Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Protesty v Tunisku katalyzovala WikiLeaks

  13:18

Tunisany přivedl v minulých dnech do ulic nejen růst cen, korupce a nezaměstnanosti, ale i depeše americké diplomacie zveřejněné WikiLeaks.

Tunisané demonstrovali na předměstí hlavního města Tunisu i v sobotu 15. ledna. Poté, co zemi opustil její prezident Zín Abidín bin Alí. foto: (c)ReutersČeská pozice

K důvodům, jež přivedly v minulých dnech Tunisany do ulic, patřil nejen růst cen a obrovská korupce a nezaměstnanost, ale i depeše americké diplomacie týkající se Tuniska a zveřejněné serverem WikiLeaks. Tuniská vláda a prezident Zín Abidín bin Alí, který v důsledku krvavě potlačených nepokojů musel v pátek 14. ledna opustit zemi, jsou v nich totiž popisovaní značně nelichotivě.

O vládnoucí tuniské rodině se v nich hovoří jako o „rodině“ – mafii podobné elitě, která tyje z každé oblasti ekonomiky země. Například v depeši z června 2009 se uvádí: „Prezident bin Alí stárne, jeho režim je zkornatělý a neexistuje žádný jeho jasný následovník.“ Z této kleptokracie není východiska. V jednom americkém diplomatickém dokumentu z června 2008 se píše: „Všichni hovoří o korupci. Ta, růst inflace a trvalá vysoká nezaměstnaností posílily nespokojenost s tuniskou vládou a přispěly k demonstracím v jihozápadním Tunisku. Vrcholní představitelé země jsou považovaní za hlavní viníky. Pravděpodobně však zůstanou u moci, protože neexistují žádné kontrolní mechanismy.“

Pravdou sice zůstává, že nic z toho nebylo pro Tunisany nové, ale maličkosti zmiňované v depeších – například, že první dáma země měla obrovský zisk z jedné soukromé školy – současné nepokoje povzbudily. Ty také zhoršilo, nikoli zlepšilo, jak tuniská vláda doufala, zablokování serveru WikiLeaks úřady a vyhledávání disidentů a aktivistů na sociálních sítích.

Stoupenci WikiLeaks neradi vidí, je-li někomu upírán přístup na internet, o čemž se loni mohly přesvědčit i společnosti PayPal a Amazon. Proto hackerská síť Anonymous zahájila akci OpTunisia proti tuniským státním internetovým stránkám. Jeden člen sítě Anonymous sdělil deníku Financial Times: „Akce bude pokračovat, dokud tuniská vláda svou činnost neukončí.“

Je evidentní, že v Tunisku sice bylo mnoho nepravostí už předtím, než Julian Assange obdržel americké diplomatické dokumenty, ale jejich zveřejnění WikiLeaks zapůsobilo jako katalyzátor.

A ještě jedna věc je zajímavá. Zlepšení Tuniska v oblasti zdravotnictví a vzdělání, jehož důsledkem bylo sedmé místo země na žebříčku v loňské zprávě OSN o lidském rozvoji, nezabránilo současným nepokojům. Neprojevilo se totiž na ekonomice země. Tato nesrovnalost by měla být pečlivě zkoumána. Jinak totiž podobná hodnocení OSN postrádají smysl.

Související článek: Severoafrický zázrak lidského rozvoje

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.