Lidovky.cz

Průmyslová špionáž v podniku ministerstva obrany

  9:38
Loni 13. června přistihl manažer Vojenského opravárenského podniku Nový Jičín projektanta Michaela D., jak fotí v sektoru, kam nemá přístup. Ten přiznal, že dostal nabídku od konkurenční firmy Excalibur Army, součásti Czechoslovak Group.
Špionáž (ilustrační foto)

Špionáž (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V závodě, v němž se opravuje armádní technika včetně obrněnců Pandur, se loni odehrála podivná událost. Jeden ze zaměstnanců Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nový Jičín si ve střeženém areálu závodu fotil pomůcky, které slouží k servisu tanků. Jenže ho přistihl jeden z manažerů. Po chvíli zkoumání se zjistilo, že si Michael D. fotodokumentaci pořizoval, ačkoli v daném sektoru neměl co dělat.

Navíc vyšlo najevo, že se nachází ve výpovědní lhůtě, a především – že si snímky mohla „objednat“ konkurence ze soukromé sféry, kam odchází pracovat. Šlo o Czechoslovak Group. Zbrojařská firma podnikatele Jaroslava Strnada patří mezi přední dodavatele techniky českým vojákům a partnery ministerstva obrany. Mluvčí společnosti však odmítá, že by se dopustili jakéhokoli nezákonného jednání.

„Zásadně vylučujeme, že by kterýkoliv zaměstnanec nebo zájemce o zaměstnání ve skupině dostával úkoly s cílem poškodit naši konkurenci. Vedeme a zároveň od ostatních očekáváme tvrdý, ale férový konkurenční boj,“ uvedl Andrej Čírtek, který se odvolal i na závěry policie, jež věc odložila. Incident nicméně vyburcoval pozornost Vojenského zpravodajství. Na základě policejních dokumentů i svědectví některých aktérů se LN podařilo případ zrekonstruovat. Co se vlastně ve zřejmě prvním podrobně zmapovaném případu údajné špionáže ve státním vojenském závodu stalo?

Případ pro Vojenské zpravodajství

„Podezřelý, který byl zaměstnancem podniku, se pohyboval v prostorách mu nepřístupných a neoprávněně pořizoval podrobnou fotodokumentaci přípravků na pásová armádní bojová vozidla – Tank. Zaměstnanec odchází ke konkurenční firmě, která se rovněž zabývá vojenským opravárenstvím. Poškozený (Vojenský opravárenský podnik – VOP) má tudíž důvodné podezření, že pracovník prováděl průmyslovou špionáž,“ uvedl v trestním oznámení Marek Špok, ředitel VOP Nový Jičín, kde se opravují například armádní pandury.

Ve svém bydlišti Michael D. zástupcům Vojenského opravárenského podniku ukázal, že má skutečně fotografie ve svém soukromém počítači. Do případu se proto vložilo Vojenské zpravodajství.

Šéf podniku se opřel o svědectví několika svých podřízených. Loni 13. června po poledni byl jeden z manažerů u toho, jak si projektant Michael D. fotí v místech, kam by za normálních okolností neměl mít přístup. Incident si nenechal pro sebe a nahlásil ho následující den vedení podniku. Prakticky obratem se podle interních materiálů, které LN získaly, Michael D. přiznal, že dostal nabídku od konkurenční firmy Excalibur Army (součást Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada). Pořízené snímky ale podle svých slov nikomu nepředal a jsou uložené u něj doma v počítači.

Následovala cesta do bydliště Michaela D., kde zástupcům VOP ukázal, že má skutečně fotografie ve svém soukromém počítači. „Bylo v něm uloženo přibližně 40 fotek podrobné dokumentace přípravků a technických výkresů přípravků na bojová vozidla – Tank,“ uvádí se v materiálech. Do případu se ještě týž den vložilo Vojenské zpravodajství.

Ani trestný čin, ani škoda

Z dalšího výslechu vyplynulo, že Michaela D. oslovil jiný bývalý zaměstnanec VOP Pavel F., který přešel do Excalibur Army. A sdělil mu, že se v soukromé firmě chystá rozjezd výroby nových bojových pásových vozidel. A že se dokumentace může hodit, když k nim nastupuje. Tři dny po incidentu pak s načapaným „fotografem“ VOP ihned ukončila pracovní poměr. Zpřísnila se také kontrola v novojičínském závodě. A to jak pohybu zaměstnanců, tak ochrany důležitých dokumentů.

Případ vyšetřovala moravskoslezská krajská kriminálka. Letos v lednu jej ale k překvapení Vojenského opravárenského podniku odložila, protože se podle mínění detektivů nepotvrdilo, že by byl spáchán trestný čin a vznikla škoda.

Případ vyšetřovala moravskoslezská krajská kriminálka. Letos v lednu jej ale k překvapení VOP odložila, protože se podle mínění detektivů nepotvrdilo, že by byl spáchán trestný čin a vznikla škoda. Zaměstnanec Excalibur Army Pavel F. u výslechu uvedl, že ho nenapadlo, že by mohlo jít o něco nekalého, když svého bývalého kolegu Michaela D. požádal o pár snímků manipulačních prostředků na přepravu a uskladnění tankových věží a koreb. Nenabízel mu za to ani peníze.

