Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Proč odposlechy Béma s Janouškem z roku 2007 unikly až dnes?

  10:12

Hovory mezi bývalým místopředsedou ODS a velkým lobbistou sice vzbuzují nevolnost, pro policii a soud to však zatím nestačí.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léko / O odposlouchaných hovorech mezi bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a jeho přítelem a lobbistou Romanem Janouškem informuje dnešní MF Dnes, přesněji novinář Jaroslav Kmenta. Kromě toho, že se Bém s Romešem, jak se Janouškovi v Praze také říká, oslovují „mazánku“, „kolibříku“ či jen krátce „kotě“, se ještě dozvíme, že Janoušek mluvil do rozhodování o pražských akciovkách, o územním plánu či o tom, jak měl dohlédnout na výběr šéfa pražského VZP.

Drsné čtení, i když zveřejněné záznamy odposlechů zůstávají v obecné rovině tušeného – že do toho Voldemort (hle, kolik přízvisek už Janoušek má) měl co hovořit. Je to však konečně zveřejněný dokument, doufáme, že deník přinese pokračování.

Podle MF Dnes nahrávky dokazují to, o čem se v české politice a byznysu již léta hovoří, že Janoušek byl součástí reálných struktur pražského magistrátu a hlavní kanceláře ODS

Odposlechy – podle tvrzení Jaroslava Kmenty – pořídila BIS v roce 2007, o dva roky později nějak unikly do rukou bezpečnostní agentury ABL. Její tehdejší šéf Vít Bárta údajně mohl materiály po důkladné analýze použít k tomu, aby mu Janoušek a další pražští kmotři poskytli 200 milionů korun na rozjezd Věcí veřejných, o kterých hovořil před soudem exposlanec strany Jaroslav Škárka. MF Dnes píše, a s tím se dá souhlasit, že nahrávka je důkazem o pražském klientelismu. „Janoušek dává úředníkům požehnání (skutečně jako filmový kmotr), jaký majetek města a komu se může prodat. A když s tím úředník nesouhlasí, Janoušek mu nakáže ,zavřít oči´, jen aby dohodnutý projekt skončil tak, jak si přeje on,“ uvádí deník.

Pavel Bém na celou věc reagoval velice klidně. Tvrdí, že jeho hovory monitorují státní i soukromé zpravodajské agentury přibližně šest let. Bárta reportéra MF Dnes odbyl jen slovy, že o tom nic neví. Podle MF Dnes dokazují to, o čem se v české politice a byznysu již léta hovoří, že Janoušek byl součástí reálných struktur magistrátu a hlavní kanceláře ODS.

Zboží obchodovatelné a neobchodovatelné

Deník prý získal odposlechy při několikaměsíčním pátrání po vazbách Bárty na kmotry pražského byznysu. Redakce má údajně i důkazy, že nahrávky získali detektivové ABL. Proč doufáme, že v příštích dnech MF Dnes přinese další úryvky z odposlechů, které budou obsahovat mnohem tvrdší informace usvědčující Béma a Janouška z případného korupčního jednání? Za to, co deník dnes pustil, bohužel ani jeden z aktérů nebude policií vyšetřován, natožpak aby byl postaven před soud. Obsah nahrávky jistě politicky uškodí Bémovi, třeba začne přemýšlet o složení poslaneckého mandátu. Miliardáře Janouška však tato nová kauza zřejmě nechá klidným.

Nabízí se vysvětlení, že odposlechy unikly na veřejnost, protože pro jejich držitele již nemají žádnou, nebo jen minimální hodnotu

Zajímavá je jiná věc, totiž motiv zveřejnění nahrávek. Tady už musíme dedukovat. Škoda, že osoba, která odposlechy Kmentovi poskytla, se k tomuto kroku rozhodla až nyní, v březnu 2012. Kdyby se odhodlala mnohem dříve, kdy ještě Bém byl primátorem Prahy a druhým mužem ODS, zveřejnění nahrávky by mělo mnohem více devastující účinek. A tak se nabízí vysvětlení, že odposlechy unikly na veřejnost, protože pro jejich držitele již nemají žádnou, nebo jen minimální hodnotu. Pro zástupce vysoké politiky a byznysu se staly bezcenným, neobchodovatelným zbožím.

Je otázka, zda nahrávky v minulých letech někdo vůbec skutečně zobchodoval, například způsobem, o němž s odvoláním na Škárku píše Kmenta. Pokud ano, neměly by být nikdy zveřejněny, protože zřejmě měly vysokou cenu. Pokud v oné době stály 200 milionů, jistě tolik stojí i dnes. Proč by je někdo poskytl MF Dnes zadarmo? Není pravděpodobné, že deník za odposlechy někomu podobnou částku zaplatil. Proto nelze stoprocentně podpořit teorii reportéra Kmenty, že odposlechy mohly být součástí taktických plánů Bárty v politice.

Při přemýšlení nad otázkou, proč byly nahrávky zveřejněny až nyní, se tedy vnucuje jiná teorie, totiž že materiál přece jen nějakou hodnotu má. Nesouvisí tento únik náhodou se soudem s Vítem Bártou? Pozice šéfa Věcí veřejných v tomto procesu není příliš dobrá a není vyloučeno, že dva týdny před pokračováním soudního jednání se Bárta rozhodl přejít do protiútoku vůči ODS. Jakoby Věci veřejné chtěly vzkázat svému koaličnímu partnerovi: „Náš superguru stojí před soudem, ale podívejte se, co jste vyváděli vy v době, kdy Bém byl místopředsedou ODS!“ Je to jedna z možností, kterou při zveřejnění článku jistě zvažovalo i vedení MF Dnes.

Normálnímu občanovi se musí při čtení přepisu nahrávek obracet žaludek, případně už už sahá po kudle, jež se otevřela v kapse. Například pasáž o tom, jak Janoušek zařizuje Bémovi ledničku na víno, kterou primátorovi dělali na míru, musí nejen v sympatizantech Holešovské výzvy vzbudit jistý druh žíznivosti. Řadový občan je rád, že má funkční ledničku, krom vinařských fajnšmekrů možná ani neví, že existuje vůbec nějaká speciální na víno. Až MF Dnes otiskne další přepisy nahrávek a zpravodajský server iDnes je v hlasové podobě celou zveřejní na internetu, může to být další exkurze do české politické žumpy.

Aktualizace: Poslanci sněmovní komise pro kontrolu BIS si na příští týden pozvali ředitele tajné služby Jiřího Langa, aby únik nahrávky vysvětlil.

Autor: