Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Profesor Doležel: „Nikde není psáno, že nemůže být hladomor“

„Jediná hlavní plodina, která má potenciál růstu, je pšenice. Velké firmy se proto k jejímu šlechtění vracejí,“ říká Jaroslav Doležel. Vědci z 23 světových laboratoří se podíleli na luštění dědičné informace pšenice. Jednou ze tří klíčových byla Doleželova.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RJ

R. Jackl

18. 8. 2014 9:15
NIKDO NEŘEŠÍ

Nikdo neřeší zda budou mít lidé na chleba !!!!!!! Co potom s obilím?

0 0
možnosti
NM

18. 8. 2014 9:44
Re: NIKDO NEŘEŠÍ

Ale řeší:

http://www.pirati.cz/rp/program/prac/psoc/vzp

0 0
možnosti
LF

18. 8. 2014 6:47
Pokud příspěvek nebyl PR článkem, rozhodně tak vyzněl.

Neřešitelná rizika vyplývají již jen z pouhé velikosti a síly korporací typu MONSANTO. Existence a vlastnictví podobných informací vede v současném uspořádání světa k děsivým závěrům. http://www.rozvojovka.cz/analyzy/86-privatizace-vodnich-zdroju.htm

0 0
možnosti
JV

J. Václav

17. 8. 2014 23:34
Je to takzvaně bohulibá činnost,

ale jsem přesvědčen, že naše věda a hlavně školství by se měli zaměřit hlavně na výchovu zemědělců. Dnes hospodaří především lidé nevzdělaní, bez zkušeností a za jedinou prioritu mají pouze okamžitý zisk. Ječmene, řepky a máku se nikdo nenažere, kupujeme takzvané celozrnné pečivo, ze kterého vypadávají semínka slunečnice, lnu, sezamu a bůhví čeho, ale podíl žitné mouky je 00 nic. Na pultech jsou drahé brambory odkudsi z jihu, stále jako nové, když je nastrouháte, téměř nezískáte škrob. Mohl bych pokračovat dál, ale je to celkem zbytečné, jen mě váš článek spíše vede k pocitu, že tento výzkum je pro většinu z nás, jako objevování perpetum mobile.

0 0
možnosti
SC

18. 8. 2014 6:14
Jiří nezlob se na mě , zemědělství

je odvětví s dlouhodobým cyklem. Chápeš jak dlouho trvá výroba jedné krávy oproti jednomu auťáku? A na takovémto odvětví se nejvíce projevil vliv trhu zdeformovaného zájmy finanční oligarchie. Zemědělci když chtějí přežít musí poslouchat pouze tento zdeformovaný trh nic jiného. Oni to musí dělat všichni výrobci, ale u ostatních odvětví to není tak očividně vidět. Takže Jiří o tom co zemědělec zaseje se i dnes v trochu chytřejší podobě / ceny dotace/ opět jako za socíku rozhoduje v Praze u Jurečky a Babiše. Socík jsme v zemědělství vůbec neopustili. Rozdíl je pouze v tom že v 80. letech komunisti ze zemědělců udělali výsadní třídu a tak v 90. letech z nich Havlovi demokrati udělali chudáky. Dnes se to Jurečka snaží trochu napravit a vyrovnat.. Havel byl ale ekonomický naivka a největší neštěstí tohoto národa. Majdalenka z USA si ho nevybrala bez rozmyslu. Kdyby psal své skvělé divadelní hry mohli bychom na něho vzpomínat v dobrém. Takhle ho jednou historici rozcupují.

0 0
možnosti
M

Mir

17. 8. 2014 13:24
Krásně srozumitelný článek

Přirozené šlechtění hospodářských plodin (křížení, selekce) probíhá celou zemědělskou éru a nemám

nic ani proti šlechtění laboratornímu, pokud bude pod objektivní vědeckou kontrolou. Problémem mohou

být komerční projekty typu Monsanto : a) objektivita studií zjišťujících možné vedlejší efekty, b) patentová

ochrana, která v důsledku např. chudé zemědělce v Indii ožebračuje.

0 0
možnosti
SC

17. 8. 2014 16:03
Položme si otázku takto:

Je humánější v laboratořích vyvíjet , pro uživení lidstva , GMO potraviny i s možnými negativními vlivy na člověka, nebo v těchto laboratořích vyvíjet AIDSi a Eboly na snížení počtu obyvatel rozvojových zemí. Kdo má na to jaký názor????

0 0
možnosti