Lidovky.cz

Prodej bytů z OKD? Stát transakci napadá.

  9:49
Nepleťte se nám do prodeje bývalých hornických bytů po OKD, žádala v dopise českou vládu nizozemská společnost BXR. Ta přes komplex firem ovládá OKD i bytové portfolio vyčleněné z důlní společnosti.

Jak se měnili majitelé bytů OKD. foto: ČTK / koláž Šimon - LNDan MaternaMAFRA

Ministerstvo financí podalo námitku k antimonopolnímu úřadu proti tomu, aby firmu RPG Byty, která vlastní bytové domy vyčleněné z majetku důlní společnosti OKD, získaly firmy zastřešené mezinárodní investorskou skupinou Round Hill Capital.

Vypořádat námitky

„Námitku jsme poslali,“ potvrdil pro LN náměstek ministra financí Ondřej Landa, který řídí právní sekci, s tím, že detaily v probíhajícím řízení komentovat nemůže. Podobně zareagoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Úřad obsah námitek proti spojení soutěžitelů a identitu subjektů v průběhu správního řízení nekomentuje,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Resort financí, pod jehož taktovkou ostatně stát svůj minoritní podíl v OKD v roce 2004 za 4,1 miliardy prodal, odpověděl podle informací LN i nizozemské skupině BXR

Resort financí, pod jehož taktovkou ostatně stát svůj minoritní podíl v OKD v roce 2004 za 4,1 miliardy prodal, odpověděl podle informací LN i nizozemské skupině BXR. Ve zprávě odmítá, že by někdo vyvíjel politický tlak na antimonopolní úřad, a zároveň připomíná, že je jeho povinností zajistit, aby byly dodrženy závazky z doby privatizace. Tedy zajištění předkupního práva pro nájemníky bytů, pokud by byly jednotlivé jednotky rozprodávány.

Antimonopolní úřad se kvůli tomu bude muset vypořádat s řadou námitek, včetně sdružení nájemníků BYTYOKD. CZ a menšinového akcionáře skupiny NWR, která je jedním z článků v majetkové struktuře okolo OKD. Tím je finanční skupina Arca Capital miliardáře Pavla Krúpy.

Konečný beneficient?

Už nyní se schvalovací proces zadrhl. ÚOHS začal prodej bytů řešit v srpnu ve zrychleném řízení. Rozhodnuto mělo být proto za 20 dní. Úřad si ovšem vyžádal doplnění žádosti, a lhůta pro schvalování tak minulé úterý začala běžet nanovo, tentokrát už 30denní.

Už nyní se schvalovací proces zadrhl. ÚOHS začal prodej bytů řešit v srpnu ve zrychleném řízení. Rozhodnuto mělo být proto za 20 dní.

Na antimonopolní úřad se během minulého týdne obrátilo občanské sdružení, které léta bojuje za práva nájemníků bytů OKD. Jeho předseda Roman Macháček požaduje, aby ÚOHS důsledně prostudoval detaily chystané transakce. Zejména mu jde o to, aby úřad zjistil, kdo je konečným beneficientem chystaného převodu hornických bytů na společnost Fondy Bydlení 2, která sídlí v Lucembursku. K té se hlásí již dříve zmíněná nadnárodní skupina Round Hill.

„V celé této záležitosti je série velmi podezřelých okolností. Předně je nutno podotknout, že je nejasné, kdo společnosti RPG Byty, s. r. o., a RPG Služby, s. r. o., vlastně nabývá,“ uvedl šéf Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ Macháček v dopise, jehož kopii LN získaly.

Znepokojující jsou již snadno vyhledatelné informace. „Lucemburská společnost Fondy Bydlení 2, která byla založena teprve koncem července tohoto roku, má zcela neprůhlednou vlastnickou strukturu a z dostupných informací nelze spolehlivě zjistit, kdo je koncovým vlastníkem,“ napsal Macháček, který požaduje, aby antimonopolní úřad fúzi zastavil, anebo rozhodnutí odložil.

„Začne přece soud“

Pro svůj postoj má ještě jeden argument. Privatizační kauzou OKD se začne už v pátek zabývat soud. Žalobce viní soudního znalce Rudolfa Douchu a dva exmanažery Fondu národního majetku, že kvůli nim stát OKD prodal příliš levně, a přišel tak o téměř šest miliard.

Žalobce viní soudního znalce Rudolfa Douchu a dva exmanažery Fondu národního majetku, že kvůli nim stát OKD prodal příliš levně, a přišel tak o téměř šest miliard

„Chceme, aby úřad převod bytů zablokoval anebo pozdržel, než bude zřejmé, kdo jsou koneční vlastníci a než začne soud,“ řekl Lidovým novinám Macháček. Informace od soudu by totiž ještě s osudem bytových domů mohly zamíchat.

Právě Macháčkovo sdružení v roce 2011 podalo trestní oznámení, na základě kterého protikorupční policie obvinila a později Vrchní státní zastupitelství obžalovalo tři osoby, které stanou před soudem. Podle obžaloby připravili stát – jen v případě 44 tisíc bytů OKD – o 336 milionů korun.

Rande se Zemanem

Případ má zajímavé politické souvislosti. Předkladatelem materiálu o prodeji státního podílu OKD byl tehdejší ministr financí a současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kvůli jedenáct let staré privatizaci se s předsedou Macháčkem sešel během svého turné po Moravě i prezident Miloš Zeman. „Mezi čtyřma očima jsme diskutovali 45 minut. Z celé té věci byl rozhořčen. Myslí si, že nájemníci byli podvedeni. Bude prý usilovat o nápravu,“ popsal Macháček jednání se Zemanem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.