Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Protikuřácký zákon opět ohrožují pozměňovací návrhy poslanců

  9:48
Protikuřácký zákon sice doznal řady změn, ale i u aktuálního návrhu se začínají množit pozměňovací návrhy, proto zřejmě opět narazí.

Zákaz kouření (ilustrační). foto: Reuters

Tento týden se poslanci vrátí k protikuřáckému zákonu, který už jednou potopili. U aktuálního návrhu se však začínají množit pozměňovací návrhy, s nimiž se bude muset sněmovna vypořádat. Je mezi nimi například zákaz kouření ve věznicích, ale i mírnější varianta zákazu v restauracích.

Právě více než dvě stovky pozměňovacích návrhů, přes které se poslanci museli prokousat, když zákon schvalovali poprvé, nakonec stály za jeho koncem. Tehdy totiž odhlasovali možnost zřízení kuřáren. Kvůli nim předlohu jako celek smetlo ze stolu hnutí ANO.

Přísný zákon připravený ministerstvem zdravotnictví nakonec doznal řady změn. V nové podobě se vrátil bez zákazu vodních dýmek či zákazu kouření na zahrádkách. Povoluje také kouření elektronických cigaret v restauracích. Přepracovaná předloha naopak nezahrnuje možnost zřídit kuřárny.

Zmírnění

Už teď je ale jasné, že právě s tímto návrhem přijde poslanec Marek Benda (ODS) znovu. A nebude sám. Jeho kolega Jan Klán (KSČM) podal několik návrhů, které s dílčími nuancemi částečně kouření v restauracích povolují. A to podle slovenského či rakouského modelu. Podle prvního by byla minimálně polovina provozovny nekuřácká, tato část by se zároveň musela nacházet hned po vstupu do restaurace. Ve zbytku by pak majitel mohl zřídit kuřárnu, musel by však například zajistit, že kouř nebude pronikat do nekuřácké části.

Zmírnění zákona navrhuje i poslanec ANO Radek Vondráček. Netýká se ale cigaret, nýbrž alkoholu. Chce, aby se vyškrtl paragraf, dle nějž jeden nealkoholický nápoj musí být levnější než alkoholický.

„U kolegů už jsem zjišťoval, zda by pro to byla podpora. Přislíbili mi ji i někteří poslanci z ČSSD,“ řekl Klán LN. S tím, že schůdnější je pro ně právě úprava po vzoru Slovenska. Klán ale navrhuje inspirovat se také v Rakousku, kde mohou provozovny s plochou pro zákazníky menší než 60 metrů čtverečních zůstat kuřácké. „Jsem nekuřák a úplný zákaz kouření mi nevadí. Ale když se dívám, jak to v praxi funguje v malých hospodách na vesnicích, mám obavu, že plošná regulace by byla jen formální zákaz, protože položme si otázku: kdo to na těch vesnicích bude kontrolovat?“ míní Klán.

Zmírnění zákona navrhuje i poslanec ANO Radek Vondráček. Netýká se ale cigaret, nýbrž alkoholu. Chce, aby se vyškrtl paragraf, dle nějž jeden nealkoholický nápoj musí být levnější než alkoholický.

„Chápu, že to autoři zákona mysleli dobře, ale podle mě to jde snadno obejít a postrádá to smysl. Když někde stojí pivo 37 korun, provozovatel dá na lístek vodu za 36,90 a zákon splní. Jsou tam ale navíc i výkladové nesrovnalosti, například jestli se to týká všech objemů na jídelním lístku. Tedy jestli když prodáváte malé pivo 0,3 l, tak zároveň musíte mít levnější nealko, které má také 0,3 l,“ vysvětluje Vondráček.

Úplná novinka

Ne všechny návrhy zákon jen mírní. Už při minulém hlasování poslanec TOP 09 Rom Kostřica například navrhoval, aby zákon zakazoval kouřit i ve společných prostorech domů. Postižitelné by podle něho mělo být i to, když kouř proniká někomu domů oknem. Zakázat chtěl i kouření v autě, pokud v něm sedí osoba mladší 18 let.

Úplnou novinkou je i zákaz kouření ve vazbách, věznicích či detenčních ústavech. Tam se teď nesmí kouřit na místech, kde by to ohrožovalo nekuřáky, nebo to zakazují požární předpisy.