Když se mu Michael D. svěřil, že je ve výpovědi a hledá si nové lépe placené zaměstnání, navrhl mu, aby poslal do firmy životopis. I on sám využil podobný scénář. „Ze strany ředitele Tatra Defence Vehicle (součást skupiny Czechoslovak Group – pozn. redakce) pana Vermiřovského přišla lepší pracovní nabídka s vyšším finančním ohodnocením a zajímavější pracovní náplní,“ vypověděl Pavel F. Sluší se přitom dodat, že Adolf Vermiřovský byl až do roku 2014 ředitelem novojičínského státního podniku VOP.

Pikantní okolnost

Že nešlo o nic nezákonného, tvrdí i tiskový mluvčí celé skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Odmítl také, že by firma chtěla vyrábět nová pásová vozidla. „Ty samé pomůcky (které Michael D. fotografoval) si může každý prohlédnout a vyfotit v našem podniku Tatra Defence Vehicle, kde naši montáž běžně prezentujeme hostům a umožňujeme jejich focení novinářům. Jsou vidět i v různých prezentacích samotného VOP,“ uvedl Čírtek, který byl v minulosti mluvčím ministerstva obrany.

Pikantní na případu pak je, že Vojenský opravárenský podnik získává zakázky vedle ministerstva obrany i od firmy zbrojaře Strnada

Důvody, proč VOP podalo kvůli „špehování“ zaměstnance trestní oznámení, nechtěla společnost komentovat. Podle lidí z VOP ale stojí za vývojem techniky, která byla na inkriminovaných fotografiích, hezká řádka let zdokonalování. Ta pak může konkurence snadno přeskočit při komerční výrobě. „Každá firma, ať soukromá, nebo státní, si chrání své know-howa VOP CZ není výjimkou,“ konstatoval mluvčí podniku Petr Bohuš.

Pikantní na případu pak je, že VOP získává zakázky vedle ministerstva obrany i od firmy zbrojaře Strnada. „Nedávno byl dokončený kontrakt na opravy tanků T 72 pro zahraničního klienta společnosti Excalibur Army. Aktuálně spolupracujeme na dodávce náhradních dílů pro servis vozidel Tatra 810, který nyní realizujeme a Tatra 815, u kterého věříme, že budeme realizovat v dalších létech pro českou armádu,“ uvedl mluvčí VOP Bohuš.

Důsledek kauzy

Rozhodně nejde o nepodstatné zakázky. „V roce 2016 jsme s firmami ze skupiny Czechoslovak Group měli obrat ve výši 307 milionů z celkových předpokládaných podnikových tržeb ve výši 1,4 miliardy,“ dodal mluvčí, podle jehož oficiálního vyjádření neměl incident na spolupráci dopady. Mluvčí Čírtek se zároveň ohradil proti tomu, že by zaměstnanec nebo zájemce o zaměstnání ve skupině dostával úkoly s cílem poškodit konkurenci.

Jedním z důsledků kauzy jsou mimo jiné i pečlivější pohovory s nově přijímanými zaměstnanci. Podnik se tím snaží předcházet situacím, kdy se ex post dozví, že dotyčný se nechal zaměstnat ve státním podniku s vědomím, že za několik měsíců stejně přejde k soukromým zbrojařům.

„Skupina je významný zadavatel zakázek pro VOP právě v oblasti speciální výroby a přispívá tak k tomu, aby se ve státním podniku v podmínkách nedostatečného objemu zakázek od malé profesionální Armády ČR udržel vojenský program,“ upozornil. Na první pohled vstřícný tón však odporuje jednak informacím LN ze zbrojařské komunity, ale především vyjádření zdánlivě nečekaného aktéra.

„Problém je u soupeřů státního podniku. Řešíme to, protože jde v případě zbrojní výroby o velmi choulostivou věc,“ řekl LN Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který však nechtěl přiblížit podrobnosti jednání. Nelibost budí vedle popsané příhody i fakt, že ministerstvo obrany nakupuje techniku i servis od Strnadových firem, ačkoli by řadu věcí dokázal i „jeho“ VOP.

Jedním z důsledků kauzy jsou mimo jiné i pečlivější pohovory s nově přijímanými zaměstnanci. Podnik se tím snaží předcházet situacím, kdy se ex post dozví, že dotyčný se nechal zaměstnat ve státním podniku s vědomím, že za několik měsíců stejně přejde k soukromým zbrojařům. A nejen to. „Zavedli jsme opatření, které zabrání kopírování dat na USB disky (kromě schválených uživatelů) a vyžadujeme důsledné dodržování zákazu fotografování a natáčení v podniku,“ napsal Bohuš. Své zaměstnance chtějí více hýčkat. Například příspěvkem na dojíždění.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.