lidovky.cz

Putování akcií Spolchemie: Od Sisáka k Sisákovi

  9:48
Kolečko, které opsaly cenné akcie Spolchemie vyváděné ze společnosti Via Chem, bylo spletité. Jeho smyslem bylo udržet chemičku pod vlivem finančníka Petra Sisáka.

Petr Sisák v doprovodu policie. foto:  Petr Topič, MAFRA

Úspěšná ústecká chemička Spolchemie musí zůstat v našich rukách. Tak zněl podle policie klíčový plán údajné organizované skupiny kolem finančníka Petra Sisáka a jeho pravé ruky, insolvenčního správce Iva Haly, která měla manipulovat několika insolvenčními řízeními. Ostatně právě návštěvou policie v ústecké Spolchemii policejní razie, na jejímž konci je 14 obviněných, a šest z nich dokonce v cele, začala.

Návrh na uvalení vazby

Vrchní státní zastupitelství v Praze navrhlo pro dva zadržené vazbu. Na webu úřadu to oznámil státní zástupce Adam Borgula. Podle České televize se jedná právě o Petra Sisáka a advokáta Halu.

V textu obvinění, do něhož mohly LN nahlédnout, vyšetřovatelé popsali kolečko, které akcie Spolchemie opsaly, aby chemička zůstala pod Sisákovým vlivem. Právě proto měli obvinění, tedy především ústřední devítičlenná skupina, zahrnující insolvenční správkyni, advokáty i nastrčené bílé koně, manipulovat s insolvenčním řízením skupiny Via Chem Group.

Skupina měla dle policie ovlivňovat soudkyni českobudějovického krajského soudu Marii Červenkovou, aby na podnět některých věřitelů nad skupinou Via Chem nevyhlásila úpadek.

Právě ta totiž ještě v roce 2012 ovládala bezmála 63procentní podíl ve Spolchemii. A tyto akcie pak byly nejhodnotnějším majetkem upadajícího holdingu. Skupina vedená Sisákem měla dle policie ovlivňovat třeba soudkyni českobudějovického krajského soudu Marii Červenkovou, aby na podnět některých věřitelů nad skupinou Via Chem, kterou má ovládat Sisák, nevyhlásila úpadek, ačkoliv už v té době její vedení muselo vědět, že je v bankrotové situaci.

Získaný čas pak sloužil právě k provedení akciového kolečka. To se mělo odehrát ve dvou krocích. První se povedlo dokonat. Via Chem uznal dluh ve výši 262 milionů korun vůči své mateřské společnosti z daňového ráje a vystavil proti němu směnky na bezmála 332 milionů. Pak se dohodl na odprodeji skoro 30procentního podílu akcií ve Spolchemii se společností Kingwater Holding, rovněž za zhruba 332 milionů.

Škoda v desítkách milionů

Dle policie bylo jasné, že pak Kingwater může nakoupit směnky a těmi kupní cenu uhradit. Což se také stalo. Mateřská firma, potažmo ještě jedna firma z daňového ráje, jako věřitel tak měla být zvýhodněna. A jiní držitelé dluhopisů Via Chemu naopak poškozeni.

V této transakci přišli podle výpočtu vyšetřovatelů o 33 milionů korun. Vyšetřovatelé si nechali akcie nacenit znaleckým posudkem k roku 2010, tedy době, kdy už měl být Via Chem v úpadku. Podle něj měly hodnotu necelých 29 korun za kus, současná hodnota uvedeného podílu je však několikanásobně vyšší.

Dvě hlavní postavy – tedy Sisák s Halou – si obvinění vyzvedly až minulý týden ve středu. Policie je totiž při předcházející razii nemohla zastihnout.

U Kingwateru však cenné papíry nezůstaly. Dle odůvodnění, které na obvinění skupiny navazuje, se pak akcie přesunuly do držení dalších dvou firem – větší část získal Tartasom Praha, který údajně přes nastrčené osoby opět ovládá Sisák. A stejný vztah má prý k belgické firmě Taliatella Belgique, u níž „zaparkoval“ asi desetiprocentní podíl ve Spolchemii.

V podstatě stejně pak měl z Via Chemu odejít další balík akcií Spolchemie. Ve schématu jen figurovaly jiné firmy. Tato transakce nakonec neproběhla a zadlužený Via Chem ještě stále třetinu akcií vlastní. Při tomto nedokonaném činu měli ošizení věřitelé přijít bezmála o 12 milionů.

Připomeňme jen, že dvě hlavní postavy – tedy Sisák s Halou – si obvinění vyzvedly až minulý týden ve středu. Policie je totiž při předcházející razii nemohla zastihnout a Generální inspekce bezpečnostních sborů proto vyšetřuje podezření, že je někdo zevnitř vyšetřování varoval. Oba obvinění, které policie drží za mřížemi, tvrdí, že byli na plánované pracovní cestě, a všechna obvinění odmítají. Sisák uvedl, že jde o nedorozumění a s policií hodlá stejně jako v minulosti spolupracovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.