Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč zkrachovalo „žďárské Silicon Valley“?

  22:17

Česká společnost atx, která patří mezi významné evropské integrátory, skončila v konkursu. Majitel firmy bojuje o její reorganizaci.

foto: © ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Je to smutný příběh, na tom se shodnou všichni zainteresovaní. Úspěšná česká firma atx-technická kancelář pro komplexní automatizaci (atx), která dvacet let spolupracovala s nejznámějšími světovými producenty automobilů, skončila v konkursu. Názory na to, proč se do takové situace dostala, se diametrálně liší.

Vlastník a zakladatel společnosti Bohuslav Vránek je přesvědčen, že firmě „pomohli“ insolvenční správce a Krajský soud v Brně. Vůbec se nezaobírali reorganizačním plánem, byť předloženým po vypršení stanovené lhůty. A dle názoru Bohuslava Vránka další osud firmy po prohlášení konkursu negativně ovlivnilo a stále ovlivňuje chování insolvenčního správce.

Naopak insolvenční správce Adam Sigmund shledává vinu na krachu společnosti atx jednoznačně na straně Bohuslava Vránka, jenž odmítl návrh švýcarské firmy Bühler, která se měla stát strategickým partnerem atx. Kauzu bude muset vyřešit soud. Otázkou je, v jakém stavu se soudního verditku společnost dočká. A to patřila ke smetánce v branži.

Úspěšné časy

„Byli jsme zastoupeni ve třetině světa,“ zdůrazňuje vlastník a zakladatel firmy Bohuslav Vránek

Společnost atx sídlí ve Žďáru nad Sázavou. Zabývá se dodávkou „automatizace na klíč“. Firma patří mezi významné české a evropské integrátory. Její klienti se rekrutovali hlavně z automobilového průmyslu. Majitel a zakladatel společnosti Bohuslav Vránek namátkou vyjmenovává Volkswagen, Audi, BMW... „Byli jsme zastoupeni ve třetině světa,“ zdůrazňuje Vránek. Až do roku 2009 se roční obrat firmy pohyboval kolem 200 milionů korun. V dobách boomu společnost zaměstnávala zhruba 170 lidí.

V roce 2004 dosáhla firma zisku před zdaněním přes 44 milionů korun. V dalších letech byl tento ukazatel sice nižší, ale s výjimkou let 2006 (ztráta -16,7 milionu korun) a 2009 (ztráta -12,2 milionu korun) stále s kladným znaménkem. Zvrat v celkem pozitivním trendu nastal v roce 2011, kdy společnost vykázala ztrátu přes 181 milionů korun.

V roce 2008 dostavěla firma atx vlastní moderní výrobní základnu. Stavba za zhruba 100 milionů korun byla vyhlášena nejlepší průmyslovou nemovitostí Vysočiny roku 2008. Výstavbu areálu, který média označovala jak Silicon Valley po Žďársku, úvěrovala ČSOB. Firma měla přislíbeny dotace od státu. Ty však nedostala.

Seriál špatných zpráv

Nevyplacení dotací nebylo jedinou špatnou zprávou. Globální krize ovlivnila podnikání v automobilovém průmyslu a firmy – zákazníci atx – začaly odříkat připravené projekty. Zatímco obrat společnosti v roce 2008 dosáhl necelých 190 milionů korun, o rok později se tento ukazatel dostal jen něco málo přes 95 milionů.

Vedení firmy předpokládalo, že v roce 2010 se vše vrátí „k normálu“. Hospodářské výsledky tomu ostatně nasvědčovaly. Obrat firmy přesáhl 178 milionů korun a společnost se „vyhrabala“ z červených čísel. Na další rok, tedy 2011, odhadoval management firmy tržby okolo 240 milionů korun. Tato prognóza se však ukázala jako naprosto nerealistická. Skutečný obrat za loňský rok dosáhl necelých 130 milionů korun.

V insolvenci skončili tři němečtí klienti atx a společnost se ocitla v platební neschopnosti. „Neplatili jsme našim subdodavatelům,“ přiznává majitel.

V insolvenci skončili tři němečtí klienti atx a společnost se ocitla v platební neschopnosti. „Neplatili jsme našim subdodavatelům,“ přiznává Bohuslav Vránek. Jeden z klientů firmy, společnost Siemens, začala řešit situaci razantně a podala návrh na exekuci firmy. Atx jí dlužila více než devatenáct milionů korun. Vedení atx reagovalo podáním insolvenčního návrhu na firmu atx spojeného s návrhem na povolení její reorganizace. Krajskému soudu v Brně byl návrh doručen 2. prosince loňského roku. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 280 milionů korun.    

V návrhu podaném soudu dlužník, tedy společnost atx, mimo jiné konstatuje, že „v rámci reorganizace by, zejména s ohledem na prominutí určité části dluhů věřiteli a snížení provozních nákladů dlužníka, bylo možné ozdravit hospodaření podniku, respektive by byl schopen dále fungovat bez rizika úpadku“. V dokumentu je též zmíněno, že na rok 2012 má firma uzavřeny zakázky za více než čtyři miliony eur a je uvedeno, že se připravuje reorganizační plán, na jehož základě by mělo dojít ke vstupu strategického a finančního partnera. Na reorganizačním plánu se podílela společnost RSM Tacoma.  

  • Koncem února letošního roku věřitelská schůze návrh na insolvenci spojený s návrhem na reorganizaci odhlasovala. Insolvenčním správcem byl jmenován Adam Sigmund. Členy věřitelského výboru se staly ČSOB, Česká spořitelna a společnost Worldwide Finance. S povolením reorganizace souhlasil i Krajský soud v Brně. Vyzval firmu atx, aby do 120 dnů předložila reorganizační plán. „Začali jsme vyjednávat se švýcarskou společností Bühler, která se měla stát naším investorem,“ říká Vránek. Jenže nadějně vyhlížející jednání ztroskotala. „Švýcaři si chtěli vybrat z firmy asi šedesát lidí, o zbytek podniku zájem neměli,“ dodává majitel společnosti.
  • V polovině června, tedy před vypršením lhůty, kdy měl být předložen reorganizační plán, firma atx požádala soud o třicetidenní prodloužení této lhůty. Dodejme, že soud může, ale nemusí, stodvacetidenní lhůtu prodloužit o maximálně 120 dní.
  • Koncem července se Bohuslav Vránek obrátil na soud s prosbou o další prodloužení lhůty, tentokrát žádal dodatečných šedesát dní. Soud opět vyhověl.
  • V září obdržel Krajský soud v Brně v pořadí již třetí žádost. Firma atx požadavek zdůvodnila tím, že jednání se švýcarským strategickým partnerem skončila v srpnu nezdarem, poté byla navázána jednání s dalšími investory. Jenže tentokrát soud žádosti nevyhověl a lhůtu na předložení reorganizačního plánu neprodloužil. Stejně se rozhodl věřitelský výbor i insolvenční správce.
  • Usnesení soudu o neprodloužení lhůty bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno 10. října, o den dříve byl v rejstříku publikován reorganizační plán. Na něm spolupracovala rakouská poradenská firma Pillwax Industrial Consulting Services. Plán počítal s tím, že se strategickým partnerem stane rakouská společnost Opera. Jenže tímto materiálem se již soud nezabýval. Byl předložen pozdě.
  • Krajský soud v Brně vydal 12. října usnesení, v němž se reorganizace firmy atx mění na konkurs. Zákon stanovuje, že v případě, kdy nebyl ve stanovené lhůtě předložen reorganizační plán, rozhodne soud o přeměně reorganizace v konkurs bez jednání. Soud v usnesení konstatuje, že „dlužníkova tvrzení o přípravě reorganizačního plánu prezentovaná soudu jsou pouze obecná a velmi kusá a z vyjádření správce a věřitelského výboru vyplývá, že ani jim dlužník nepředložil alespoň koncept reorganizačního plánu“.
Argumentace vlastníka

Bohuslav Vránek nepopírá, že reorganizační plán předložil po stanoveném termínu. S přeměnou reorganizace na konkurs se však nehodlá smířit. „Jsme odbornou firmou. Měli jsme zakázky v Číně, Malajsii, v Rusku, Německu a v Nigérii. Do Česka jsme během dvacetileté historie firmy přitáhli investice za dvě miliardy korun,“ tvrdí Vránek. 

Přeměna reorganizace na konkurs je pouze v zájmu zajištěných věřitelů, míní zakladatel

Poukazuje též na to, že pro věřitele by bylo výhodnější, kdyby prošla firma reorganizací než konkursem. Dle odhadu společnosti Equita Consulting, která vypracovala znalecký posud oceňující majetek firmy atx, bude výtěžek z konkursu zhruba 90 milionů korun. Tato částka postačí na úhradu zajištěných pohledávek, nezajištění věřitelé nedostanou nic. V případě reorganizace by nezajištění věřitelé dostali zpět deset až patnáct procent svých pohledávek. S tím alespoň počítá reorganizační plán.

