Lidovky.cz

Prodej českých plynovodů za desítky miliard: Snad na jaře, zájemců je pět

Slovensko

  15:17

Vedle českých miliardářů Křetínského, Kellnera a Komárka vstoupili do boje o Net4Gas američtí, australští a němečtí investoři.

Společnost Net4Gas je jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku. foto:  © montáž Česká poziceČeská pozice

Optimisté, kteří očekávali, že se prodej českých plynovodů stane největší transakcí letošního roku na tuzemském trhu, se přepočítali. Společnost Net4Gas, jež plynovody provozuje, by nicméně mohla získat nového majitele na jaře roku příštího – v ideálním případě.

Takový je totiž podle informací ČESKÉ POZICE časový scénář, se kterým nyní počítá prodejce, německá společnost RWE. Obchod za třicet až čtyřicet miliard korun je přitom velkou událostí nejen pro českou ekonomiku. Bedlivě ho sledují odborníci na energetickou bezpečnost. Jde o přepravu strategické suroviny do Česka, ale také o tranzit plynu přes Česko do západní Evropy.

Známé firmy

Zdroje ČESKÉ POZICE potvrzují, že okruh zájemců se zúžil na „silnou pětku“.

  • Z domácích hráčů je to Energetický a průmyslový holding (EPH) v čele s Danielem Křetínským
  • a skupina KKCG podnikatele Karla Komárka,
  • kromě toho je ve hře investiční fond Global Infrastructure Partners (GIP) se sídlem v New Yorku,
  • australská skupina Macquarie
  • a německá pojišťovna Allianz, jež předkládá nabídku v konsorciu s dalším mezinárodním investorem Borealis Infrastructure.

Ani v případě zahraničních uchazečů nejde v Česku o neznámé firmy. Allianz působí v českém pojišťovnictví a australští investoři ze skupiny Macquarie před necelými dvěma lety ovládli České Radiokomunikace. Fond GIP se původně dohodl na společné nabídce s Danielem Křetínským, podle posledních zpráv jde však do boje každý zvlášť.

Holding EPH, za jehož investicemi stojí především nejsilnější akcionář Petr Kellner, hodlá po elektroenergetice a teplárenství vybudovat svůj druhý pilíř právě v plynárenství. Kromě české firmy Net4Gas usiluje také o téměř poloviční podíl ve Slovenském plynárenském průmyslu včetně tamních plynovodů. Karel Komárek už spolupracuje na dalších projektech s ruským dodavatelem suroviny – obří korporací Gazprom – a zjevně předpokládá, že koupě Net4Gas by mu v tomto směru otevřela další podnikatelské příležitosti.

Rychlému prodeji doba nepřeje

Podaří se německým majitelům splnit časový plán a najít vhodného kupce? Český Net4Gas je jenom jednou ze součástí balíku aktiv za celkově sedm miliard eur, který RWE k prodeji nabízí. A uplatnit se s takovou obří nabídkou na trhu v době, kdy jsou všude patrné dozvuky hospodářské krize, nebude jednoduché. Počet pěti solidních zájemců v případě Net4Gas vypadá nadějně, nikde ale není psáno, že jejich zájem vydrží do konce. A že se potkají jejich představy o ceně s představami RWE...

Převis nabídky nad poptávkou může tlačit ceny na úroveň, která přestane být pro RWE zajímaváTím spíše, že se zájemci mohou poohlížet i po jiných nákupních příležitostech v energetice a infrastruktuře. „Na trhu je více prodejců než kupců,“ připouští podle citací zahraničních médií šéf RWE Peter Terium. Převis nabídky nad poptávkou může tlačit ceny na úroveň, která přestane být pro RWE zajímavá. I když je německá společnost pod tlakem – musí řešit ekonomické problémy, které jí způsobuje postupný odchod Spolkové republiky od jaderné energetiky.

Agentura Bloomberg upozornila i na další možný problém: RWE vede kvůli cenám plynu arbitrážní spor s Gazpromem ve Stockholmu. V tomto sporu sice vystupuje „mateřská“ německá RWE, ale týká se českého trhu. RWE požaduje, aby Gazprom více zohlednil nižší „spotové“ ceny plynu na burzovních trzích i mimo burzu, byť surovinu dodává na základě dlouhodobého kontraktu. Podle Bloombergu se tím protahují také jednání o prodeji Net4Gas. Jiné zdroje ČESKÉ POZICE na druhé straně uvádějí, že zde žádná souvislost není – ať už spor ve Stockholmu dopadne jakkoliv, na významu plynovodů Net4Gas pro budoucího kupce se tím nic nezmění.

Ukrajinská nejistota

Nejistot, jimž čelí budoucí kupci Net4Gas, je ovšem více. Gazprom dává delší dobu najevo, že hodlá při přepravě plynu stále více obcházet Ukrajinu, na jejíž plynovody jsou následně napojeny právě ty slovenské a české. Stavba alternativních plynovodů Nord Stream a South Stream není pro zájemce o Net4Gas rozhodně žádným důvodem k nadšení.

Novým hitem pro Net4Gas se má stát severojižní propojení z Polska přes Česko do Rakouska, Slovenska a dále Maďarska a ChorvatskaNa druhé straně nemusí být až tak zle. Česko je v lepší situaci než jiné státy na západ od Ruska, protože ani při vyloučení Ukrajiny nepřestane být tranzitní zemí. Net4Gas se naopak fakticky napojí na Nord Stream díky novému plynovodu Gazela. Ten tu sice primárně bude „pouze“ kvůli relativně kratší přepravě plynu ze severního do jižního Německa, ale z hlediska zájemců o Net4Gas pořád lepší než nic. Pokud jde o český trh, dlouhodobý kontrakt mezi českou dcerou RWE Transgas a Gazpromem platí do roku 2035. A z ekonomického hlediska bude stále dávat smysl, aby tento plyn do Česka putoval přes Ukrajinu a Slovensko.

Někteří uchazeči o Net4Gas by podle dostupných informací mohli dokonce sázet na to, že Gazprom nakonec ovládne ukrajinské plynovody a význam staré cesty ještě vzroste. I kdyby se tak nestalo, novým hitem pro Net4Gas se má stát severojižní propojení z Polska přes Česko do Rakouska, Slovenska a dále Maďarska a Chorvatska. České plynovody by se tak otevřely třeba přepravě katarského plynu z polského terminálu ve Svinoústí, případně i polského břidlicového plynu – pokud by ho čekala přece jen lepší budoucnost, než se momentálně zdá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.