Lidovky.cz

Půjčí si Česko v jenech? To není vtip.

  6:45

V době, kdy slovní intervence centrálních bankéřů oslabují korunu, je půjčování v zahraničních měnách riskantní.

Finanční trh bere vážně vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera (na snímku) a viceguvernéra Vladimíra Tomšíka, že by se mohli letos pustit nejen do slovních, ale do reálných intervencí s cílem oslabit českou měnu. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Vzpomínáte na ubohé Poláky a Maďary, kteří si půjčovali a čerpali hypotéky ve švýcarských francích v domnění, že se jim to vyplatí? Když se pak ukázalo, že zlotý a forint vůbec nebudou dál posilovat, ale naopak oslabovat, splakali nad výdělkem.

Zahraniční agentury nedávno zjistily, že české ministerstvo financí sonduje možnost vydání nových dluhopisů v japonských jenech. Paradoxně v době, kdy centrální bankéři Miroslav Singer a Vladimír Tomšík slovně intervenují, aby oslabili korunu. Splácení dluhu se tak může prodražit.

Nevidíte v tom paralelu? Nehrozí náhodou, když si vláda bude dál půjčovat v zahraničních měnách, „pláč nad výdělkem“ také českému státu? Nota bene v jenech, když jsou třeba české obchodní vztahy s Japonskem minimální?

Ministerstvo financí uvádí, že zatím jen sondovalo možnosti. To je v pořádku. Ale faktem je, že by asi takové možnosti nesondovalo, kdyby o žádných podobných dluhopisech neuvažovalo. Taková emise by ostatně nebyla první.

V současné době je ovšem v tomto ohledu na místě mimořádná ostražitost. Čelíme totiž riziku, že by státní dluh v poměru k hrubému domácímu produktu mohl v korunovém vyjádření růst více, než je nutné.

Ovlivňování kurzu koruny je z pohledu centrální banky jedinou šancí, jak realizovat měnovou politiku, když už nemůže snižovat téměř nulové úrokové sazby

Finanční trh bere vážně vyjádření bankéřů ČNB, že by se mohli letos pustit nejen do slovních, ale do reálných intervencí s cílem oslabit českou měnu masivním prodejem korun. Ovlivňování kurzu koruny je z pohledu centrální banky jedinou šancí, jak realizovat měnovou politiku, když už nemůže snižovat téměř nulové úrokové sazby.

Jisté je, že finanční trh skutečně oslabení koruny očekává. A podobná očekávání, jak ekonomové vědí, často předurčují budoucí realitu.

Všeho s mírou

Jistě, nemusíme hned vylít s vaničkou i dítě. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ČESKÉ POZICI řekl, že když si Češi v rámci diverzifikace portfolia půjčí malé procento také v jenech, není to nic proti ničemu.

Na druhé straně není podle Sobíška samozřejmě možné takto postavit celé financování českého dluhu. Japonsko je v tomto směru pro Čechy „exotickou destinací“, Česko nemá prakticky žádné příjmy v jenech a vývoz do Japonska je omezený.

Očekávané oslabování koruny je podle Sobíška nutné brát vážně. Může však být relativně krátkodobou záležitostí (zatím se bavíme o letošním roce), zatímco splácení dluhu je dlouhodobé. To, co si nyní půjčíme, budeme splácet třeba za deset let.

Jak upozorňuje viceguvernér Tomšík, Česko má oproti Polsku či Maďarsku velkou výhodu – zdejší domácnosti, podniky či banky nemají velké dluhy v zahraničních měnách. Jestliže je má český stát, měli bychom mít také hodně ostražité strážce státní pokladny. Snad si to uvědomují.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.