Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Proč se Vondrova kauza liší od Bartákovy a Drobilovy?

Evropa

  14:40

Rozdíl v kauzách Barták, Drobil a Vondra spočívá v medializaci. Ta u prvních dvou zahájila šetření. Ve Vondrově případě to bylo opačně.

Vládní koalice se v důsledku kauz Vondra, Barták a Drobil ocitla v klinči. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Vládní koalice se ocitla v klinči. Její členové si uštědřují tvrdší rány, než dostanou od opozice. Ta si uvědomuje svůj nízký koaliční potenciál, a proto „boxuje“ spíš stínově, aby nepřišla o zbytek nadějí na nějaké budoucí partnerství. Jde o podivnou situaci, nicméně lepší, než kdyby se zúčastnění dohodli, že si budou hříchy pardonovat. Není třeba opakovat fakta týkající se kauz Barták, Drobil a Vondra medializovaných v poslední době, spíše se zaměřím na rozdíly mezi nimi, abych zjistil, jakým způsobem se bojuje.

Korupce a manipulace

Nezačnu od Adama, ale až od Bartáka. Široce publikovaný případ údajné korupce, který (na čas?) smetl na dočasnou dovolenou náměstka ministra financí Martina Bartáka, se měl odehrát v době jeho bývalého působení ve funkci náměstka na ministerstvu obrany (MO). Případ nebyl šetřen, protože když se odehrál, jej americká strana nenahlásila. Usoudila totiž, že by to za dané politické konstelace nemělo žádný smysl. Zda to byl odhad důvodný, nelze rozhodnout. Rozhodně je to zajímavý a signifikantní příznak doby a politické kultury. Jisté však je, že až medializace kauzy zahájila její šetření.

Bartákův případ zastínila kauza bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Dle někdejšího ředitele Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ministrův poradce Martin Knetig a náměstek SFŽP Dušan Fibingr připravovali manipulaci výběrových řízení. Mají to dokazovat zvukové nahrávky jejich společných schůzek, které jsou výsledkem nikoli obzvlášť šikovné Michálkovy snahy věc vyřešit nejprve interně. Pak svěřil věc médiím. Jádrem kauzy je příprava korupce, jejíž vyšetřování se opět spustilo až po medializaci.

Nehospodárnost

Drobilovu kauzu překryl případ Alexandra Vondry a firmy ProMoPro. Jeho podstatou je prošetřování nehospodárného zacházení s rozpočtovými prostředky v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii, a navazující podezřelé finanční toky. A v tom spočívá zásadní rozdíl. Vondrův případ dávno před medializací šetřilo ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem.

To je významná odlišnost od předchozích dvou kauz, v nichž medializace iniciovala zahájení šetření. Vondrova kauza je z tohoto hlediska medializovaná zbytečně. Medializace totiž neměla, ani nemohla sloužit k zahájení vyšetřování. Proč tedy byla kauza natolik široce publikovaná? A proč je neustále přikrmovaná? Nemůže to být tím, že se Vondra netají, že by rád vyčistil Augiášův chlív na MO, k němuž má současný ministr financí Kalousek vztah víc než intimní? Nemůže to být tím, že u Kalouska našel azyl exministr obrany Barták, za nímž se z MO táhne víc podezření?

Svévolné odtajňování

Proč ministr financí Kalousek zbavil mlčenlivosti šéfa Finančního analytického útvaru (FAÚ) Milana Cícera, aby veřejnost informoval o odehrávajícím se šetření? Proč to učinil ve fázi, kdy trestněprávní orgány bývají důvodně skoupé na slovo, aby nemařily či dokonce nezmařily vyšetřování, neinformovaly o svých zjištěních a postupu zločince, zamezily dalším převodům sledovaných finančních prostředků do nedostupných lokalit a nevarovaly další spolupachatele? A konečně, aby zbytečně kauzu nekomplikovaly jejím zpolitizováním?

Nikoli náhodně se proto vtírá podezření, že ministr financí Kalousek zachází s institutem zbavení mlčenlivosti ryze účelově, z politických důvodů. Nabízí se, že Kalousek jej dokonce používá v přímém rozporu se základní intencí ochrany služebních a utajovaných informací. Ta totiž slouží k efektivnímu dotažení trestněprávních procesů.

Politické fackování se nyní provádí i pomocí utajovaných informací

Kalousek se chabě brání, že tato medializace je reakcí na nařčení, že FAÚ vede diskreditační kampaň. To je FAÚ natolik „cimprlich“, že by jej taková kritika mohla rozhodit a odvést od řádného vyšetření případu? Naopak, po zveřejnění průběžných informací na tiskové konferenci to bude mít těžší, protože se nechal vtáhnout do politického boje. A stalo se to naprosto zbytečně, protože veřejnosti informace nepomohly, kdežto zločincům pomoci mohly. A kromě toho zase trochu potřísnily Vondrovu pověst.

Kalouskovo ejaculatio praecox

Politické fackování se tedy nyní provádí i pomocí utajovaných informací, které přes noc nejen přestaly být nejen tajné, ale byly i zveřejněné. Bude proto nutné posoudit, zda jejich odtajnění a zveřejnění nepoškodily zájmy České republiky. Nezbytné to bude, zejména pokud by se nyní v zahraničí lokalizované prostředky nepodařilo vrátit do ČR. Pak by mohlo jít dokonce o trestný čin. Každopádně se bude muset pochlapit garant utajování Národní bezpečnostní úřad a „jít do ministrů“. Musí totiž posoudit, zda manipulace s utajovanými informacemi a jejich následné odtajnění na vládní úrovni se odehrávalo tak, aby byly maximálně chráněné zájmy ČR.

Předčasná medializace je tedy něco jako Kalouskovo ejaculatio praecox. Nic dokončeného, nic uspokojivého. Dle všeho to vypadá na docela trapný pokus vyždímat ze zřejmě nepříliš perspektivní kauzy maximum. Možná nebude příliš daleko od pravdy odhad, že kauza Vondra-ProMoPro vyšumí do ztracena. Ať již proto, že byla svévolnou medializací doslova „upolitizována“, nebo proto, že je reálně „o ničem“. Pak by bylo nasnadě, že se ministr financí Kalousek narychlo pokusil z onoho „ničeho“ uplést bič a ještě zapráskat. Otázkou je, kdo bude smrdět.

O kauze Barták se dočtete víc v například článcích:

O kauze Drobil se dočtete víc například v článcích

O kauze Vondra se dočtete víc například v článcích:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!