Lidovky.cz

Prodej bývalého sídla Economie Úřadu práce: Padlo trestní oznámení

  23:02

Kontroverzní obchod mezi společností Alkatria a Úřadem práce prověří orgány činné v trestním řízení. ČESKÁ POZICE obdržela kopii podnětu.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Vláda v demisi schválila 6. listopadu nákup bývalého sídla vydavatelství Economia. Podpisem kupní smlouvy mezi Úřadem práce ČR a majitelem objektu, společností Alkatria, však kauza nekončí – na kontroverzní obchod totiž byly upozorněny orgány činné v trestním řízení. Dle zjištění ČESKÉ POZICE podnět přijalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Ve stručnosti připomeňme, o co jde: v objektu původně sídlilo vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly. Poté, co se z domu v blízkosti Letenské pláně odstěhovali novináři do Karlína, se nový vlastník (společnost Alkatria podepsala kupní smlouvu s Economií letos 16. května) snažil nemovitost udat státu: nejprve Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ), následně městské části Praha 7 a poté i ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). To si budovu vybralo pro sídlo Úřadu práce ČR. Bez otevřeného tendru. Dle MPSV je tento postup v souladu s platnými právními předpisy i evropskou legislativou.

Bylo vše opravdu „košer“?

Jenže ne všichni jsou přesvědčeni, že kroky MPSV byly „košer“. Výhrady k obchodu již veřejně prezentovali i někteří politici. Server Lidovky.cz už předminulý týden uvedl, že obchod chce nechat prověřit kandidát na příštího premiéra Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poslanec Petr Gazdík (TOP 09/STAN) poté, co transakci schválila vláda Jiřího Rusnoka, rovnou naznačil, že by se o ni měly zajímat orgány činné v trestním řízení.

A ČESKÁ POZICE dostala začátkem minulého týdne kopii podnětu k trestnímu stíhání generální ředitelky Úřadu práce ČR Marie Bílkové, vedení generálního ředitelství Úřadu práce ČR a útvaru veřejných zakázek Úřadu práce ČR. Podnět adresovaný Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze byl podán na základě článků, které o transakci zveřejnila ČESKÁ POZICE. Vrchní státní zastupitelství přijalo podání 8. listopadu. Informaci redakci potvrdila ředitelka odboru trestního řízení na Vrchním státním zastupitelství Antonie Zelená. „O dalším postupu bude rozhodnuto po vyhodnocení podkladů,“ dodala Zelená.

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková poskytla v pátek 15. listopadu serveru Lidovky.cz rozhovor, v němž nákup budovy Economie obhajuje. Žádné nové informace jsme se sice o obchodu za bezmála 300 milionů korun z veřejných peněz nedověděli, některá její vyjádření však stojí za komentář.

  • Kdože to prodává?

Fakta známá před zmíněným rozhovorem (ČESKÁ POZICE je zveřejnila již v polovině října):

  • Vlastníkem budovy Economie je společnost Alkatria, která má akcie na majitele.
  • Pětinovým vlastníkem Alkatrie je společnost s anonymními akciemi Lagheta, zbývajících 80 procent patří kyperské firmě Stelleri Holding Limited (vyplývá to z návrhu kupní smlouvy, kterou již měla na stole Praha 7).
  • Vlastníkem všech akcií společnosti Lagheta je Filippo Giacomo Bianchini Scudellari a konečným vlastníkem Stelleri Holding Limited je trust, který je zřízen ve prospěch pana Cyruse Babaka Samii a jeho rodinných příslušníků (po jednom z článků, které ČESKÁ POZICE prodeji budovy Economie věnovala, poslala redakci tyto informace přímo společnost Alkatria).

