Lidovky.cz

Proč se Robin Hood české justice Topolánek zastal odsouzeného exposlance Wolfa?

  12:40

Ostravský soudce poslal exposlance Petra Wolfa za podvod na pět let do vězení. Expremiér Mirek Topolánek tvrdí, že jde o justiční omyl.

Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek po odchodu z politiky v médiích prakticky nevystupuje. Ve středu však udělal výjimku. A to když se v komentáři pro Právo zastal exposlance Petra Wolfa, který byl v pátek odsouzen krajským soudem v Ostravě k pětiletému trestu odnětí svobody za zneužití jedenáctimilionové státní dotace. Podle soudce Miroslava Muchy se Wolf spolu se svou ženou Hanou dopustil podvodu. Proti rozsudku se Wolfovi odvolali.

Expremiér a bývalý předseda ODS na verdikt zareagoval plamennou řečí: „Světlonoši protikorupčního boje jásají, hlídacím šelmám mediokracie kape z tlamy krev.“ Topolánek je přesvědčen, že v kauze Wolfových došlo k „manipulaci vyšetřování, účelovému dozorování a neuvěřitelnému rozsudku, které nás vracejí hodně daleko“.

Topolánkovy argumenty pro Wolfovu obhajobu v bodech:

  1. Jde o justiční přehmat.
  2. Existují tendence uměle propojit Wolfům případ se mnou.
  3. Cítím odpovědnost za stav justice.
  4. Vadí mi „zjevná nespravedlnost“.
  5. Pro vítězství zla stačí jen mlčet.

Z čeho expremiér čerpá přesvědčení, že soud s Wolfem byl nefér? „Dodnes jsem neznal detaily, a kdybych nečetl veřejně dostupnou obhajovací řeč Wolfova obhájce, tak by u toho i zůstalo,“ píše Topolánek. Pak se ale nelze divit ani jeho výpadům proti dozorujícímu státnímu zástupci Dušanu Táborskému a soudci Muchovi: „Prokurátor a soudce tak ruku v ruce a pod prapory novodobé revoluce naplnili zadání a očekávání navzdory faktům, důkazům a svědectvím a právním postupům.“

Podržel vládu

Dle Topolánkova očekávání – „Očekávám agresivní reakci. Jak se opovažuje? Potrefená husa se ozvala... Zalez do bažin!“ –si ČESKÁ POZICE dovoluje nabídnout alternativní vysvětlení jeho intervence.

Připomeňme si událost z ledna 2007. Coby tehdejší poslanec za sociální demokracii totiž Wolf v lednu 2007 pronesl nenápadná tři slova: „Jsem proti návrhu.“ Věta zazněla při klíčovém hlasování o vyslovení důvěry druhé Topolánkově vládě a podle sněmovních pravidel byla posouzena jako zdržení se hlasování. Díky tomu Topolánkova koaliční vláda přežila. Dalšími spojenci tehdejšího premiéra byli exposlanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. V březnu 2009 se navíc ukázalo, že blízký Topolánkův přítel Marek Dalík tlačil na reportéra České televize, aby neodvysílal reportáž o policejním vyšetřování Wolfa.

Topolánkův poslední „výkřik“ rovněž zapadá do logiky jeho předchozích mediálních výstupů – hájit mocné své doby. Loni v listopadu se v tomto duchu zastal Martina Romana. To když exšéf polostátního gigantu ČEZ začal čelit skandálu kvůli napojení na vlastníky společnosti Škoda Plzeň, jež čerpala miliardy ze zakázek od ČEZ.

V prosinci Topolánek vystoupil na obhajobu exministra obrany Martina Bartáka, který byl obviněn v souvislosti korupcí provázející nákup armádních tatrovek. Barták si měl říci o kompenzaci americkým vlastníkům společnosti Tatra za pokračování armádního tendru, a to během Topolánkovy státní návštěvy v USA. Bartáka hájil slovy: „To už by mohli obvinit i mě. Korupce je na straně Američanů, informace o tom jsme měli na stole.“ Dodejme jen, že Bartákův případ dozoruje ostravský státní zástupce Táborský, který obvinil i Wolfa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.