Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Propuštění Chodorkovského: Dvě poselství

Afghánistán

  23:09

Osvobozením svého předního soka Putin naznačil, že nedopustí, aby byl z olympiády v Soči diplomatický propadák, a že má v Rusku navrch.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Zpráva, že vězněnému ropnému exmagnátu Michailu Chodorkovskému odpustil prezident Vladimir Putin zbytek trestu, prý v Rusku překvapila i ty nejoptimističtější byznysmeny. „Je to velice zvláštní situace,“ vyjádřil se pod podmínkou anonymity jeden z oligarchů pro americký ekonomický server CNBC. Styl jakým Putin mimořádnou událost oznámil, však podle některých pozorovatelů napovídá, že zpráva byla primárně určena jinému publiku.

Během prezidentovy čtyřhodinové tiskové konference, která oznámení přímo předcházela a byla živě přenášena do celého Ruska, nepronesl šéf Kremlu o Chodorkovském ani slovo. Až po skončení přenosu se s otázkou na Chodorkovského přihlásil jeden Kremlu nakloněný novinář a Putin ho vyvolal, přičemž si byl nepochybně dobře vědom, že jeho odpověď zachytí přítomní reportéři mezinárodních tiskových agentur.

Důvod projevu velkodušnosti

Nejčastějším vysvětlením Putinova náhlého projevu velkodušnosti je snaha ztlumit lidskoprávní kritiku Ruska před nadcházejícími zimními olympijskými hrami (ZOH) v Soči. Kreml znepokojuje vidina, že by do televizních záběrů ze stadionů pronikli v přestrojení za hokejové fanoušky nabroušení lidskoprávní aktivisté s podvratnými transparenty. Vstřícné gesto třeba pomůže vykrýt osten jejich zloby.

Nejčastějším vysvětlením Putinova náhlého projevu velkodušnosti je snaha ztlumit lidskoprávní kritiku Ruska před nadcházejícími ZOH v Soči

Nejspíše však má zejména zastavit sérii protokolárních rýpnutí, která avizovanou neúčastí na zahajovacím ceremoniálu uštědřují ruským hostitelům vrcholní západní představitelé. Rozhodnutí, že Chodorkovskij předčasně opustí brány karelské trestnice, přišlo den poté, co USA oznámily politicky sotva druholigové složení své oficiální delegace do Soči.

Sůl do ran na prestiži Putinova dosud nejambicióznějšího mezinárodního setkání Američané dosypali zařazením několika delegátů proslulých svou menšinovou sexuální orientaci. Právě kvůli zákazu „homosexuální propagandy“ čelí Rusko v poslední době vášnivé kritice.

Car Vladimir

Kromě přání, aby z první ruské olympiády od her v Moskvě v roce 1980 (bojkotovaných Západem kvůli tehdy čerstvé sovětské invazi Afghánistánu) nebyl opět diplomatický propadák, má prý propuštění nejprominentnějšího vězněného odpůrce Kremlu signalizovat ještě jednu věc: že má Vladimir Putin opozici opět bezpečně pod kontrolou.

Podle tvrzení Chodorkovského i Kremlu zaslal někdejší nejbohatší Rus prezidentu Putinovi žádost o „shovívavost“ s poukazem na rakovinové onemocnění své matky. V prohlášení vydaném po příletu do Berlína 20. prosince bývalý šéf vyvlastněného ropného gigantu Jukos zdůraznil, že nešlo o žádost o „milost“, jež předpokládá projev účinné lítosti a implicitní přiznání viny, kterou nadále odmítá.

Putin své rozhodnutí prominout osmiměsíční zbytek více než desetiletého trestu stroze vysvětlil „humanitárními ohledy“. Propuštění Chodorkovského na svobodu, aniž by se před kremelskou justicí zjevně ohnul, svědčí o sebevědomí, s nímž Putin opět drží moc v rukou.

Propuštění Chodorkovského na svobodu, aniž by se před kremelskou justicí zjevně ohnul, svědčí o sebevědomí, s nímž Putin opět drží moc v rukou

Před pouhými dvěma lety přitom Kreml zaskočila nevídaná vlna protestů, již vyvolalo Putinovo rozhodnutí ucházet se o třetí prezidentský mandát a údajné zfalšování následných parlamentních voleb. V mezidobí se Putin usadil zpět v sedle natolik pevně, že si může dovolit sehrát roli „hodného cara“ a propustit svého kdysi nejobávanějšího politického protivníka.

Sebevědomí Kremlu

Chodorkovského někdejší zatčení a odsouzení bylo přelomovým momentem Putinovy vlády symbolizujícím u opozice svévoli kremelské justice. Energický nástupce prezidenta Borise Jelcina se ujal vlády na Nový rok 2000, ale novodobé oklešťování ruských občanských svobod bylo zprvu pozvolné a nabralo obrátky právě po zatčení nepoddajného oligarchy.

Následná zkáza jeho ropné společnosti Jukos, tehdy největší firmy v Rusku, a převzetí většiny jejích aktiv státním podnikem Rosněfť zajistilo Kremlu opětovnou kontrolu nejlukrativnějšího odvětví ruské ekonomiky. Chodorkovského však jeho desetiletý pobyt ve vězení neumlčel.

Za mřížemi svou kritiku Putinova režimu naopak ještě rozvinul, za což se dočkal respektu demokratické opozice, jež mívala vůči oligarchům obecně spíše odstup. Na nedělní tiskové konferenci v Berlíně ovšem prohlásil, že se do ruské politiky aktivně nezapojí a omezí se na podporu nespravedlivě stíhaných.

Je-li propuštění Chodorkovského znakem sebevědomí Kremlu na domácí scéně, mezinárodně naopak svědčí o tom, že by Putina mrzelo, kdyby byl ve svůj velký den v Soči ve vyhrazených státnických lóžích protokolárně osamělý. Prezident Miloš Zeman ho svojí přítomností tak či onak nepochybně obveselí.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...