Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Progresivisté na západních univerzitách potlačují jiné názory

  8:52
Stoupenci nové levice ovládající většinu západních univerzit a médií jsou extrémně netolerantní k jiným názorům i faktům. Kritici politické korektnosti, odpůrci uzákonění manželství homosexuálů či skeptici ke klimatické změně jsou vytlačováni z veřejné diskuse.

Milo Yiannopoulos, 32letý Brit žijící v USA, který se zřejmě touží zařadit mezi provokující britské literáty, jako byl Oscar Wilde. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Cambridgeská univerzita v březnu stáhla nabídku postu hostujícího profesora pro Jordana Petersona, světoznámého kanadského psychologa a kritika politické korektnosti. Proti konzervativnímu mysliteli rozjeli kampaň progresivní liberálové z řad univerzitních studentů, pro člověka Petersonových názorů není podle těchto „liberálů“ na prestižní univerzitě místo. O měsíc později si levicoví liberálové udělali další zářez na pažbu.

Jeden z nejvýznamnějších anglických filozofů Roger Scruton byl odvolán z postu vládního poradce rovněž kvůli údajně nepřijatelným názorům. Poté, co poskytl rozhovor novináři Georgu Eatonovi z levicového časopisu New Statesman, který některé jeho výroky vytrhl z kontextu a obrátil jejich význam o 180 stupňů. Pak si otevřel šampaňské a dal na Instagram svou rozzářenou fotku s popiskem: „Ten pocit, když vyhodí pravicového rasistu a homofoba.“

Podobných případů, kdy byla konzervativnímu profesorovi zrušena přednáška na prestižní univerzitě, či byl kvůli politickým názorům zbaven místa, jsou desítky a neustále přibývají. Společné mají jedno: sice ne vždy je postižen pravicový konzervativec (většinou ano), ale útok vždy vedou levicoví progresivisté. Říkají si „liberálové“, ale ani v univerzitním prostředí nesnesou svobodnou výměnu názorů.

Jordan Peterson a Roger Scruton

V případě Petersona a Scrutona jde o světoznámé a uznávané myslitele se spoustou vědeckých článků v impaktovaných časopisech. Žádní radikální řečníci z extrémistických politických stran, které lze dehonestovat a relativně snadno zlikvidovat, ale respektovaní a velmi slušní univerzitní profesoři.

Těší, že na protest proti tomuto nehoráznému umlčování konzervativních filozofů, psychologů, politologů a sociologů na Západě okamžitě zareagovaly dvě české vysoké školy a pozvaly je na přednášku – Olomoucká univerzita Jordana Petersona a CEVRO Rogera Scrutona. Na druhou stranu je smutné, že podobné okamžité podpory se jim nedostalo od prestižních západoevropských univerzit.

Těší, že na protest proti tomuto nehoráznému umlčování konzervativních filozofů, psychologů, politologů a sociologů na Západě okamžitě zareagovaly dvě české vysoké školy a pozvaly je na přednášku – Olomoucká univerzita Petersona a CEVRO Scrutona. Na druhou stranu je smutné, že podobné okamžité podpory se jim nedostalo od prestižních západoevropských univerzit.

Proč Oxfordská univerzita, odvěký rival Cambridgeské univerzity, vzápětí po incidentu nenabídla Petersonovi post hostujícího profesora s dovětkem, že v Oxfordu na rozdíl od Cambridge se ctí a respektuje názorová svoboda, pluralita názorů a otevřená výměna argumentů? Bohužel zřejmě proto, že názorová svoboda a otevřená výměna názorů, minimálně v politické a společenské oblasti, na prestižních univerzitách ve Velké Británii, USA a v dalších zemích starého Západu přestává existovat.

Profesor psychologie Peterson byl již vyhnán z Torontské univerzity, protože kritizoval kanadský zákon o politicky korektním jazyku. Ten pod trestními sankcemi za „diskriminaci na základě genderové identity a jejího vyjádření“ přikazuje používat alternativní genderová zájmena. Peterson se hájil poukazem na svobodu slova, ale bylo mu to málo platné, o místo na Torontské univerzitě před třemi lety přišel, stejně jako nyní na Cambridgeské univerzitě.

