Lidovky.cz

Proč seděly špičky Věcí veřejných u stolu s prezidentem Gazpromu?

  21:05

Že by místopředseda VV Milan Šťovíček bojoval proti prolomení těžebních limitů, protože lobbuje pro plynárenský byznys?

Galavečera ve Španělském sále na Pražském hradě pořádaného koncerny E.ON Ruhrgas a Gazprom se z českých politiků zúčastnili pouze dva místopředsedové Věcí veřejných, Karolína Peake a starosta Litvínova Milan Šťovíček. A u hlavního stolu, kde seděli nejvýznamnější lidé, usedli vedle šéfa Gazpromu Alexeje Millera (uprostřed). foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Začátkem června se do Prahy sjely špičky světového plynárenského byznysu. Šéf ruského Gazpromu Alexej Miller, hlava německé společnosti E.ON Ruhrgas Klaus Schäfer, vedoucí představitel koncernu Total Michael Borrell a další. V rámci konference European Business Congress (EBC) společně se zhruba 300 byznysmeny jednali o energetice. Na konferenci promluvil prezident společnosti Statoil Jan-Helge Skogen o redukci emisí během těžby ropy a plynu. Miller představil nové trendy v plynařském průmyslu a ředitel firmy Shell v Rusku Charles Watson přednášel o mýtech kolem zemního plynu.

Setkání plynárenských hvězd vyvrcholilo galavečerem ve Španělském sále na Pražském hradě pořádaným koncerny E.ON Ruhrgas a Gazprom. Na podobné akce jsou zvány i místní politické celebrity, jenže na galavečer z českých prominentů nedorazil nikdo. Prezident Václav Klaus byl v zahraničí, premiér Petr Nečas měl jiný program a s Millerem se setkal jen krátce, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek také nebyl v Praze a šéf resortu životního prostředí Tomáš Chalupa slíbil, že dorazí, jenže krátce před konáním akce účast odřekl. Českou republiku nakonec musel reprezentovat Kocourkův náměstek pro energetiku Tomáš Hüner.

Bojovníci proti prolomení limitů?

U hlavního stolu, kde seděli nejvýznamnější lidé, usedli vedle šéfa Gazpromu Alexeje Millera dva místopředsedové Věcí veřejných, Karolína Peake a starosta Litvínova Milan Šťovíček, jeden z největších bojovníků proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Žádný jiný politik z jiné strany přítomen nebyl. Čím vysvětlit tuto převahu exponentů Věcí veřejných? Že by Šťovíček bojoval proti prolomení limitů kvůli tomu, že naopak lobbuje pro plynárenský byznys?

„Pozvání na galavečer jsem přijal stejně, jako na řadu jiných společenských akcí, na které jsem zván jako poslanec. Podobně jsem se například účastnil zprovoznění velkorypadla na velkolomu, na něž mě pozvala společnost Severočeské doly spolu s panem prezidentem Václavem Klausem a dalšími hosty. Zasedací pořádek na galavečeru jsem neurčoval a to, že se mnou u stolu seděla také Karolína Peake, bylo dáno tím, že jsem jí a jejího manžela (Charlese Peakeho – pozn. red.) požádal o doprovod na tuto akci,“ odpověděl Šťovíček na dotaz ČESKÉ POZICE.

„Využili jsme této příležitosti pro setkání spolu s našimi partnery (manželkou a manželem, nikoli obchodními partnery),“ uvedla pro ČESKOU POZICI Peake. A že u stolu Gazpromu seděli z české politické scény pouze zástupci Věcí veřejných? „Vysvětlení nemám, neboť jej ani nehledám. Nepovažuji to za důležité. Nevyhledávám akce, kterých se masově účastní zástupci politických stran,“ dodala místopředsedkyně VV.

Spekulaci, zda jeho přítomnost vedle prezidenta Gazpromu nesouvisí s bojem proti hnědému uhlí, Šťovíček odmítl. „S postojem mým a Věcí veřejných k otázce těžebních limitů to nemá nic společného. Můj názor na zachování limitů je neměnný již dlouhou dobu a vychází z nutnosti umožnit obcím v našem regionu zdravý rozvoj a prostor pro řešení léty nahromaděných problémů,“ dodal. Podobně reagovala i Peake s tím, že „setkání nebylo tajné, večera se účastnili i zástupci médií“.

Na otázku, zda Věci veřejné sponzoruje subjekt z plynárenského sektoru, místopředseda i místopředsedkyně strany odpověděli, že o tom nevědí.

European Business Congress
Organizace EBC byla založena v roce 1997 v německém Bonnu s cílem podpořit a rozšířit spolupráci mezi členy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Jejím prezidentem je šéf Gazpromu Alexej Miller. Post viceprezidenta v současnosti zastupuje Tessen von Heydebreck, který je poradcem Deutsche Bank v otázkách střední a východní Evropy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.