I tyhle návrhy teď do sněmovny vrací. A přibyly k nim další. Například, aby v zoologických zahradách platil úplný zákaz kouření. Současná podoba ho v zoo zakazuje jen částečně. A úplná novinka je i zákaz kouření ve vazbách, věznicích či detenčních ústavech. Tam se teď nesmí kouřit na místech, kde by to ohrožovalo nekuřáky, nebo to zakazují požární předpisy. Kostřica navrhuje, aby se ve vězení mohlo kouřit jen ve venkovních prostorech, které určí ředitel věznice nebo ústavu.

A na zahrádkách by si podle něho měli mít možnost majitelé restaurací zvolit, zda budou kuřácké, nebo nekuřácké a následně je tak označit. To sice můžou udělat už teď, ale Kostřica argumentuje tím, že takto bude mít provozovatel lepší možnosti, jak zákaz na zahrádce zajistit. „Hlavní pozitivní vliv této varianty spočívá v tom, že všechny vnější prostory nebudou automaticky kuřácké, ale provozovatel bude postaven před volbu, zda zřídit kuřácký, nebo nekuřácký prostor,“ píše Kostřica v odůvodnění svého návrhu.

Schválit, jak je

Protikuřácký zákon se vrátil do sněmovny letos v září poté, co v květnu neprošel kvůli hnutí ANO. Tomu se nelíbil právě zmíněný pozměňovací návrh, aby restauratéři mohli zřídit oddělené prostory. Hlavním kritikem změn byl šéf zdravotnického výboru, onkolog a člen hnutí ANO Rostislav Vyzula. Nejvíc mu vadily kuřárny. Stejně tak byl ale nespokojený s tím, že sněmovnou prošla úleva pro vodní dýmky. S tím se nakonec hnutí ANO bylo ochotné smířit a v nové verzi zůstala. Hnutí argumentovalo tím, že zákon už nebyl protikuřácký, ale prokuřácký.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka není možné říct, že se o žádných návrzích nepovede diskuse, ale nejbezpečnější bude schválit zákon tak, jak je

Ministerstvo zdravotnictví po parlamentním fiasku zákon s obměnami, na kterých se sněmovna usnesla, předneslo znovu, s výjimkou jedné, té Bendovy. „V rámci prvního pokusu už máme debatu za sebou. Ministerstvo i já se snažíme, aby zákon byl schválen v té podobě, v jaké ho vláda do sněmovny poslala, takže nepodporuji žádný pozměňovací návrh, byť já osobně bych třeba pro některé hlasoval. Ale je potřeba se toho vyvarovat i kvůli tomu, co se stalo při prvním pokusu,“ říká k tomu předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

„Není možné říct, že se o žádných návrzích nepovede diskuse, ale nejbezpečnější bude schválit zákon tak, jak je,“ dodává šéf sociálnědemokratických poslanců.

Lidovci chtějí část výnosů spotřební daně odvádět na prevenci

Loni se vybralo na spotřební dani z alkoholu a tabáku 63 miliard korun. Dalších osm miliard do státní kasy přibylo na odvodu z loterií. Ve sněmovně teď leží návrh, aby jedno procento z těchto peněz putovalo na prevenci a léčbu závislostí. Opatření navrhuje místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) jako součást protikuřáckého zákona. Ten budou poslanci projednávat ve druhém čtení v úterý 25. října.

„Prevence a léčba jsou dlouhodobě podfinancované. V terénu se ukazuje, že závislosti se proměňují, v poslední době je nárůst například v oblasti online hraní. Je potřeba, aby peníze byly jasně definované a mohlo se s nimi operativně pracovat podle toho, jak se vyvíjí adiktologická oblast,“ řekl LN Bartošek. Zákona na ochranu zdraví se ke svému záměru rozhodl využít právě proto, že s ním souvisí.

Odpor ministra financí

Na protidrogovou politiku jde okolo 300 milionů korun ročně. Pokud by změna prošla, mohlo by na prevenci a léčbu směřovat až o 700 milionů korun víc. Částka by se určovala podle toho, kolik se vybere za předchozí rok na spotřební dani z lihu, piva, vína a tabákových výrobků a na odvodu z loterií a podobných her. Bartošek návrh předkládal už při minulém projednávání protikuřáckého zákona v květnu. Tehdy neprošel o 18 hlasů. „Podpora v Poslanecké sněmovně je poměrně velká. Doufám, že se mi podaří přesvědčit ještě další lidi, aby to podpořili,“ věří poslanec.

