Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Profesorka Roithová: Vědkyně to nesmějí vzdávat

  13:18
„Snažím se přenášet do Česka správné postupy,“ říká profesorka chemie Univerzity Karlovy Jana Roithová, která získala elitní ERC Consolidator grant ve výši 43 milionů korun.

Jana Roithová, profesorka chemie Univerzity Karlovy . foto: Foto Petr Jan Juračka, PřF UK

Jana Roithová je vynikající chemička. Přestože je jí pouze 41 let, od loňska je profesorkou Univerzity Karlovy a sbírá cenu za cenou – Hlávkovu cenu, Cenu L’Oreal, cenu Učené společnosti, rakouskou Liebenovu cenu i ocenění Neuron... Není ani divu, protože ve výzkumu potenciálu hmotnostní spektrometrie je hvězdou.

Nyní získala od Evropské výzkumné rady (ERC) prestižní Consolidator grant ve výši 1,6 milionu eur, zhruba 43 milionů korun. Takové granty letos putují do Česka podle informací LN nejspíše jen dva: na druhý dosáhl Michal Otyepka z Univerzity Palackého. Roithové případ je výjimečný rovněž v tom, že před pěti lety obdržela – dosud jako jediná žena působící v České republice – startovní ERC grant pro mladé, nadějné vědce. Tehdy zkoumala metody iontové spektroskopie. Bude na své téma navazovat?

Průlomový výzkum

„Ne, nebude to pokračování. Podmínkou ERC je, že to musí být něco jiného. Průlomový výzkum. Dávali si pozor, aby to nebylo jen navazování. Přišla jsem proto s podstatnou změnou,“ řekla LN Roithová, jež vede na Albertově katedru organické chemie. V novém projektu chce hledat propojení hmotnostní spektrometrie, která třeba umožní v plynné fázi rozeznat různé látky, s měřícími metodami v roztocích. Potenciál pro analýzy je obrovský: v chemii, ale i v biologii, lékařství.

Jana Roithová klade důraz na zahraniční pobyty studentů a brojí proti inbreedingu, kdy vědci stráví celou kariéru od bakaláře po habilitaci v téže instituci

„Náš obor se strašně rychle vyvíjí, a proto i financuje,“ říká vědkyně, jež má s fyzikem Jurajem Jašíkem též vyvíjet nové analytické přístroje. Ve své skupině má celkem tucet lidí. „Je to dynamický tým. Pořád sháním nové lidi, aby sem něco originálního přinesli. Točí se to,“ vypráví vědkyně, jež školí šest doktorandů – i z Itálie a Íránu. „Moc bych si přála, aby se naše fakulta stala místem, o němž se ví, že se tu studuje prvotřídní chemie,“ dodává žena, která do českého prostředí vnáší nadnárodní zvyky.

Důraz klade na zahraniční pobyty studentů. Brojí proti inbreedingu, kdy vědci stráví celou kariéru od bakaláře po habilitaci v téže instituci. „Tým paní profesorky je velmi úspěšný, což dokazují i získané granty. Věřím, že inspiruje další kolegy,“ věří rektor UK Tomáš Zima.

Punc extratřídy

Velkou školou pro Roithovou byl dvouletý pobyt na Technické univerzitě Berlín ve skupině Helmuta Schwarze, prezidenta Humboldtovy nadace. „Když jsem se vracela z Německa, tak si mne Schwarz pozval a varoval, ať neudělám chybu. Lidé z východní Evropy se často po návratu vracejí do svých původních laboratoří a pracují na výzkumu svého předchozího školitele. Řekl mi, ať si rozmyslím, co přesně chci dělat, a řeknu to i na pracovišti: chtěla bych dělat A, B a C, a potřebuji k tomu D,“ vzpomíná Roithová.

Než dostala možnost samostatně pracovat na tématech, jež si vybrala, působila ve dvou ústavech Akademie věd, aby nakonec v roce 2007 zakotvila na pražské „přírodovědě“. Právě pro ni už získala dva granty, jež mají punc extratřídy.

Než Roithová dostala možnost samostatně pracovat na tématech, jež si vybrala, působila ve dvou ústavech Akademie věd, aby nakonec v roce 2007 zakotvila na pražské „přírodovědě“. Právě pro ni už získala dva granty, jež mají punc extratřídy.

Evropská výzkumná rada udílí tři typy grantů. Za prvé, takzvané startovní granty určené pro vynikající mladé vědce, kteří dosáhli doktorátu před dvěma až sedmi lety (až 1,5 milionu eur). Druhými jsou takzvané konsolidační granty, na něž mají nárok zavedení vědci s odstupem sedmi až dvanácti let od Ph.D. (až dva miliony eur). A konečně nejlepší podporou pro špičkové vědce jsou takzvané pokročilé granty, kteří jsou bez věkového omezení světovými lídry v oboru (až 2,5 milionu eur).

Takový supergrant získal v roce 2008 pro Ústav organické chemie a biochemie AV ČR její manžel Detlef Schroeder, jenž předčasně zemřel. „Spolupracovali jsme již v Berlíně. Naučila jsem se od něho spoustu věcí; byl můj nejlepší učitel. On byl geniální,“ říká Roithová.

Vzor pro ženy

Jana Roithová je velkou inspirací pro české vědkyně. „Byla bych moc ráda, kdyby bylo ve vědě více žen. Ale je to těžké. Když jsme dělali konkurz, dávali jsme inzeráty úplně všude! A přihlásila se nám jediná žena – mezi mnoha muži. Do finále šlo pět mužů a ona,“ říká Roithová. Přijat byl Michael J. Bojdys, chemik, jenž na podzim získal ERC Starting grant, jak LN psaly.

Důvodů, proč ženy kariérně nerostou, je hodně. Jedním z nich je mateřství. Jana Roithová, která má devítiletého syna, je v tomto ohledu velkou inspirací pro české vědkyně.

Důvodů, proč ženy kariérně nerostou, je hodně. Jedním z nich je mateřství. „Bývá náročné vše zvládnout, ale často si ženy kariéru ani samy nevyberou,“ říká Roithová, jež vychovává devítiletého syna. Genderová diskriminace podle ní existuje; každý vedoucí bezděky přemýšlí, jak rodičovství ovlivní kariéru mladých badatelek.

„Tak to je. Na pozice by se měli vybírat ti nejlepší a ženy by se neměly bát a vzdávat to,“ míní Roithová. Od května bude řešit svůj nový pětiletý projekt, který má dále posouvat analytické metody v chemii.

Kdo v Česku získal ERC Consolidator

2013

  • Michal Koucký, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

2014

  • Petr Svoboda, Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR
  • Josef Urban, České vysoké učení technické / centrum CIIRC
  • Jan Kuneš, Fyzikální ústav Akademie věd ČR
  • Richard Štefl, Masarykova univerzita / centrum CEITEC

2015

  • Michal Otyepka, Univerzita Palackého / centrum RCPTM
  • Jana Roithová, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Pramen: LN, ERC

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...