Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proč proti Nečasovi dosud nevypukla vzpoura?

  22:52

Pokud předseda do podzimu neodstoupí, stáhne se ODS do politické bezvýznamnosti. Zatím drží straníky v šachu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Martina Shabu / Pomalu to vypadá, že občanští demokraté budou brzy balancovat na prahu volitelnosti do Poslanecké sněmovny. Průzkum agentury STEM, který jim přisoudil 8,6 procenta, už musel vyděsit i otrlé. Odliv voličské přízně ovšem není bleskem z čistého nebe, jen dokladem, že vedení strany se nepodařilo zastavit setrvalý propad do politické bezvýznamnosti.

Předseda Petr Nečas však zatím ustál vše: prohrané krajské a senátorské volby, fiasko ve volbách prezidentských, rebelii poslanců... A nyní objíždí regiony a snaží se řadové přesvědčit, že nic dramatického se neděje a že člověk na správném místě se jmenuje Nečas. Proč proti Nečasovi dosud nevypukla vzpoura? Zatím své politické rivaly zadupal do země (Tluchoř), nebo si je koupil funkcemi (Šnajdr, Fuksa), anebo jim vyhrožuje pádem vlády (ministři za ODS). Tím však situaci jen konzervuje, žádný obrat na obzoru. Tedy prozatím, čeká se na pět procent preferencí? Nebo až někdo vyrobí proti Nečasovi kompro?

Nečas objíždí regiony s tím, že je pro něj prioritou osud vlády. ODS v žebříčku priorit přisoudil až místo druhé.

O vodě a víně

V rozhovorech s ČESKOU POZICÍ už ani jindy loajální Nečasovi spojenci nedokážou zapírat všeobecnou nespokojenost s předsedou. Měl by vědět, že dnes už nehájí protimafiánskou barikádu ve straně, jak to snad mnozí cítili při jeho zvolení v roce 2010. Nestřetává se jen s odporem těch, které odstavil od moci. Zajídá se i skupině stranických ideologů (zvyšování daní) a regionálních i komunálních lídrů, kteří aby se pomalu poohlíželi po nějakém „civilním“ řemesle.

Možná přidal i jednu psychologickou chybu: Objíždí regiony s tím, že je pro něj prioritou osud vlády. ODS v žebříčku priorit přisoudil až místo druhé. To však jeho straníci slyšet nechtěli. A když k tomu přidal údajně brilantní rozbor, čím že to je, že se straně nedaří, straníky spíše rozlítil. Řekl totiž, co by se mělo dělat, jenže se tím sám ve vládě neřídil.

Jako příklad poslouží jmenování ministra obrany. Na počátku eskapády okolo výběru Vondrova nástupce si Nečas vymínil, že má být vybrán nestranický expert, jenž bude přijatelný pro všechny tři předsedy koaličních stran. Nakonec se stal Vlastimil Picek ministrem obrany bez souhlasu šéfky LIDEM Karolíny Peake. Občanští demokraté sice s Pickem nemají problém, rozhodně jim však vadí, jak jsme zjistili, že předseda opět nedodržel slovo.

Bratrovražedná vize

Jestliže další průzkumy potvrdí signál, že ODS čeká přinejlepším výsledek okolo deseti procent, a tedy přibližně 25 poslaneckých mandátů, strhne se bratrovražedný souboj o pozice na čele kandidátek. Rozpočítáme-li je na čtrnáct krajů, je zřejmé, že ve velkých, jako jsou Praha či Střední Čechy, se do parlamentních lavic dostanou dvě osoby, ve zbytku regionů pouze lídr.

A to by byl teprve politický masakr, třeba už z hlediska mediálního obrazu. Není tak těžké si představit, že jen trochu volitelné osobnosti se mohou raději poohlížet po jiném politickém subjektu. Na kandidátce zůstanou spíše političní statisté a nominanti kmotrovských struktur.

Něco o budoucnosti může už za pár dnů napovědět placení členských příspěvků

Do sněmovních a europoslaneckých voleb zbývá zhruba čtrnáct měsíců. Komunální volby proběhnou o čtyři měsíce později. Něco o budoucnosti může ale už za pár dnů napovědět placení členských příspěvků, jež se mají uhradit do konce března. Jejich nezaplacení bývá považováno za „lehčí“ formu protestu a odchodu ze strany.

Vlastní průzkum: ODS má podporu 18 procent

Zbývá nějaká naděje? Z rozhovorů s regionálními i parlamentními politiky ODS vyplývá, že si myslí, že v zásadě jediná: změnit podzimní kongres na volební. Nečas by pak dovládl do května 2014 v demisi a strana by se pokusila nasadit nového lídra a zopakovat „efekt Nečas“ z roku 2010, kdy mnoho občanů nevolilo ani tak ODS, jako naději v podobě nového vedení.

Vedení strany si nechalo zpracovat vlastní průzkum u agentury Ipsos, který dopadl mnohem příznivěji

Kdo vyzve Nečase? Straníci, s nimiž ČESKÁ POZICE hovořila, se shodují, že praktickou šanci na úspěch mají první místopředseda Martin Kuba a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Padla sice i jiná jména — místopředsedy Tomáše Chalupy a europoslance Jana Zahradila — avšak jejich cesta do předsednického křesla připadala osloveným občanským demokratům mnohem méně pravděpodobná. A ponechme pro tento okamžik stranou, že by se do hry vložil Václav Klaus, protože tím bychom už mohli psát vlastně o jiné ODS.

Řešení je však možná mnohem prostší. Člen grémia a šéf senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera v reakci volební preference Lidovým novinám řekl: „Asi nedopatřením nám někdo před číslo 8,6 zapomněl napsat jedničku.“ Senátor, kterého většina kolegů vnímá jako rozverného humoristu, možná tentokrát myslel svá slova vážně.

Mluvčí strany Jiří Sochor potvrdil, že si vedení strany nechalo zpracovat vlastní průzkum. Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z ODS ho zpracovala agentura Ipsos a podle něj by stranu volilo přibližně osmnáct procent lidí (ČSSD by získala přes 30 procent, TOP 09 a KSČM by skončily až za občanskými demokraty). Takže žádné drama, nic moc k řešení, jedeme dál?

Autor: