Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč pražská TOP 09 naráží kvůli plynu?

  12:27

Výbušný mix politických a ekonomických zájmů zpochybňuje dohodu s Němci o ovládnutí Pražské plynárenské.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Představa, že TOP 09 v pražském zastupitelstvu lehce prosadí nákup majoritního podílu v Pražské plynárenské od německé firmy E.ON rychle padla. Němci drží zhruba 75 procent, ale s omezenými rozhodovacími pravomocemi. Zastupitelé však obchod za 5,4 miliardy korun odmítli, i když předtím radní prezentovali dohodu s firmou E.ON jako hotovou věc... Pro odkoupení, díky němuž by Praha nakonec plynárenskou firmu ovládla stoprocentně, hlasovala pouze TOP 09 a dva „zrádci“ z ODS. Nepotvrdil se předpoklad, že by záměr prezentovaný náměstkem primátora Jiřím Vávrou (TOP 09) mohli podpořit sociální demokraté.

A zastupitelé nenaznačují, že by se jejich postoj mohl změnit. TOP 09 dokonce čelí riziku, že „kauza Pražská plynárenská“ získá image další podezřelého obchodu v hlavním městě, za který už ale nesou odpovědnost noví vládci metropole. Jde o politické hrátky, nebo rozumné výhrady vůči obchodu hlavního města s Němci?

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dokonce tvrdí, že spory kolem koupě podílu za 5,4 miliardy korun byly jedním z důvodů rozpadu metropolitní koalice obou pravicových stran. Tady bezpochyby jde o souboj o veřejné mínění. Dohoda s E.ON by totiž mohla pootočit vnímání mnohých Pražanů, podle nichž to byla v posledních letech ODS, kdo prosazoval podezřelé transakce, zatímco TOP 09 je posléze přece jen brzdila.

Na první pohled se zdá, že z hlediska zastánců obchodu není nic ztraceno. Zastupitelé především žádali více informací. „Rada nepředložila výpočet hodnoty podílu E.ON a ani ho nebyla ochotna doplnit,“ říká zastupitel Vladimír Schmalz (ODS). Radní podle něj dodali jen část příslušného posudku k celé transakci. Teď to vypadá, že by zastupitelé mohli dostat další informace a vše nakonec klapne.

Jenže veřejná vystoupení zastupitelů – a především těch sociálně demokratických, kteří se jinak v hlavním městě dohodli s TOP 09 na spolupráci – tomu nenasvědčují. Přicházeli totiž s výhradami k transakci jako takové, nikoliv k pouhému nedostatku informací.

Sociální demokraté kupříkladu zpochybňují Vávrův argument, že Praha ovládnutím plynárenské firmy učiní krok k vybudování městského podniku, který by měl být vlastníkem většiny sítí. To podle Vávry umožní efektivní údržbu a rozvoj metropole. A otázkou opravdu zůstává, zda je Pražská plynárenská vůbec vhodným základem pro takový plán. Mimo jiné z ekonomických důvodů – právě tato firma by totiž po ovládnutí městem sama splácela bankám úvěr na nákup podílu od Němců. Kde by brala sílu na další akvizice?

Pro TOP 09 se ale právě kolem této skutečnosti točí klíčový argument pro transakci. Přímo městský rozpočet totiž podle zastánců obchodu zatížen nebude a metropole získá aktivum, které mu bude jednou vydělávat. Jestliže dříve se všechny peníze v Praze „prošustrovali“, v tomto případě jde o investici do budoucnosti.

Zastupitelé namítají, že Praha nezačne na plynárenské firmě vydělávat dřív než za deset let. A z TOP 09 zaznívá – taková návratnost přece v byznyse není ničím zvláštním.Jenže tady mohou vzniknout nereálná očekávání. Kritičtí zastupitelé namítají, že Praha nezačne na plynárenské firmě vydělávat dřív než za deset let. A z TOP 09 zaznívá protiargument – taková návratnost přece v byznyse není ničím zvláštním.

ČESKÁ POZICE zaznamenala v odborných kruzích i další pochybnosti. Ovládnutí distribučních sítí sice smysl dává, Pražská plynárenská však zahrnuje i rizikový obchod s plynem. Tady dnes panuje tvrdá konkurence. Dobře, ale nezískala by aspoň Praha kontrolu nad cenami plynu pro konečné zákazníky? Pokud si někdo dělá takové naděje (a TOP 09 to snad už není), měl by na ně raději rychle zapomenout.

Praha by se totiž dostala do podobné situace jako slovenská vláda Roberta Fica. Ta nedávno odkoupila podíl českého holdingu EPH – spojovaného zvláště se jmény Petra Kellnera a Daniela Křetínského – v obchodní části tamní plynárenské skupiny SPP. Cílem bylo udržovat přijatelné ceny plynu pro zákazníky. Fico je ale nyní pod terčem kritiky, že investuje do ztrátového byznysu, protože SPP na udržování nízkých cen prodělává už dnes.

Na druhé straně je pravda, že vytváření městské společnosti, která má pod kontrolou distribuční sítě, smysl dává. Potíž se rýsuje spíše v tom, že městem ovládaná Pražská plynárenská se může fakticky dostat do konkurence s ostatními metropolitními firmami, většinově ovládanými soukromými majiteli – místo toho, aby s nimi své aktivity koordinovala. Pokud jde o dodávky plynu pro teplárenství, je potenciálním konkurentem Pražská teplárenská. Pokud jde potenciálně o plyn pro městský vozový park, mohou být konkurentem elektromobily prosazované Pražskou energetikou.

Výbušný mix různých politických a ekonomických zájmů každopádně naděje dnešního pražského vedení a firmy E.ON na dobrý deal dost zpochybňuje.

Autor: