Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Prognóza roku 2030: Česká republika ve světovém a evropském kontextu

Bude svět v roce 2030 formovat souboj velmocí a absence řádu? Co nahradí končící období unipolarity a liberálního mezinárodního pořádku? I na tyto otázky se pokusila odpovědět 15. Pražská bezpečnostní (video)konference loni v listopadu za účasti významných českých a světových osobností.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Velmi pekna analýza, pane Schneider a moc dekuji. Pri cteni vaseho clanku jsem si uvědomoval jak se vase názory literálně shoduji s mými, s ac trochu mými amatérskými myšlenkami s kterými se občas delim se ctenari našich (CBC) a i několika zahraničních publikací (The Independent, Euronews, etc.) Pro ctěni vašeho clanku mne dokonce napadla myšlenka ideologického 'soulmate' s vašimi názory.

Jsem v penzi a tak mam hodne casu cist a uvazovat o dnešním stavu mezinárodních vztahu, o budoucnosti umirajiciho unipolarniho Amerického modelu a predevsim o blízké a vzdálené budoucnosti lidstva, predevsim pro benefit svých děti a vnoučat.

Jedna vec ktera me obcas neda spat je, pro mne neuvěřitelná, hloupá naivita predevsim Francie, Německa, Británie, Holandska a Švédska, jejich agresivni politika predevsim vuci Rusku, jejich slepost o nejvetsim Evrepskem státu a jejich uplna absence rozumného, logického myšlení a férového jednání. Jak je taková nepratelska atmosféra dobra pro budoucnost Evropy? Jak

0 0
možnosti

Velmi pekna analýza, pane Schneider a moc dekuji. Pri cteni vaseho clanku jsem si uvědomoval jak se vase názory literálně shoduji s mými, s ac trochu mými amatérskými myšlenkami s kterými se občas delim se ctenari našich (CBC) a i několika zahraničních publikací (The Independent, Euronews, etc.) Pro ctěni vašeho clanku mne dokonce napadla myšlenka ideologického 'soulmate' s vašimi názory.

Jsem v penzi a tak mam hodne casu cist a uvazovat o dnešním stavu mezinárodních vztahu, o budoucnosti umirajiciho unipolarniho Amerického modelu a predevsim o blízké a vzdálené budoucnosti lidstva, predevsim pro benefit svých děti a vnoučat.

Jedna vec ktera me obcas neda spat je, pro mne neuvěřitelná, hloupá naivita predevsim Francie, Německa, Británie, Holandska a Švédska, jejich agresivni politika predevsim vuci Rusku, jejich slepost o nejvetsim Evrepskem státu a jejich uplna absence rozumného, logického myšlení a férového jednání. Jak je taková nepratelska atmosféra dobra pro budoucnost Evropy? Jak

0 0
možnosti

Velmi pekna analýza, pane Schneider a moc dekuji. Pri cteni vaseho clanku jsem si uvědomoval jak se vase názory literálně shoduji s mými, s ac trochu mými amatérskými myšlenkami s kterými se občas delim se ctenari našich (CBC) a i několika zahraničních publikací (The Independent, Euronews, etc.) Pro ctěni vašeho clanku mne dokonce napadla myšlenka ideologického 'soulmate' s vašimi názory.

Jsem v penzi a tak mam hodne casu cist a uvazovat o dnešním stavu mezinárodních vztahu, o budoucnosti umirajiciho unipolarniho Amerického modelu a predevsim o blízké a vzdálené budoucnosti lidstva, predevsim pro benefit svých děti a vnoučat.

Jedna vec ktera me obcas neda spat je, pro mne neuvěřitelná, hloupá naivita predevsim Francie, Německa, Británie, Holandska a Švédska, jejich agresivni politika predevsim vuci Rusku, jejich slepost o nejvetsim Evrepskem státu a jejich uplna absence rozumného, logického myšlení a férového jednání. Jak je taková nepratelska atmosféra dobra pro budoucnost Evropy? Jak

0 0
možnosti

To je všechno hezké, jen kdo se o to postará?

V současné době je více než aktuálním zachování (obnovení) svobody slova, projevu, scházení se a shromažďování. To je klíčem k ostatním svobodám člověka, k lepším zítřkům.

Každá totalita a s ní zákonitě přicházející deformace a destrukce začíná vždy potlačováním a likvidací těchto svobod.

Kdo se o to ale postará?

Masy jsou sice hybnou silou, ale ta síla potřebuje své lídry, kteří ji uvádějí do pohybu a směřují tím správným směrem. Kdo určí ten správný směr (chytráky tady už máme, jen chytří se drží v ústraní)?

Demokracie, jako výraz koletivistické moci je neustále v přímém střetu a konfliktu s mocí individuální - přetlačují se - vychylují se. To ale nikdy nezmizí. Optimální by byla jejich harmonie, to by ale zase představovalo uklidnění až zastavení pohybu ve společnosti, což je proti zákonům přírody.

.......

:-)

0 0
možnosti

Naše společné potíže se, díky Bohu, týkají pouze hmotných věcí - řekl F.D.Roosevelt na své inauguraci 4.3.1933. Účastníci konference se tento aspekt již ani nepokusili použít ...

0 0
možnosti

Myslím, že tento aspekt nepoužili proto, že je v této situaci naprosto nepřípadný. Spíše lze přemýšlet o tom, že se blíží "nová osová doba" (Jaspers), neboť příznaky velké změny moudří mužové typu Milana Machovce, Egona Bondyho a Milana Balabána často diskutovali na proslulém společném bytovém semináři v osmdesátých letech. Promýšlet budoucnost pouze v horizontu "hmotných věcí" by byla ztráta času a velká pomýlenost.

0 0
možnosti