Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč teď Synot kope do Hušáka?

  10:14

Správce Sazky ukončil provoz videoloterijních terminálů. Hušák varuje, že kvůli tomu hrozí Česku arbitráž. A Synot reaguje dost pokrytecky.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka se rozhodl ukončit z neděle na pondělí provoz videoloterijních terminálů (VLT). Systém Starport prý od roku 2004 vytvořil společnosti ztrátu 467 milionů korun a v posledních čtyřech letech prodělávaly VLT v průměru 100 milionů korun ročně. Dle Cupkovy mluvčí Lenky Tiché je možné do 15 dní po vyhlášení konkurzu nevýhodné smlouvy vypovědět bez penále a pokut ze smluv vyplývajících.

Dnes již bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák nezklamal a reagoval dalším „katastrofickým“ prohlášením: za přerušení provozu VLT hrozí Česku mezinárodní arbitráž kvůli zmařené investici. Dodavatel systému, společnost CVT Technology, se prý na Hušáka obrátila, aby vypnutí zabránil. Dle Hušáka nejsou VLT prodělečné, protože jde o dlouhodobou investici. „Takzvaná účetní ztráta byla způsobena splátkami leasingu centrálního systému a jednotlivých videoterminálů a odpočtem DPH. Její tržby se pohybovaly ve stovkách milionů Kč,“ vzkázal Hušák v tiskovém prohlášení.

A opřel se i do konkurence: nucený odchod Sazky z této části loterijního byznysu a uvolnění místa na trhu prý vyhovuje především skupině Synot zakladatele Ivo Valenty, která podle Hušáka dlouhodobě úzce spolupracuje se skupinou KKCG Karla Komárka na převzetí Sazky.

Synot se proti tvrzení Hušáka, že usiluje o obsazení prodejních míst Sazky, tvrdě ohradil. „Rozhodnutí společnosti Sazka v čele s Alešem Hušákem pustit se do provozování videoloterijních terminálů bylo podle nás po výstavbě arény ve Vysočanech druhým nejhorším rozhodnutím v historii této loterijní společnosti. Sazka tento segment podnikání nikdy neuměla a dodnes neumí,“ vzkázal Valentův holding v tiskové zprávě s tím, že „videoterminály Sazky byly výsměchem a od začátku až do konce zcela nepodařeným projektem Aleše Hušáka“.

Ad Hušákova hrozba...

K oběma výrokům pánů Hušáka a Valenty si nelze odpustit drobný komentář. Nechme stranou skutečnost, jak vážně lze brát podobná Hušákova „varování“ – viz jeho silná slova o okamžitém ukončení loterijní činnosti Sazky, pokud firma spadne do konkurzu; dva týdny od jeho vyhlášení jedou loterie dál.

Varuje-li nyní bývalý vládce Sazky před arbitráží kvůli zmařené investici, možná by se měl vrátit o několik let zpátky. Do doby, kdy se Sazka rozhodla uvést na trh VLT, aby z jejich příjmů mohla splácet dluhopisy vydané kvůli stavbě vysočanské arény. Aleš Hušák již v minulosti kritizoval ministerstvo financí, že přislíbilo v tomto segmentu Sazce monopol, jenže půl roku po vydání licence umožnilo jejich provozování i dalším subjektům na trhu. Proč neřešil ochranu této investice právní cestou již tehdy? Bylo přitom jasné, že případné příjmy z VLT poplynou na splácení arény, a nikoliv do jejich dalších vývoje, aby obstály v tvrdé konkurenci na trhu.

... a výsměch Synotu

Neméně zábavný je nynější výsměch Synotu vůči Hušákovým schopnostem v oblasti VLT. Panu Valentovi připomeňme jeho slova z únorového rozhovoru v Hospodářských novinách: „Sazka je společnost, která pomáhá kultivovat loterijní prostředí a bránit ho proti populistickým legislativním změnám. To je pro Synot i ostatní hráče na trhu zcela zásadní. Sazka je vlivná.“

Pěkně po pořádku: Loterie a sázkové hry kategorizuje ustanovení § 2 zákona o loteriích. V případě, že by se tato kategorizace v minulosti dodržela, nemohlo by dojít k nekontrolovatelnému rozmachu hazardu, kterého jsme v posledních letech svědky. Byla to Sazka, kdo v novele z roku 1998 prosadil ustanovení § 50. Díky tomu se například elektromechanické rulety a kostky dostaly mimo kasina i do heren, zcela mimo možnost obcí regulovat jejich provoz prostřednictvím vyhlášek. To v důsledku vedlo k nabourání podstaty zákona a ochromení regulace hazardu.

Nastal vývoj sofistikovaných technických zařízení, kterými se ale hrály hry uvedené v bodech § 2 loterijního zákona. Jenže ty měly jasně nastavené parametry maximálních sázek na jednu hru a maximálních výher z jedné hry, takzvanou hodinovou prohru.

Sazka má lví podíl nikoliv na „kultivaci“ loterijního prostředí, ale na zohýbání loterijního zákona tak, aby vyhovoval především provozovatelům. Včetně Synotu.Sazka však kvůli splácení arény potřebovala automaty mnohem více „podojit“ – proto v roce 2003 umožnil tehdejší šéf státního dozoru nad loteriemi Michael Morawski zavést do hazardu technická zařízení, kde je na jednu hru možné vsadit tisíc korun a výhra může dosáhnout až milionu korun (nikoliv náhodou si jméno pana Morawského můžeme přečíst na pamětní desce vysočanské arény i mezi dalšími vysokými představiteli ministerstva financí, kteří se „zasloužili o rozvoj Sazky“). K tomu posloužil již připravený § 50, který sice regulátorovi (ministerstvu financí) ukládá povinnost přiměřeně využít části první až čtvrté zákona, jenže tím se tehdy ani v současnosti nikdo netrápil a netrápí. Navzdory tomu, že § 50 hovoří o sázkových hrách, které nejsou v zákonu uvedeny, se do hazardu zavedla pouze nová technická zařízení, na kterých se hrají hry již v bodech § 2 popsané. Čili žádné nové sázkové hry!

Sazka má lví podíl nikoli na „kultivaci“ loterijního prostředí, ale na zohýbání loterijního zákona tak, aby vyhovoval především provozovatelům. Včetně Synotu, který se neváhá pyšnit tím, že provozuje kolem 14 tisíc VLT a 25 sublicenčními partnery, kteří jeho terminály využívají.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!