Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Půlrok „práce“ komise pro Čepro – výsledek nula. Kdy zasáhne premiér?

  11:08

O situaci kolem strategického podniku jednala podle informací ČESKÉ POZICE během letošního podzimu několikrát Bezpečnostní rada státu.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Vláda Petra Nečase již v červnu rozhodla o vytvoření meziresortní komise, která jí má doporučit varianty dalšího vývoje ve strategickém podniku Čepro. Je polovina prosince a z komise, jež za půl roku stihla zasednout jen třikrát, neexistuje kromě již dříve deklarovaného záměru vybrat poradenskou firmu žádný konkrétní výstup.

Za poslední tři měsíce komise dokonce třikrát změnila předsedu. A k tomu se ještě Úřad vlády o její činnost demonstrativně nezajímá, do komise již podruhé nevyslal svého zástupce. Přitom se hraje o budoucnost jednoho z nejdůležitějších podniků, který vlastní stát. Kolem Čepra totiž krouží velké petrochemické koncerny jako polský PKN Orlen, maďarský MOL nebo francouzský Total.

Čepro je pro stát strategické aktivum, vlastní unikátní, zhruba 1100 kilometrů dlouhou síť produktovodů, 17 velkých skladů pohonných hmot a 192 čerpacích stanic EuroOil. Jenže vláda zatím nemá strategii, jak firmu rozvíjet. Komise, která na tuto otázku hledá odpověď, čekala od června dva měsíce jen na to, kdy do ní Úřad vlády ČR jmenuje dva členy, aby se konečně mohla poprvé sejít. Nakonec padl verdikt, že Úřad vlády nikoho nominovat nebude.

„Úřad vlády ČR nebude zapojen do jednání této komise. Vzhledem k jeho působnosti by to nebylo vhodné a účelné. Jsme přesvědčeni, že stávající složení komise skýtá dostatečnou odbornost a povede k dosažení stanoveného cíle,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí vlády Jan Osúch.

Ignorance

Co hodlá dát tímto sdělením premiér Nečas najevo, není jasné. Je ale zjevné, že komisi ostentativně ignoruje. Což ovšem neznamená, že není o dění kolem tohoto důležitého podniku přesně informován. Není tedy vyloučeno, že Nečas může do vývoje kolem Čepra brzy nečekaně a razantně zasáhnout.

Šance, že se Čepro vydá směrem, který bude pro stát z ekonomických i bezpečnostních důvodů výhodný, nyní vzrostlaKomise začala pracovat v září pod vedením tehdejšího náměstka ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáše Hünera, jenže ten po měsíci resort – údajně kvůli tlaku ze společnosti ČEZ – opustil. Novým předsedou se stal jeho nástupce František Pazdera, expert na jadernou energetiku, který přišel právě z ČEZ. Ani Pazdera se v komisi dlouho neohřál, post předsedy od minulého týdne zastává náměstek ministra průmyslu a obchodu pro ekonomiku Jiří Jirka. (V letech 2008 až 2009 byl náměstkem ministra vnitra.)

Během letošního podzimu jednala několikrát o situaci kolem podniku podle informací ČESKÉ POZICE Bezpečnostní rada státu. Poté se o práci pro komisi, kde kromě dvou manažerů firmy dosud seděli jen zástupci ministerstva financí a resortu průmyslu a obchodu, najednou začaly zajímat i silové resorty (obrana a vnitro), ministerstvo zahraničí a zpravodajské služby. Tento vývoj lze považovat za správný, protože vzrostla šance na to, že Čepro se vydá směrem, který bude pro stát z ekonomických, ale i z bezpečnostních důvodů výhodný.

Vznikne obří petroholding?

Zájem o účast v komisi projevily i státní společnost Mero, vlastník české části ropovodů Družba a IKL, a Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Jejich zájem je logický, neboť obě instituce mají být podle již více než dva roky starého vládního záměru součástí velkého státního petroholdingu. Vedení Mera má stabilní vedení, v komisi firmu zastupují Libor Lukášek jako člen a Vít Tůma v roli odborného poradce. Ale šéf státních hmotných rezerv Ladislav Zabo v listopadu ze zdravotních důvodů rezignoval a vláda musí do konce roku najít nového ředitele. O tomto důležitém postu se nyní vedou politická jednání, což znamená, že osoby, které se za SSHR budou na práci komise podílet – Milan Buriánek jako člen a Dušan Makovec jako poradce – mohou být začátkem roku 2012 také vyměněny.

Komise nyní pracuje v následujícím složení: předseda Jiří Jirka, náměstek ministra průmyslu a obchodu, místopředseda Zdeněk Zajíček, náměstek ministra financí a předseda ODS v Praze 5, Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv (MPO), Jiřina Vorlová, ředitelka odboru podpory podnikání na ministerstvu financí a členka dozorčí rady Čepra (osoba blízká Miroslavu Kalouskovi), Jiří Borovec, generální ředitel Čepra, Jan Duspěva, obchodní ředitel Čepra, člen představenstva Mera Libor Lukášek a vedoucí oddělení pohonných hmot v SSHR Milan Buriánek.

Kromě těchto úředníků a manažerů se jednání komise budou podle informací ČESKÉ POZICE účastnit jako odborní poradci i zástupci ministerstva zahraničí, Armády ČR (tedy nikoli ministerstva obrany), SSHR, společnosti Mero, Bezpečnostní informační služby, Hasičského záchranného sboru ČR, Národního bezpečnostního úřadu a Úřadu pro zahraniční styky a informace, neboť se o získání podílu v Čepru zajímají velké petrochemické koncerny ze zahraničí, například polský PKN Orlen, maďarský MOL či francouzský Total.

O dění kolem Čepra jsme informovali mimo jiné v těchto článcích:

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...