Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Proti korupci vystartuje elitní tým žalobců

  6:50

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce na svém úřadě zřídit speciální útvar pro boj s korupcí. Plán má ale anonymní kritiky.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má ambici změnit strukturu státního zastupitelství. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Boj s korupcí, v České republice zatím nikoli zrovna úspěšný, by mohl v budoucnu nabrat nový směr, pokud se naplní vize nejvyššího státního zástupce. Pavel Zeman by rád na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) zřídil speciální útvar, jenž by se na boj s korupcí zaměřoval. Zeman, jenž do funkce přišel před pěti měsíci, tuto myšlenku podrobněji popsal během rozhovoru, jehož kompletní znění ČESKÁ POZICE publikuje v nejbližších dnech. Podle šéfa státních zástupců jde o jeden z kroků, s jejichž pomocí by chtěl získat zpět důvěryhodnost státního zastupitelství a pokusit se o úspěch v boji proti korupci.

Podle Zemanových plánů by korupci nově řešil speciální útvar přičleněný k Nejvyššímu státnímu zastupitelstvíZemanova idea je zhruba následující: korupci by nově řešil speciální útvar přičleněný k NSZ, v jehož čele by stál náměstek nejvyššího státního zástupce. „Ten by měl ale speciální postavení. Zatímco já normálně mohu náměstkům dávat pokyny a úkolovat je, v tomto případě by mezi námi byla postavená silná zeď. Já bych mu žádný pokyn dát nemohl a on by měl vůči mně velice omezenou informační povinnost,“ popisuje Zeman.

Útvar by měl mít celostátní působnost a trestné činy související s korupcí – například přijetí úplatku, podplácení, nepřímé úplatkářství nebo trestné činy spáchané úředními osobami, by do jeho příslušnosti spadaly povinně.

Kapacita orgánu, jenž by měl zaměstnávat zhruba 10 až 15 státních zástupců, ale na řešení všech případů možné korupce v Česku samozřejmě stačit nebude. To půjde podle Zemana vyřešit tím, že případy posouzené jako méně závažné budou k řešení následně delegovány na příslušná nižší státní zastupitelství. Žalobci z NSZ by si „ponechali“ ty nejzávažnější kauzy.

Zákon se teprve tvoří

Šéf státních zástupců: Připravujeme něco, co by při troše ambicí mohlo vydržet dalších 20 let

K tomu, aby podobný útvar vznikl, je však třeba zákonný podklad. Příslušný zákon je nyní v samém počátku svého zrodu. „Právě jsme dokončili věcný záměr, viděl jsem ho a líbil se mi. Během června bychom ho chtěli představit kolegům v rámci státního zastupitelství, aby se k němu mohli vyjádřit. Když ho projednáte s lidmi z vrchních, krajských i okresních státních zastupitelství, získáte zase úplně jinou zpětnou vazbu,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI Zeman. Poté přijde na řadu psaní samotného zákona.  

Kdy by mohl být návrh hotový? Iluzorní je podle Zemana myslet si, že to bude dříve než na podzim. Pravděpodobnější je i pozdější termín. „Trochu s nadsázkou říkám, že mi nevadí, když se psaní zákona o několik měsíců protáhne. Mluvím ale o měsících, ne o letech. Pokud má zákon nově postavit strukturu státního zastupitelství a vztahy uvnitř jeho soustavy, pak připravujeme něco, co by při troše ambicí mohlo vydržet dalších dvacet let. Kvalita zákona je důležitá.“ Kdy by se mohl návrh zákona objevit v Parlamentu, ještě nelze odhadnout.

Novému týmu v rámci NSZ by se podle Zemana měla ideálně přizpůsobit i struktura policie – tak, aby elitní žalobci měli při práci vhodné protějšky. „Asi by nefungovalo, aby speciální útvar na NSZ spolupracoval s jednotlivými obvodními odděleními policie v zemi,“ myslí si. Zemanovi lidé a policisté by neměli být konkurenty, ale spíše partnery připomínající spojené nádoby. Byť státní zástupci jsou ti, kdo v trestních řízeních drží „prst na spoušti“, protože mají možnost policii vydávat pokyny.

Se Zemanovým záměrem přirozeně ne všichni souhlasí. ČESKÁ POZICE má k dispozici anonymní „analýzu“ vypracovanou letos na jaře nejspíš pro premiéra Petra Nečase. Autorem je s největší pravděpodobností někdo z řad výše postavených státních zástupců. Pisatel považuje vznik „speciálního státního zastupitelství pro boj s korupcí a závažnou trestnou činností“ za součást scénáře, v jehož rámci skupina osob kolem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana usiluje o „dlouhodobé obsazení klíčových postů v justici lidmi, kteří v případě krize, ale i povolebního ,přepřehání‘ nebudou loajální stávajícímu předsedovi vlády, budou však loajální výhradně ministru Pospíšilovi“. Existence dokumentu ilustruje, jak polarizované vztahy v rámci státního zastupitelství mezi právníky existují.