Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proč je Caltech opakovaně nejlepší univerzitou světa

  23:22

Odborný web Times Higher Education pojmenoval 10 důvodů excelence této školy, jež by měly zajímat i její pronásledovatele.

Kalifornský technologický institut (Caltech) se ve světovém univerzitním žebříčku THE umístil nejvýše třikrát po sobě, za 123 let své existence vychoval 32 nobelistů! foto: © CalTech, www.caltech.eduČeská pozice

Diskuze o smysluplnosti univerzitních žebříčků se vede od dob, kdy vznikly. Nyní existuje těch respektovaných hned několik a ČESKÁ POZICE se jim opakovaně věnovala. Ať už jsou v nich kritizovány takové nebo onaké ukazatele (výzkum, pedagogický sbor, počty nobelistů, výuka), často se na samé špičce objevuje v Česku ne až tak známá škola: Kalifornský technologický institut (Caltech). Privátní univerzita vznikla v roce 1891 v Pasadeně a vychovala 32 držitelů Nobelových cen. To nebude náhoda.

Postřehy nejsou bez zajímavosti pro české prostředí, v němž se vedla debata o diverzifikaci školKalifornskému technologickému institutu patří v aktuálním Šanghajském žebříčku (ARWU) šesté místo mezi 500 nejlepšími univerzitami, konkurenční QS jej řadí „až“ na desáté místo. Ovšem ranking THE to vidí daleko jasněji: Caltech se stal nejlepší světovou univerzitou hned ve třech posledních letech! V ročníku 2010/11 to bylo horší. Skončil druhý. Čím to je, že to Kaliforňané dělají tak dobře, když opakovaně „porážejí“ Oxford či Stanford?

Phil Baty, editor odborného webu Times Higher Education, nedávno pojmenoval deset důvodů, proč Caltech exceluje. Jeho postřehy k tomu, jak vyniknout mezi výzkumnými univerzitami, nejsou bez zajímavosti ani pro české prostředí, v němž se donedávna vedla diskuze o takzvané diverzifikaci vysokých škol na profesní, ale i vědecky zaměřené.

Deset věcí, čím je Caltech výjimečný:
  1. Je maličký – Celkem zde studuje jen 977 pregraduálních studentů, v dalším studiu jich pokračuje 1204. Do prvního ročníku se letos zapsalo 249 z 5535 uchazečů. Poměr studentů a pedagogů proto činí tři ku jedné! To nabízí úzký vztah a osobní přístup.
  2. Je interdisciplinární – Kvůli malé velikosti je mezioborový přístup na Caltechu zkrátka nutností. Stálý profesorský sbor o 300 lidech a stovkách výzkumníků sdílí laboratoře a přirozeně překonává bariéry kateder. Všichni mají povědomí o průlomových objevech.
  3. Přepečlivě vybírá akademiky – S malými počty vyučujících, kde i hlavní obory jako informatika nemají více než tucet pracovníků, si Caltech nemůže dovolit chyby při náborech zaměstnanců. Někdy, když není nikdo skvělý k mání, se nechává i léta neobsazené místo.
  4. Svoboda pro juniorní vědce – Stejně pečlivě si škola vybírá mladé vědce, kteří pro ni mají v budoucnu pracovat. Podporuje je také v tom, že nemusejí zběsile publikovat „drobnosti“ a shánět granty, ale zaměřit se na vysoké cíle, dokonce i ty se značnou mírou rizika.
  5. Vedení školy tvoří aktivní výzkumníci – Prezident Caltechu, jenž nastoupí v červenci, není jen představeným University of Chicago, ale i špičkovým fyzikem. Nynější šéf je uznávaný expert na kvantovou mechaniku, i jednotlivé sekce vedou velmi citovaní vědci.
  6. I bakaláři si sáhnou na výzkum – V rámci školního projektu SURF se až devadesát procent bakalářských studentů zapojuje do výzkumných záměrů s významnými profesory; drží se motta, že naučit se dá daleko více při řešení reálných úkolů než na přednáškách.
  7. Minimální byrokracie – Podle Batyho tkví skutečná síla Caltechu v malém exekutivním orgánu, v Akademické radě, kde zasedá jen šest šéfů sekcí, kancléř a prezident. Setkávají se jednou měsíčně a řeší podstatné věci včetně platů a financování. Úředníků je pomálu.
  8. Přesvědčil filantropy, aby hodně přispívali – Nadace Caltechu disponuje částkou 1,8 miliardy dolarů (36 miliard korun). Nejvýznamnějším dárcem je Gordon Moore, spoluzakladatel Intelu s titulem Ph.D., který své alma mater v roce 2001 daroval 600 milionů dolarů.
  9. Výzkum se drží zásadních témat – Zatímco řada univerzit se přizpůsobuje očekávaným dopadům výzkumu, Caltech neuhýbá a umožňuje vědcům bádání ve fundamentálních věcech, jde k podstatě světa. I když je to riskantní, přináší to největší průlomy ve vědění.
  10. Systém je založen na důvěře – Studentský kodex cti obsahuje jedinou větu: „Nikdo z Caltechanů nezíská nefér výhody proti dalším členům komunity Caltechu.“ Důvěra je všudypřítomná, studenti spolupracují. A písemné zkoušky skládají i o samotě doma!
Elitní vzdělání, ale žádná nuda...

To jsou tedy silné stránky Caltechu, jak je vidí expert Times Higher Education. Není divu, že v době masovosti univerzitního vzdělání, které už sociolog George Ritzer přiřazoval k „mcdonaldizovaným“ segmentům společnosti, se ke zmíněnému modelu malé, elitní výzkumné školy upíná mnoho lidí: těch, kteří by nejraději pracovali s vynikajícími mladíky, posouvali vědění dál a smysluplně předávali to, co se sami s velkou pílí naučili a rozvíjeli...

Na škole „supermozků“ totiž nemusí být ani nuda. Příkladem budiž akce studentů Caltechu z prosince 2009, kdy si vystřelili ze svých největších rivalů: z neméně prestižního MIT (Massachusetts Institute of Technology) na východním pobřeží USA. Studenti oznámili fiktivní prodej MIT, z něhož se měl stát „Caltech East Campus“. Na jednu z budov vyvěsili transparent „Prodáno“ a na jeden ze vstupů slogan „Vítejte v Caltechu Východ: Škole humanitních studií.“ Naučila je takové rošťárně nejlepší univerzita současného světa?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!