Jenže když se redaktoři serveru Lidovky.cz Bílkové v pátek dotazovali, zda ví, kdo jsou vlastníci objektu, konstatovala:

„Máme místopřísežné prohlášení majitelů, víme, kdo to je. Jak jsme už řekli, jsou to cizinci, žijí trvale v Praze, odvádějí zde daně.“

Na vyzvání, ať sdělí konkrétní jména, Bílková odpověděla, že se „necítí být úplně tím, kdo to má sdělovat novinářům“. A dodala:

„Platba odchází dohledatelné právnické osobě, mám pocit, že ta informace rámec přesahuje. Ale máte pravdu, musíme počítat s tím, že taková otázka přijde. Musím zvážit formu, jak informovat a dohodnout se s nimi.“

Teprve po skončení rozhovoru dostal server Lidovky.cz možnost nahlédnout do dvou čestných prohlášení.

Proč ředitelka Úřadu práce ČR zprvu tak sveřepě bránila anonymitu dvou podnikatelů, kteří uzavřeli obchod se státem? Nemělo by být odhalení jmen konkrétních podnikatelů, kteří inkasují od státu stovky milionů korun, naprostou samozřejmostí? Nota bene, když ČESKÁ POZICE jejich jména publikovala již před měsícem? A to už úplně ponecháváme stranou, že jsme jejich jména obdrželi de facto „nevyžádaně“ přímo od Alkatrie...

  • Za kolik Alkatria kupovala od Zdeňka Bakaly

Fakta známá před zmíněným rozhovorem (ČESKÁ POZICE je zveřejnila již na konci června):

  • Z kupní smlouvy z letošního května (kterou má redakce k dispozici) mezi Bakalovou Economií a společností Alkatria vyplývá, že cena objektu včetně pozemků byla sjednána na 140 milionů korun. Oslovení realitní makléři považují tuto cenu za extrémně nízkou. Dle informací ČESKÉ POZICE byl prodej bývalého sídla Economie součástí většího realitního dealu mezi prodejcem a kupcem, a nelze tak údajně posuzovat kupní cenu izolovaně. Konkrétní podmínky obchodu mezi Economií a Alkatrií však nebyly zveřejněny.
  • Vláda 6. listopadu odhlasovala, že tentýž objekt odkoupí od Alkatrie za 299 milionů korun.

Přesto k ceně, kterou Alkatria zaplatila Bakalově Economii, Bílková v rozhovoru pro Lidovky.cz poznamenala:

„Já nevím, za kolik koupili dům od pana Bakaly, nemůžu to odnikud ověřit. Vím, co píší novináři.“

To není pravda, ověřit to lze. Stačí, aby kdokoliv z Úřadu práce ČR zašel na Katastrální úřad v Praze a požádal o kopii kupní smlouvy mezi Economií a Alkatrií. Z ní by již paní Bílková jednoduše vyčetla, stejně jako redakce ČESKÉ POZICE, že suma 140 milionů korun není výplodem novinářů.

  • Za kolik kupuje Úřad práce od Alkatrie

Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda si je jistá, že úřad kupuje budovu za nejlepší možnou cenu, Bílková odvětila:

„Samozřejmě, cenu máme velmi pečlivě podloženu. Nejen dvěma našimi posudky, ale také posudky ministerstva práce a sociálních věcí.“

Pravda je, že vládou odsouhlasená kupní cena je pod cenou obvyklou, jež figuruje v celkem pěti posudcích. Jenže – vlastník Economie se nemusel o vítězství utkat s konkurenčními nabídkami, a nebyl tedy tlačen k tomu, aby své požadavky co možná nejvíce snížil. Otevřený tendr však dle Bílkové úřad pořádat nemusel.

Máme brát jako útěchu tvrzení Bílkové, že prý Úřad práce ČR dům „velmi pečlivě vybíral“? A to, že jednal „i s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a tento dům nám zkrátka vyšel jako vhodný“? Pokud se tímto způsobem rozhoduje o nemovitosti, za níž stát zaplatí 300 milionů korun, nelze tento deal označit jinak než jako ušmudlaný. Ale třeba nás orgány činné v trestním řízení vyvedou z omylu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.