Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční strategie - tristní výsledky

  10:13

Aplikujme protikorupční strategii vlády na kauzu Drobil. Výsledek je žalostný, míní Miloslav Kala, viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu.

Rezignovat na boj s korupcí znamená opustit civilizovaný svět, je přesvědčen viceprezident NKÚ Miloslav Kala. foto: © Česká poziceČeská pozice

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dohlíží ze zákona na hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Působnosti úřadu částečně pozměňuje nová strategie v boji proti korupci, kterou předložil ministr vnitra Radek John. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala v rozhovoru pro ČESKOU POZICI ale tvrdí, že tento návrh k vyřešení problému korupce v Česku nepovede.

ČESKÁ POZICE: Kauza Drobil a podezření z nekalého jednání na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) je v současné době tématem číslo jedna. Projevuje se v ní bezradnost vlády v boji proti korupci?

KALA: Zcela jistě ano. Srovnejme chování bývalého ministra životního prostředí Drobila, premiéra Nečase a ministra vnitra Johna s tím, co obsahuje předkládaná strategie vlády v boji proti korupci, pokud jde o ochranu oznamovatelů korupčního jednání. Dokument navrhuje vytvořit jim takové podmínky, aby měli možnost upozornit na korupční či jinak nekalé jednání. Základním principem jejich ochrany má být záruka neprozrazení nebo možnost zůstat v anonymitě. Jak se chovali uvedení tři pánové vůči oznamovateli korupčního jednání, bývalému řediteli SFŽP Michálkovi? Jeho nadřízený, ministr Drobil, jej odvolal, předseda vlády se s ním nechtěl bavit a ministr vnitra ho poslal za novinářem.

ČESKÁ POZICE: Kabinet sám sebe označuje jako protikorupční. Dokáže podle vás korupci podstatně omezit navrhovaná strategie vlády?

KALA: Korupci, tak jak je v trestním právu definovaná, nelze prokázat. Vychází to ze Stiglitzovy teorie asymetrie informací, za kterou dostal Nobelovu cenu. Vláda říká, že problém korupce bude analyzovat. Všechno je ale už dávno zanalyzováno, to není třeba dělat znovu. Ať si přečtou web Světové banky. Není mi jasné, proč je strategie předkládána na konci roku 2010 a má časové vymezení na roky 2010 až 2012. Proč má být strategie schvalována i pro letošní rok, který končí za deset dnů? Jak pečlivě je takový dokument připraven? To, co navrhují, nepovede k vyřešení problému, který ohrožuje civilizační základy naší společnosti. Zkuste aplikovat novou strategii na současnou kauzu spojenou s bývalým ministrem životního prostředí Drobilem. Výsledek je tristní.

ČESKÁ POZICE: Co konkrétně vám v návrhu vadí?

„Dnes jsou úředníci pod sankcí ztráty zaměstnání tlačeni k tomu, aby se nechovali jako řádní hospodáři.“

KALA: Některé termíny vypadají poněkud kuriózně. Řada opatření má začít působit již do 31. prosince 2010. Do tohoto data má být například předložena vládě analýza o provedených kontrolách a dozoru u územních samosprávných celků, má být předložen návrh usnesení, které stanovuje povinnost pro orgány státní moci zpracovat a publikovat vlastní etický kodex nebo by se měly začít zveřejňovat prodeje veřejného majetku. Návrh strategie počítá také s tím, že 1. ledna 2011 vstoupí v platnost novela daňového řádu. Je zjevné, že tyto úkoly splněny nebudou. A otázkou je, zda současná vláda bude vůbec schopna a ochotna všechna opatření uvést v praxi v nejbližších měsících či letech.

ČESKÁ POZICE: A je nějaká změna, která by naopak mohla být uskutečněna relativně rychle?

KALA: Taková opatření jsou, byla v minulosti již několikrát připravena. Jde například o novelu ústavy, která rozšíří pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Úřad by tak mohl kontrolovat nakládání s majetkem územních samospráv a dalších veřejnoprávních korporací. Navržená strategie vlády ale počítá s předložením vládního návrhu této novely ústavy až koncem roku 2011.

ČESKÁ POZICE: Měly by být v souvislosti s bojem proti korupci posíleny pravomoci NKÚ?

KALA: Chtěl bych, aby měl úřad působnost na kraje, obce a veřejné prostředky. Jinak si myslím, že není potřeba naše pravomoci rozšiřovat.

ČESKÁ POZICE: Jak by se podle vás dalo účinně bojovat s korupcí?

KALA: Každý úředník by měl mít pod trestní sankcí povinnost rozhodovat o vynaložení veřejných prostředků svědomitě a s odbornou péčí. Tato povinnost je zakotvena pro insolvenčního správce. Dále by měli úředníci jednat s péčí řádného hospodáře, stejně jako jsou povinni tak činit společníci, statutární orgány nebo členové orgánů obchodních společností.

ČESKÁ POZICE: Fungovala by tato právní úprava i pro státní správu?

KALA: Proč by nemohl každý úředník odpovídat za škodu ve stejném rozsahu jako insolvenční správce? Vůči němu se právo na úhradu škody nebo jiné újmy promlčí do tří let. Jde-li ale o škodu způsobenou úmyslným trestným činem, za který byl pravomocně odsouzen, pak je doba promlčení prodloužena až na deset let od skončení insolvenčního řízení. Mohu být obviněn z toho, že pokud by se takovéto opatření skutečně zavedlo, celý stát by se zastavil. Je to ale lepší než nechat stát rozkrást. A uvědomte si, že rozměr rozkrádání už roste nade všechny meze. Za to, že vyberu banku, kam uložíme pět miliard korun, platíme třicet milionů. A protože to funguje, tak smlouvu vypovíme a najdeme nového „poradce“ za 80 milionů.

ČESKÁ POZICE: Můžete uvést konkrétní příklad z praxe, jak by se podle ustanovení trestní odpovědnosti úředníků postupovalo?

„Uvědomte si, že rozměr rozkrádání už roste nade všechny meze.“

KALA: Vezměme si čističku odpadních vod. NKÚ má zjistit hospodárnost projektu, tedy adekvátní cenu. Řekněme, že je deset miliard. Pokud úředník podepíše operaci za dvanáct miliard, má problém s trestním zákoníkem a povinnost prokázat, že se choval s péčí řádného hospodáře. Tím by se celý problém z úrovně „Michálků a Drobilů“ posunul na lidi, kteří faktury skutečně podepisují a dávají do účetnictví. Dnes jsou pod sankcí ztráty zaměstnání tlačeni k tomu, aby se nechovali jako řádní hospodáři. Naopak, ještě dostávají odměny, jejich rozhodnutí kryjí kolektivní orgány nebo posudky „znalců“. Když nevyhoví, tak jsou vyhozeni z práce. Pokud by byl úředník trestně odpovědný, tak by takové pokyny nesplnil.

ČESKÁ POZICE: Nemůže toto opatření ale vést k tomu, že nakonec nebude chtít nikdo ve státní správě pracovat, protože úředníci budou mít ohromnou odpovědnost?

KALA: To je možné, ale nutné. Budeme muset úředníky lépe zaplatit, ale budeme vědět, že nekradou. Mne pobuřuje, že někdo si chce vzít tři miliardy z našich daní. Je jasné, že bojujeme proti mafii, která je nesmírně silná, ale rezignovat znamená opustit civilizovaný svět.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...