Lidovky.cz

Proč s pořízením letadel Casa souhlasil generál Picek, když stroje kritizoval?

Afghánistán

  11:32

Ani tři roky po nákupu transportních letadel není jasné, co donutilo náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka změnit názor.

Dle pátečního vydání MF Dnes náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek, jenž kritizoval nákup transportních letounů Casa, podlehl tlaku tehdejších náměstků ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) — Martina Bartáka a Jaroslava Kopřivy. Z korespondence, již redakce MFD získala, například vyplývá, že náměstek Kopřiva po Pickovi požadoval, aby vypracoval posudek, jímž by se odůvodnila nezbytnost nákupu letadel Casa.

Náčelník Picek opakovaně říkal, že tato letadla nesplňují armádní požadavky, což loni potvrdili i kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu, nakonec však s pořízením strojů souhlasil. Web Lidovky.cz dokonce uveřejnil Pickův dopis z března 2008, v němž se uvádí: „Letoun typu Casa C 295M, který je nabízen společností EADS Casa, nesplňuje požadavky vyspecifikované Armádou ČR a to zejména v požadované přepravní kapacitě a doletu.“

Páteční odhalení MF Dnes a Lidovek.cz opomíjí jednu podstatnou skutečnost, o níž referoval týdeník EURO už před čtyřmi roky. Totiž že Picek od nákupu letadel Casa zrazoval i samotnou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. V červenci 2008 napsal redaktor Rudolf Marek o armádní zprávě z června téhož roku, v níž náčelník generálního štábu ministryni napsal:

  • Letadlo Casa, jež má být uzpůsobeno pro evakuaci zraněných vojáků, nedolétne do Afghánistánu bez mezipřistání.
  • Českým vojákům se parametry zamlouvá konkurenční stroj C-27J Spartan od italského výrobce Alenia Aeronautica, jenž lítá o 100 kilometrů za hodinu rychleji.
  • V případě vysazení motoru buď kvůli technické závadě, nebo po zásahu střelnou zbraní „není letoun schopen přestoupat hory v Afghánistánu — v místě plnění naší mise a dislokace našich jednotek“.
  • Maximální operační výška letounu v případě vysazení kritické pohonné jednotky je tři tisíce metrů, což může mít za následek přímé ohrožení bezpečnosti letu a osob na palubě.
  • Počet lehátek pro přepravu raněných v letadlech Casa bylo nutné snížit na dvacet z původně požadovaných třiceti.
  • Stroj není schopen přepravit kolovou ani pásovou techniku standardně používanou v Armádě České republiky.

Důkazů o nevýhodnosti koupě strojů Casa a odporu armádních špiček měla česká vláda i vedení ministerstva obrany na jaře 2009, kdy byl kontrakt na nákup tří letadel Casa za 3,5 miliardy korun dojednán, dostatek. Nyní zbývá odpovědět na otázku, proč se nechal generál Picek přemluvit, aby své stanovisko změnil. Konstatování médií, že se tak stalo po tlaku náměstků, nic nevypovídá o tom, zda a případně čím mu například vyhrožovali. Picek se v pátek k případu nechtěl vyjádřit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.