Další kauzy

To, že nejde o náhodné a výjimečné případy, ukazují další kauzy. Evoluční biology Breta Weinsteina a Heather Heyingovou vyštvala americká Evergreen State College, protože vystoupili proti akci Den absence, která požadovala po bílých studentech, aby na jeden den opustili školu. Byli dokonce označeni za rasisty (přitom akce Den absence byla příkladem rasové segregace – ale proti bílým) a zasypáni takovou smrští nenávistných výhrůžek, že kvůli obavám o bezpečí svých dětí se odstěhovali do jiného města.

Evoluční biology Breta Weinsteina a Heather Heyingovou vyštvala americká Evergreen State College, protože vystoupili proti akci Den absence, která požadovala po bílých studentech, aby na jeden den opustili školu. Byli dokonce označeni za rasisty a zasypáni takovou smrští nenávistných výhrůžek, že kvůli obavám o bezpečí svých dětí se odstěhovali do jiného města

Profesorka Amy Waxová z Právnické fakulty Pensylvánské univerzity napsala do deníku Philadelphia Inquirer, že si nejsou všechny kultury rovné, přičemž argumentovala empirickým důkazem, že většina lidí chce emigrovat do zemí, kde vládnou bílí Evropané. Navíc v rozhovoru, v němž kritizovala „affirmative action“, uvedla, že za svou kariéru profesorky na Právnické fakultě Pensylvánské univerzity nikdy neviděla, že by černý student patřil mezi nejlepší čtvrtinu studentů a zřídka se nějaký dostal do lepší poloviny.

Byla označena za rasistku, afroameričtí studenti proti ní zahájili kampaň a prakticky současně – v březnu 2018 – 33 jejích kolegů podepsalo otevřený dopis, který vyzýval vedení univerzity, aby její rasismus odsoudil a potrestal. Děkan Theodore Ruger jí vzápětí odebral kurzy pro studenty prvních ročníků, přestože ji její studenti vždy hodnotili velmi dobře a dvakrát získala cenu pro nejlepšího učitele – právě za kurz, který nyní nesmí učit.

Fyzické útoky

Světoznámý americký sociolog Charles Murray nemohl dokončit svou přednášku v březnu 2017 na Middlebury College, jedné z nejstarších amerických univerzit, protože ho levicoví studenti nejen překřičeli, ale někteří z nich 74letého profesora dokonce fyzicky napadli, přičemž zranili profesorku mezinárodních vztahů Allison Stangerovou, která se ho chránila.

Světoznámý americký sociolog Charles Murray nemohl dokončit svou přednášku v březnu 2017 na Middlebury College, jedné z nejstarších amerických univerzit, protože ho levicoví studenti nejen překřičeli, ale někteří z nich 74letého profesora dokonce fyzicky napadli

Letos měl mít na Middlebury College v rámci Fóra Alexandra Hamiltona na podporu svobodné debaty přednášku polský konzervativní filozof Ryszard Legutko. Jenže se ozvali studentští aktivisté, že není možné, aby na jejich univerzitě vystoupil takový bigotní člověk, a vedení univerzity na poslední chvíli přednášku zrušilo, protože prý nedokáže zajistit bezpečnost účastníků.

Konzervativní komentátor Milo Yiannopoulos měl v únoru 2017 vystoupit na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ale levicoví studenti mu neumožnili promluvit – během násilné demonstrace proti jeho přítomnosti na univerzitě zapalovali budovy a Yiannopoulos musel být odveden pod policejní ochranou, aby ho studenti fyzicky nenapadli. Ohlášenou přednášku konzervativní spisovatelky Ann Coulterové Kalifornská univerzita v dubnu 2017 zrušila, protože se obávala podobných násilných protestů studentů.

Seznam konzervativních myslitelů, které z univerzity vyštvali radikální levicoví studenti či jim neumožnili kvůli jejich názorům vystoupit, je obrovský. Například profesoru filozofie na Harvardově univerzitě Harveymu Mansfieldovi kanadská Concordia university zrušila pozvání, protože nebere dost vážně gender, profesorka Camille Pagliová z University of Arts se stala terčem studentů, protože v době raketově rostoucí popularity změny pohlaví zpochybnila smysl této operace, či doyena americké diplomacie, 95letého Henryho Kissingera, napadali studenti Newyorské univerzity, že je nacista a válečný zločinec.

Případ Ronalda Sullivana

Jeden případ vyčnívá. K 30. červnu byl na nátlak studentů odvolán děkan Winthropovy koleje Harvardovy univerzity Ronald Sullivan, protože jako právník přijal místo v týmu obhájců Harveyho Weinsteina, filmového magnáta obviněného z několika znásilnění a dalších sexuálních deliktů. Co je špatného na tom, že advokát dělá svou práci a obhajuje osobu obviněnou z trestných činů?

Podle aktivistů z Harvardovy univerzity Sullivan obhajobou Weinsteina univerzitní studenty nejen znepokojuje, ale působí jim i hluboké trauma! Vedení univerzity po několika měsících tlaku studentů ustoupilo a odvolalo z postu děkana Winthropovy koleje nejen Sullivana (provinil se tím, že vykonával práci obhájce), ale i jeho ženu Stephanii Robinsonovou (provinila se tím, že je jeho ženou).

Spravedlivý soudní proces, ve kterém má obviněný svého advokáta, působí studentům Harvardovy univerzity hluboké trauma a ohrožuje jejich duševní zdraví. A ve vedení této univerzity není nikdo, kdo by jim vysvětlil, že Ronald Sullivan neudělal nic špatného

Na jedné z nejlepších a nejprestižnějších univerzit na světě nedokážou vysvětlit studentům, že obhajoba není součástí obžaloby a že právo na obhajobu představuje základ spravedlivého soudu a že obhájce zločince není vinen spolu s ním. Navíc s ohledem na presumpci neviny dodejme, že Weinstein ještě nebyl pravomocně odsouzen.

Poté, co byli Sullivan a jeho žena vyhozeni, šéfka Asociace harvardských černošek Kacey E. Gillová prohlásila: „Cítím úlevu a mám radost ze Sullivanova odchodu, ale proč to muselo trvat tak dlouho? Mnoho studentů riskovalo kvůli tomu několik měsíců duševní zdraví a pocit pohody.“ Jiní studenti volali, že přítomnost Sullivana vytváří na univerzitě „toxické klima“.

Takže spravedlivý soudní proces, ve kterém má obviněný svého advokáta, působí studentům Harvardovy univerzity hluboké trauma a ohrožuje jejich duševní zdraví. A ve vedení této univerzity není nikdo, kdo by jim vysvětlil, že Sullivan neudělal nic špatného a jen výborně vykonává svou práci (během advokátní praxe dosáhl propuštění více než šesti tisíc neprávem obviněných klientů), a že pokud se tím cítí ohroženi, mají se léčit u psychiatra.

Výzkum Samuela Abramse

Důležitý je v tomto kontextu výzkum Samuela Abramse ze Sarah Lawrence College a jeho následky. Profesor Abrams zveřejnil loni na podzim v deníku New York Times článek založený na svém výzkumu, který dokazoval, že americké univerzity jsou extrémně levicové.

Samuel Abrams dospěl k závěru, že ideologická nerovnováha spojená s mocí pracovníků nastavovat univerzitní agendu ohrožuje svobodnou a otevřenou výměnu názorů, což je přesně to, co na vysokých školách v této politicky polarizované době potřebujeme chránit

Zatímco u studentů prvního ročníku je poměr liberálů a konzervativců 2 ku 1, u jejich profesorů 6 ku 1 a u zaměstnanců univerzity, kteří jsou v přímém kontaktu se studenty (například mají na starosti jejich mimoškolní aktivity nebo působí na studijním oddělení) 12 ku 1. Na západním pobřeží je tento poměr ještě vyšší (16 ku 1) a v Nové Anglii (území mezi New Yorkem a Kanadou) je dokonce u univerzitních zaměstnanců 25 ku 1.

Abrams dospěl k závěru, že „tato ideologická nerovnováha spojená s mocí pracovníků nastavovat univerzitní agendu ohrožuje svobodnou a otevřenou výměnu názorů, což je přesně to, co na vysokých školách v této politicky polarizované době potřebujeme chránit“. Studentům na Sarah Lawrence College nabízejí téměř jen progresivní mimoškolní aktivity, například semináře na téma Mikroagrese (když se na někoho špatně podíváte) nebo konferenci Porozumění bělošským privilegiím.

Zmíněná statistika se pak stala záminkou k honu na profesora Abramse, který napsal letos v březnu v časopise The Spectator: „Po zveřejnění článku vypukl mediální hon na mou osobu. Byl jsem hanoben a pomlouván, bezpečnost mé rodiny byla ohrožena a mé osobní věci v kampusu univerzity zničeny.“

Anonymní udání

Profesor Abrams se stal terčem falešných anonymních udání kvůli nevhodnému sexuálnímu chování a skupina studentů, která se nazývá Koalice diaspory, zahájila okupační stávku. Požadovali, aby byl vyloučen, protože pouhá jeho přítomnost na univerzitě prý ohrožuje „bezpečí a pocit pohody marginalizovaných studentů“.