Majitel atx Vránek se proti rozhodnutí krajského soudu o změně reorganizace na konkurs 26. října odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. V odvolání konstatuje, že rozhodnutí bylo věcně nesprávné. Poukazuje na to, že přeměna reorganizace na konkurs je pouze v zájmu zajištěných věřitelů. Dle dlužníka bylo rozhodnutí soudu „ryze formalistické, neboť je založeno nikoli na věcné stránce věci, ale pouze na možném zmeškání lhůty, ve které reorganizační plán dlužníkem předložen nebyl“.

Ať se hlásí kupci

I přes odvolání k vrchnímu soudu pokračuje zpeněžování majetku firmy. Insolvenční správce Adam Sigmund vyzval 29. října k podávání nabídek na koupi podniku. Cena k jednání byla stanovena na 100 milionů korun. Majetek firmy byl společností Equita Consulting odhadnut na necelých 95,5 milionu korun. Lhůta pro potenciální zájemce běží do konce listopadu, nejvýhodnější nabídka by měla být vybrána do 7. prosince.

Jak vyplývá z e-mailové korespondence mezi insolvenčním správcem a Bohuslavem Vránkem, kterou má ČESKÁ POZICE k dispozici, jsou dnes názory na řešení situace diametrálně odlišné. Vránek, kterému byl zapovězen vstup do firmy, byly mu údajně zabaveny věci, jež využíval ke své práci a byl mu odpojen e-mail, kritizuje postup insolvenčního správce. Poukazuje například na to, že se pokouší rozprodat některé části společnosti, jako jsou auta, materiál, počítače, vybavení kuchyně či telefony, čímž údajně hodnotu firmy snižuje. Vránek tvrdí, že odchodem vedení společnosti a jedné třetiny zaměstnanců bylo vážně poškozeno know-how firmy. „Odhaduji, že firma ztratila třicet až padesát procent své hodnoty," říká Vránek.

Vránek věří, že se firma atx může ještě vrátit z režimu konkurs do režimu reorganizace. Dle Vránka chce insolvenční správce dobře fungující společnost v likvidaci dobře prodat jako celek. „Je to pro něj nejsnazší cesta, nejrychlejší a s největším ziskem,“ tvrdí majitel atx.

Argumentace insolvenčního správce

Insolvenční správce: Jen za deset měsíců reorganizace vygeneroval Vránek ztrátu 35 milionů korun

Insolvenční správce Adam Sigmund poukazuje na to, že atx je inženýrskou firmou, která stojí na lidech. „Proto jsme se rozhodli podnik rychle prodat jako celek. Bez finanční injekce zvenčí není možné přivést společnost do zisku. Z lidského pohledu je prioritou zachovat pracovní místa,“ říká správce. Mezi potenciálními investory, s nimiž o prodeji podniku vyjednává, je i švýcarská společnost Bühler, s kterou se nedohodl Vránek. „Pro mě je partnerem ten, kdo nabídne nejvyšší cenu,“ konstatuje Sigmund s tím, že prodej komplikuje odvolání k Vrchnímu soudu v Olomuci, protože to představuje pro zájemce nejistotu.   

Sigmund je přesvědčen, že dřívější Vránkovo odmítnutí švýcarského investora bylo chybou. Stejný názor zastává i nejmenovaný zdroj ČESKÉ POZICE, jenž je dobře obeznámen s přípravou prvního reorganizačního plánu. „Švýcaři nabídli férovou cenu, kterou by akceptoval věřitelský výbor. Bohuslav Vránek to ale odmítl. Nikdy pak již s žádnou rozumnou nabídkou nepřišel,“ konstatuje Sigmund a dodává: „Čas plynul a jen za deset měsíců reorganizace vygeneroval Vránek ztrátu 35 milionů korun. Sice tvrdí, že byl v provozním zisku, toho ale dosáhl tím, že státu neodváděl odvody za zaměstnance.“ To, že Krajský soud v Brně odmítl třetí žádost o prodloužení lhůty pro předložení reorganizačního plánu, je proto z pohledu insolvenčního správce naprosto logické.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!