Předloha ale narazí na odpor ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Zásadně s ní nesouhlasím, je v rozporu se zásadami daňového a rozpočtového práva. Rozhodování o použití výnosů daní náleží vládě v rámci výdajové části rozpočtu,“ sdělil Babiš. Pokud by návrh přece jen prošel, mohl by být ohrožen celý protikuřácký zákon, podobně jako v květnu.

Poslanci schvalují protikuřácký zákon už podruhé za tento rok. Důvodem je jiný pozměňovací návrh. Hnutí ANO se nelíbilo, že poslanci v květnu odhlasovali možnost zřídit v restauracích oddělené místnosti pro kuřáky. A zákon pak potopili jako celek. Teď by se koaliční strany – ČSSD, ANO a KDU-ČSL – měly o jednotlivých návrzích lépe radit.

Národní léčebná agentura

„Je správný postup, že by pozměňovací návrhy měly být odkonzultovány, aby nás hnutí ANO zase nepřekvapilo. Nechci předjímat, jak dopadne debata o tom mém, samozřejmě bych byl rád, kdyby se ho podařilo prosadit, ale zákon jako celek má pro mě větší hodnotu než pozměňovací návrh,“ tvrdí Bartošek. Pro svou iniciativu argumentuje mimo jiné tím, že adiktologické služby nejsou dostupné rovnoměrně. Například kontaktní centra chybí v 21 okresech, lékařská ambulance pro závislosti ve 37, doléčovací program v 61 okresech a lůžková péče v oblasti závislostí dokonce ve čtyřech krajích. Tři regiony pak postrádají terapeutickou komunitu pro závislé.

Posílit by se měly i finance na preventivní programy zaměřené především na mládež. Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách jsou totiž čeští teenageři na prvním místě v Evropě ve zneužívání alkoholu a návykových látek. Narůstá i počet mladistvých, kteří jsou závislí na hazardním hraní. „Do prevence a léčby v oblasti tabáku a hazardu nešly donedávna téměř žádné peníze. U každé ze závislostí, tedy na alkoholu, tabáku, hazardu i nelegálních drogách, chybí okolo 100 až 150 milionů korun ročně,“ tvrdí národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Podle něho by v ideálním případě měla v Česku vzniknout Národní léčebná agentura, která funguje ve Velké Británii nebo Nizozemsku. Ta by finance přerozdělovala. „V prvním kroku by ale peníze mohly navýšit současný rozpočet pro koordinaci protidrogové politiky Rady vlády, která pokrývá nejvyšší část prostředků,“ míní Vobořil.

Co přináší „protikuřácký“ zákon

Znění zákona, které schvaluje sněmovna

Zákaz kouření cigaret či doutníků platí:

  • Ve vnitřních prostorách všech provozoven stravovacích služeb – tedy restauracích, barech, kavárnách apod. – zahrádek se zákaz netýká, stejně jako kouření vodních dýmek a elektronických cigaret.
  • V zoologických zahradách mimo venkovní prostory, které jsou k tomu speciálně určené .

Zákaz kouření i používání elektronických cigaret se vztahuje na:

  • Nástupiště, přístřešek a čekárny veřejné dopravy.
  • Dopravní prostředky veřejné dopravy.
  • Zdravotnická zařízení s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení.
  • Školy.
  • Dětská hřiště a sportoviště určená převážně pro osoby mladší 18 let.
  • Vnitřní prostory všech typů sportovišť.
  • Vnitřní zábavní prostory, jako je kino, divadlo, výstavní a koncertní síň či sportovní haly.

Zákaz prodeje a podávání alkoholu se podle zákona vztahuje na:

  • Zdravotnická zařízení.
  • Školy – výjimku mají obory zaměřené na gastronomii, hotelnictví, zemědělství, potravinářství nebo potravinářskou chemii.
  • Akce určené převážně osobám mladším 18 let.
  • Stánky, výjimku mají stánky s občerstvením.
  • Dopravní prostředky, výjimku má dálková veřejná doprava.

Změny, které navrhují poslanci:

  • Minimálně polovina provozovny restaurace či kavárny by musela být nekuřácká, ve zbytku by mohla být zřízena kuřárna.
  • Provozovny s plochou menší než 80 nebo 60 metrů čtverečních by mohly zůstat kuřácké.
  • Zrušit nařízení, podle kterého musí být jeden nealkoholický nápoj na lístku levnější než alkoholický.
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.