Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

První ocenění za souboj s korupcí

  16:47

Nově vzniklá nadace podnikatele Karla Janečka ocenila Libora Michálka a Ondřeje Závodského za statečnost při odhalování korupce.

Libor Michálek (vpravo) přebírá ocenění a půlmilionový šek za občanský postoj v kauze exministra životního prostředí Drobila z rukou ředitele Nadačního fondu pro boj proti korupci Karla Janečka. foto: Nadační fond boje proti korupciČeská pozice

Fond založili podnikatelé Karel Janeček a Stanislav Bernard, ekonom Tomáš Sedláček, herec Jan Kraus a bývalý šéf BIS Karel Randák

Většina Čechů má za to, že upozornit na nepravosti, kterých se účastní nadřízení, je „práskačství“. Člověk, který na něco upozorní, je v české společnosti obvykle považován v lepším případě za udavače, v horším za nesvéprávného fanatika. Přesně proti takovému vnímání vystoupila skupina známých osobností, která založila Nadační fond pro boj proti korupci (NFPK). V jeho čele stojí podnikatel a majitel společnosti RSJ Algorithmic Trading Karel Janeček, který do fondu vložil milion korun. Následoval ho s půlmilionovým vkladem majitel rodinného pivovaru Stanislav Bernard. Mezi zakladateli je také moderátor a herec Jan Kraus, člen NERV Tomáš Sedláček a bývalý ředitel Bezpečnostní a informační služby Karel Randák.

„Korupce je nejhorší forma příživnictví a krádeže,“ zdůraznil Janeček. „Má závažné důsledky pro státní rozpočet.“ Na ekonomické souvislosti korupčních praktik poukázal Sedláček: Brání konkurenceschopnosti a při veřejných soutěžích ničí nejlepší nabídku. Podnikatel Bernard je přesvědčen, že vláda nemůže docílit hospodářských reforem a úspor ve veřejných výdajích, aniž by občany přesvědčila, že boj s korupcí pro ni není prázdný slogan.

Coby příklady mimořádného hrdinství vyzdvihl fond odvahu bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka a dále Ondřeje Závodského, jenž upozornil na nestandardní praktiky v Zařízení služeb ministerstva vnitra. Michálek obdržel od protikorupčního fondu půlmilionovou odměnu, Závodský dostal sto tisíc korun. Příští rok hodlá fond udělit až milionovou odměnu odvážlivcům, kteří upozorní a případně i usvědčí korupčníky. Janeček, předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci, upozornil, že cena je určena především pro případy s vážnými hospodářskými dopady.

Fond poskytne i právní asistenci

Vedle cen je fond připraven poskytnout právní asistenci lidem, kteří se ocitnou v situaci, kdy se setkají s korupčními praktikami a sami si nevědí rady. Že se nejedná o jednoduchou životní situaci, připustil i senátor Petr Pithart. Ten získal, na rozdíl od ostatních politiků, privilegium na tiskové konferenci fondu vystoupit. Na tiskovku protikorupčních bijců ho katapultoval případ z počátku 90. let, kdy upozornil na úplatkářský pokus tehdejšího šéfa jednoho z největšího bankovního domů v Československu. Generální ředitel Agrobanky Jan Král tehdy nabídl Pithartovi jako předsedovi české vlády akcie coby odměnu za to, že na banku převede jednu pražskou nemovitost. Pithartovi se podařilo Krále usvědčit až po soudní tahanici trvající tři a půl roku. Za tu dobu byl často cílem nátlaku a v jednu chvíli měl dokonce obavu, aby za mřížemi neskončil sám. Tlak na každého, kdo se korupčníkům postaví je podle jeho vlastních slov ohromný.

Zatímco Libor Michálek je označován za udavače, exministr Drobil se patří ke klíčovým mužům své strany

Své by mohl vyprávět Libor Michálek, který svým případem loni na podzim donutil k rezignaci exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) a dnes je některými politiky a médii označován za šílence a udavače, který dokonce zhatil vyšetřování korupce na SFŽP, na něž paradoxně jako první poukázal. Tento týden se objevily informace, že se Drobilovi opět daří získat si u spolustraníků uznání. Drobil nejenže zůstal místopředsedou ODS, ale pro život strany se stal klíčovým mužem. Má na starosti ustavení stranických odborných komisí a proměnu manažerské sítě ODS. Michálek naopak ztratil funkci ředitele SFŽP a pobírá třetinový plat.

Jak upozornil herec Jan Kraus. Boj s korupcí je v podstatě ochranou demokracie. Politici si podle něj často myslí, že volby jsou pro ně příležitost jejich výsledky „dobře zobchodovat“, což dokazuje velká koalice uzavřená na pražské radnici.

Středeční tiskové konference se zúčastnil rovněž velvyslanec USA v Česku Norman Eisen. Ve své domovské zemi si získal respekt za úsilí v boji proti lobbistickým praktikám a úplatkářství. Ocenil zejména případy, kdy se člověk rozhodne na nepravosti, které se okolo dějí, pozornit i za situace, kdy mu systém neumožňuje ochranu. Diplomat dále přivítal vládní protikorupční balíček. Dodal však, že stejně důležité je zmíněnou legislativní snahu uvést do praxe.

Férové známky

Podle zakladatelů Nadačního fondu proti korupci má každý příležitost přispět, stačí poslat finanční příspěvek na konto 800 111 000/0300. Příspěvek od dárce převyšující několik tisíc korun hodlá vedení fondu prověřit a případně dar i odmítnout. Každý z firemní sféry i jednotlivci, kteří do fondu přispějí větším obnosem, se mohou těšit na „férovou známku“. Ta by měla být podle Moniky Vondrákové, ředitelky nadačního fondu, certifikátem férového a transparentního podnikání. Fond odmítá příspěvky od politických stran. „Postavíme si vlastní vězení,“ zažertoval moderátor Kraus v narážce na využití vybraných peněz fondu.

Více o procesu vzniku Nadačního fondu pro boj proti korupci.

Autor: