Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proevropský Andrej Babiš nemusí se svými tématy v Bruselu uspět

  9:53
Andrej Babiš nemluvil mnohokrát o EU pozitivně. Poslední měsíc ale nasadil jiný tón a snaží se nejen členské země EU přesvědčit, že není protievropským populistou.

Andrej Babiš v Interview pro CNN foto: CNN/reprofoto

Evropská politika lídra hnutí ANO a budoucího premiéra Andreje Babiše bývala vždy trochu záhadou. Europoslanci jeho hnutí se v Bruselu přidali k evropským liberálům (ALDE), kteří jsou vesměs zastánci hlubší integrace. Sám Babiš ovšem mnohokrát o EU nemluvil zrovna pozitivně. Ještě jako ministr financí označil euro za krachující projekt a debaty o jádru EU za klišé.

Poslední měsíc ale nasadil zcela jiný tón a snaží se nejen členské země EU přesvědčit, že není protievropsky laděným populistou, který by reformním snahám v Bruselu házel klacky pod nohy a nestál o názor někoho jiného.

Neobvyklá otevřenost

Babišova ofenziva začala ještě před volbami. Na pražské ambasády členských zemí EU rozeslal zhruba v polovině října anglický překlad své knihy O čem sním, když náhodou spím. Doprovodil jej i dopisem, v němž se přirovnal k francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi. „Macron také úspěšně založil hnutí. A je pořád oslavován jako proevropský demokrat,“ napsal v průvodním listu, o němž jako první referovaly ve čtvrtek 9. listopadu HN.

Prioritou jsou naše zájmy, ale budeme mít vizi, jak EU změnit k lepšímu ve prospěch všech. Určitě o nás bude slyšet, prohlásil Baiš, který neobvykle otevřeně projekt EU označil za „skvělý“, po jednání s předsedou evropských liberálů Guyem Verhofstadtem

Před třemi týdny pak Babiš v Praze jednal s předsedou ALDE Guyem Verhofstadtem, kterému zdůraznil, že pokud se mu podaří sestavit vládu, pak bude proevropská. „Prioritou jsou naše zájmy, ale budeme mít vizi, jak EU změnit k lepšímu ve prospěch všech. Určitě o nás bude slyšet,“ prohlásil po jednání Babiš, který neobvykle otevřeně projekt EU označil za „skvělý“.

K hattricku pak lídr hnutí ANO svou přesvědčovací ofenzivu dovedl ve středu 8. listopadu rozhovorem pro americkou stanici CNN. I tam se snažil zbavit se nálepky populisty a „českého Trumpa“, který je rozkladným elementem. „Jsem celkem pragmatický,“ opáčil Babiš. A nabídl i recept na své pojetí, jak je EU třeba reformovat. „V Evropě máme dvě velká témata, a to je nelegální migrace a terorismus. Ta nejprve musíme vyřešit a potom teprve uvažovat o větší integraci,“ řekl Babiš v krátkém vstupu z Prahy.

Noví spojenci

I když Babiš za uplynulý více než měsíc o svém evropském programu řekl více než za celou dobu, co v české politice působí, reakce na jeho plány aktivního a proevropského směřování se liší. Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO), která patří mezi hlavní Babišovy bruselské spojky, si myslí, že vystoupení jde ruku v ruce s tím, na co ANO upozorňuje dlouhodobě. „Není pochyb o tom, že právě otázky systematického řešení migrace a s tím související bezpečnosti jsou v EU stále aktuální,“ řekla LN.

Kdo by měl patřit mezi nové spojence v EU, naznačil lídr ANO těsně po volbách: Potřebujeme Rakousko a další země. Slovinsko, Chorvatsko a možná další

Naopak bývalý státní tajemník pro EU Tomáš Prouza soudí, že Babiš upozorňuje na témata, která v Bruselu nepatří mezi palčivá. „Babiš bude bezpochyby podporovat lepší ochranu hranic, rychlejší vracení migrantů a podobně. Jenže to bylo tématem před dvěma lety, dnes tím nikoho na evropské scéně nezaujme,“ míní úředník, který do letošního března určoval českou politiku vůči EU.

Migrace a terorismus, které Babiš ve vysílání CNN zmínil jako hlavní potíže EU, jsou bezpochyby témata, která by podpořili ostatní členové visegrádské čtyřky. Jenže jen na ně se Babiš spoléhat nechce. Mimo jiné proto, že Slovensko jako člen eurozóny prosazuje „tvrdé jádro“ a reformu institucí – což jsou témata, která Česko dosud míjela. Kdo by měl patřit mezi nové spojence v EU, naznačil lídr ANO těsně po volbách. „Potřebujeme Rakousko a další země. Slovinsko, Chorvatsko a možná další,“ vypočítával před pěti týdny Babiš.

Pragmatik

Velkou neznámou pro Babiše Brusel každopádně není. Coby ministr financí se tu několikrát zúčastnil jednání se svými protějšky z EU. A minimálně na některé udělal dojem pragmatika, s nímž se dá rozumně mluvit. „Třeba německý ministr financí Wolfgang Schäuble ho přinejmenším respektoval. On si přitom lidi okamžitě škatulkuje a dokáže být i velmi cynický,“ řekl LN zdroj z prostředí české diplomacie.

Andrej Babiš se v postu ministra financí v Bruselu několikrát zúčastnil jednání se svými protějšky z EU. A minimálně na některé udělal dojem pragmatika, s nímž se dá rozumně mluvit.

Na svou bruselskou premiéru v roli předsedy české vlády si Babiš bude muset počkat. Jestli stihne do mocenského centra EU dorazit v roli nového premiéra za tři týdny, kdy zasedá tradiční předvánoční Evropská rada, jisté není. Potom by bylo čekání ještě delší. Jarní zasedání premiérů a hlav států 27 členských zemí EU proběhne až 22. března příštího roku.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...