Profesor Abrams se stal terčem falešných anonymních udání kvůli nevhodnému sexuálnímu chování a skupina studentů, která se nazývá Koalice diaspory, zahájila okupační stávku. Požadovali, aby byl vyloučen, protože pouhá jeho přítomnost na univerzitě prý ohrožuje „bezpečí a pocit pohody marginalizovaných studentů“.

Studenti mu vyčítají i to, že se nezúčastnil akce Our Liberation Summit, kterou zorganizovalo Oddělení diverzity a angažovanosti, zjevně velmi důležité v rámci školy. Jeho článek v New York Times byl prý nejen výsměchem hnutí, jako je Black Lives Matter (Na černých životech záleží), za práva žen či za osvobození homosexuálů, ale i „vyjádřením nenávisti k nezbytnému úsilí o odstranění bělošské nadřazenosti a dalších projevů útlaku“.

A přidali požadavek, že se musí omluvit černochům, homosexuálům a ženám a že jeho profesorské místo má přezkoumat speciální komise studentů složená z Koalice diaspory a barevných členů profesorského sboru fakulty. Tento pamflet kromě studentů podepsalo 40 profesorů, tedy dvanáct procent pedagogů školy. Když se Abrams domáhal podpory vedení školy, její šéfka Cristle Juddová ji odmítla se slovy, zda mu přijde slušné napsat článek do novin, aniž by se jí předem zeptal.

Program spravedlivé matematiky

Všechny tyto případy jsou šílené, nebezpečné a smutné a některé natolik šílené, že se jim lze smát a ptát se, zda jsou myšleny vážně, nebo aprílovým žertem. Například program spravedlivé matematiky, který prosazuje, aby v ní nešlo jen o výuku počtů, ale i o sociální spravedlnost, boj proti bělošské nadřazenosti a o zdůrazňování témat, jako je diverzita či gender, i ve výuce matematiky. Program spravedlivé matematiky již také prosazuje americká Národní rada učitelů matematiky.

Program spravedlivé matematiky, který prosazuje, aby v ní nešlo jen o výuku počtů, ale i o sociální spravedlnost, boj proti bělošské nadřazenosti a o zdůrazňování témat, jako je diverzita či gender, i ve výuce matematiky

Průkopnicí tohoto přístupu je profesorka Rochelle Gutiérrezová z Illinoiské univerzity, která prosazuje v matematice politicky korektní a progresivní politický postoj. V článku Politické vědomí pro výuku matematiky uvádí, že „výuka matematiky je politická a že její učitelé musejí být politicky uvědomělí“.

Ve svém textu pak odkazuje na badatelku Annu Chronakiovou, podle níž by se výuka matematiky měla zaměřit na výchovu k občanství. Podle Gutiérrezové současná výuka matematiky nepřípustně posiluje nezasloužená bělošská privilegia: „Osnovy matematiky zdůrazňováním termínů, jako je Pythagorova věta nebo konstanta Pí, potvrzují vnímání matematiky jako vědy vyvinuté Řeky a dalšími Evropany.“

Od učitelů se očekává, že budou rozumět svému oboru, mít pedagogické vzdělání a pochopení pro studenty. To je ale podle profesorky Gutiérrezové málo, dobrý učitel potřebuje i politické vědomí, a to i v případě matematiky.

Netolerance

Z uvedeného je zřejmé, že stoupenci nové levice ovládající většinu západních univerzit a médií jsou extrémně netolerantní k jiným názorům i faktům, která nejsou v souladu s jejich progresivistickými postoji. Kritici politické korektnosti, novodobého orwellovského newspeaku, odpůrci uzákonění manželství homosexuálů s právem adoptovat a vychovávat děti či skeptici ke klimatické změně a bezuhlíkové ekonomice jsou dehonestováni a vytlačováni z veřejné diskuse.

Už dávno neplatí, pokud kdy platilo, že lidé s univerzitním vzděláním jsou tolerantnější než se základním a lidé z velkoměst otevřenější než z vesnic

Už dávno neplatí, pokud kdy platilo, že lidé s univerzitním vzděláním jsou tolerantnější než se základním a lidé z velkoměst otevřenější než z vesnic. Netoleranci vzdělaných a ve velkoměstech žijících lidí ukázal americký časopis The Atlantic v článku o výzkumu politické netolerance v USA.

