Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč stále více lidí odmítá liberální demokracii

Chudnou nebo se bojí, že zchudnou, a jejich hmotná nejistota přispívá k tomu, že ztrácejí víru v demokracii a kloní se k autoritářskému řízení státu. Cítí se zapomenutí. V USA, v Česku, v celém západním světě se nyní tito lidé hlásí o slovo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JC

29. 12. 2016 2:56
Liberální demokracie připomíná socialistickou demokracii.

Soudím, že je to protimluv. Demokracie buď je nebo není. A žádný přídomek nepotřebuje. V Evropě např. už dlouho není a USA vybudovali bílí přistěhovalci z Evropy. I proto zvolila Trumpa.

0 0
možnosti
AR

27. 12. 2016 21:20
Liberálové a levice prosazují škodlivou multikulturu

A ta právě vede k rozkladu hodnot, rodinami počínaje.

0 0
možnosti
MJ

M. Jandáková

27. 12. 2016 0:26
Proč stále více lidí odmítá liberální demokracii.

Na otázku v titulku jednoduchá odpověď.

Možná, že stále více lidí odmítá liberální demokracii, možná celosvětově, nejvíce totiž přibývá muslimů. Problém je, že za "odmítání liberální demokracie" je vydáváno odmítání odmítačů liberální demokracie. Když lidé nehovoří jedním jazykem, slovy, jejimž významům rozumí stejně, nedomluví se. A mluvit by měli.

0 0
možnosti

27. 12. 2016 10:14
Re: Proč stále více lidí odmítá liberální demokracii.

Přesně tak. Jak jsem již uvedl, sám pojem "liberální demokracie" je terminologický nesmysl. Název "liberální" totiž znamená svobodomyslný, nezaujatý, velkorysý. . Každá demokracie, zejména ta základní je svobodomyslná, nezaujatá a velkorysá. Používání slovního spojení "liberální demokracie" je totéž jako "bílé mléko" nebo "žlutý žloutek". Nejzajímavější na celé věci je, že samotnému pojmu "demokracie" je dnes přisuzováno neskutečně mnoho významů.. Každý z nich je však zcela poplatný politickému smýšlení jeho autora. A přitom skutečná demokracie je jen jedna. Vláda občanů, jinak řečeno vláda většinové občanské vůle. Vše jiné není žádnou demokracií, ani t zv. parlamentní demokracie. Jde totiž o to, že abychom mohli hovořit o skutečné parlamentní demokracii, musí tato být především demokracií jako takovou. Zásadně nestačí pouhá existence parlamentu, jako je tomu například u nás.

0 0
možnosti
JC

26. 12. 2016 18:01
žvaněním se schopnosti vést stát rozhodně neprokaží

Intelektuálové .protože nemuseli prakticky nikdy stát na vlastních nohách hlásají nám ostatním svá moudra která nejsou podložena ani prací ani praktickými zkušenostmi a pro běžné lidi to pak představuje jen bohapusté plkání . Prostě lidé kteří žijí celý život přisáti jako na mateřském mléce na penězích od státu jsou osob,y o jejich kvalifikaci vést stát většina lidí oprávněně pochybuje. Lidé chtěj aby je vedl někdo kdo v životě již něco dokázal a na abstraktní plky o lidských právech a demokracii neslyší.

0 0
možnosti

27. 12. 2016 10:23
Re: žvaněním se schopnosti vést stát rozhodně neprokaží

Máte pravdu. Intelektuálové, zejména ti pražští, ještě nikdy nic smysluplného nedokázali. Ti jsou schopni pouze bez ustání diskutovat a filosofovat o nesmrtelnosti chrousta a za pomoci stejně hloupých novinářů své diskuse vnucovat racionálně smýšlejícím občanům. Jsou schopni pouze štvát lidi proti sobě různým vyvoláváním kauz jako např. vyvěšování tibetských vlajek či porušování lidských práv kdekoliv.. Pokud někdo takovým "intelektuálům" předloží pádné důkazy a racionální řešení, obvykle tomu nerozumí, poněvadž jsou zcela odtrženi od reálného života. A takoví nám, občanům, chtějí vnucovat svou vůli?

0 0
možnosti

26. 12. 2016 13:01
Co je to ta "liberální demokracie"?

Podle mne to je zcela nesmyslné slovní spojení, postrádající jakýkoliv vnitřní význam. Mohlo by se snad jednat o svobodomyslné, nezaujaté, velkrysé či umírněné politické zřízení To jsou totiž pojmy, nahrazující název "liberální". Aby však skutečná demokracie mohla být jakoukoliv, tedy i liberální, musí být především demokracií jako takovou. Tedy vládou občanů, lépe řečeno vládou většinové občanské vůle. I zastupitelská demokracie aby mohla být zastupitelskou, musí být předevší demokracií. To, zdá se pochopili pouze ve Švácarsku či Lichtenštejnsku, kde pouze jako ve dvou zemích na světě zastupitelskou demokracii mají.

0 0
možnosti