Jeho závěr je jednoznačný: nejvíce politicky netolerantní (například „vadilo by mi, kdyby si moje dcera vzala republikána“) jsou vzdělaní v Bostonu a okolí (Harvardova univerzita), mezi San Franciscem a Los Angeles (Silicon Valley a Stanfordova univerzita), na Floridě, ve Washingtonu, New Yorku a v Massachusetts. U „vesnických buranů“ je politická tolerance výrazně vyšší.

Německo

Jak ve své eseji uvedl Roman Joch: „Americká levice je přesvědčená, že nikdo nemá právo na svobodu projevu na veřejnosti s jinými než jejími názory, přičemž se opírá o myslitele neomarxistické Frankfurtské školy Herberta Marcuseho, podle něhož svoboda projevu v západní společnosti vede i k přetrvávání pravicových, prokapitalistických a buržoazních názorů, a tedy společenských nespravedlností. Právo na svobodu projevu mají mít pouze názory levicové, pokrokové a socialistické – ostatní mají být umlčeny a jejich představitelům znemožněno veřejně promlouvat.“

Předseda Svazu německých vysokých škol Bernard Kempen varoval, že na německých univerzitách klesá tolerance k jiným názorům, což negativně ovlivňuje i univerzitní debaty

Nejde jen o problém americké či britské akademické sféry, jak ukazuje Univerzita ve Frankfurtu nad Mohanem. Její profesorka Susanne Schröterová připravovala konferenci Islámský šátek: symbol důstojnosti, či útlaku? a v panelu měly být dvě zastánkyně a dvě odpůrkyně šátků, což rozběsnilo levicové a muslimské studenty.

Podle nich je nepřípustné, aby na univerzitní konferenci byl kritizován islám, obvinili organizátorku z rasismu a žádali její vyloučení z univerzity. Předseda Svazu německých vysokých škol Bernard Kempen varoval, že na německých univerzitách klesá tolerance k jiným názorům, což negativně ovlivňuje i univerzitní debaty.

Právo na svobodu projevu

Kvůli psychickému bezpečí studentů a progresivistickému boji za nový lepší svět je ohrožován jeden z pilířů svobodných společností – právo na svobodu projevu. V USA se v současnosti diskutuje, zda svoboda projevu chráněná prvním dodatkem ústavy je důležité právo a zda by nemělo být omezeno kvůli bezpečnosti studentů – aby je jiné názory nezneklidňovaly –, případně kvůli sociální rovnosti a právům menšin.

Kvůli psychickému bezpečí studentů a progresivistickému boji za nový lepší svět je ohrožován jeden z pilířů svobodných společností – právo na svobodu projevu. V USA se v současnosti diskutuje, zda svoboda projevu chráněná prvním dodatkem ústavy je důležité právo a zda by nemělo být omezeno kvůli bezpečnosti studentů – aby je jiné názory nezneklidňovaly –, případně kvůli sociální rovnosti a právům menšin.

Boj proti svobodě projevu se vede například pod hesly diverzita, gender, politická korektnost či pozitivní diskriminace. Levicoví studenti se cítí oprávněni i fyzickým násilím bránit vystoupením myslitelů, kteří nesdílejí jejich progresivismus, ale vyznávají konzervativní hodnoty.

Svobodu slova, názorů a vědeckého bádání hájí americký prezident Donald Trump. Když před dvěma roky Kalifornská univerzita neumožnila vystoupit Milovi Yiannopoulosovi a nechala levicovou guerillu na něho házet kameny a zapalovat budovy, prezident Trump twítoval: „Pokud Kalifornská univerzita v Berkeley nedokáže zajistit svobodu slova a místo toho toleruje násilí na nevinných lidech s jiným názorem, nezaslouží si peníze z federálních fondů.“

Trump nezůstal u slov a ukázal, že sliby plní. Letos na jaře podepsal nařízení, podle kterého univerzity nezískají federální dotace a granty, pokud nebudou na svém území respektovat právo na svobodu projevu. Dvanáct amerických agentur poskytujících univerzitám granty musí do podmínek zapracovat, že na univerzitě bude dodržována svoboda slova. „Univerzity, které chtějí dolary daňových poplatníků, musejí prosazovat svobodu slova, a neumlčovat lidi s jinými názory,“ řekl prezident Trump při podpisu nařízení.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!