Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč Facebook nemá nobelovku? A proč ji nezískala Zynga?

  6:53

Z Facebooku, Twitteru a spol. se staly nástroje aktivistů, které výrazně přispěly k existenci arabského jara. Je to důvod k ocenění?

Patříte-li k typu lidí, kteří milují technologické hračičky, váš společenský život se odehrává téměř výhradně na sociálních sítích a při nedávném sčítání lidu jste do kolonky náboženství napsali Apple, tento týden pro vás musel být tak trochu smuteční. Apple nepředstavil iPhone 5, zemřel guru světa IT Steve Jobs a Nobelovu cenu za mír místo Marka Zuckerberga a Facebooku dostaly tři ženy, jejichž jména jste nejspíš nikdy neslyšeli.

Spekulace o tom, že by nobelovku mohl obdržet právě některý ze zakladatelů sociálních sítí, přitom rozvířil sám předseda výboru pro udělování Nobelovy ceny Thorbjörn Jagland. „Podíváme-li se na dnešní svět a co se v něm děje, je to pro mne a členy výboru docela zřejmé,“ prohlásil Jagland v rozhovoru s agenturou AP a doplnil otázku: „Co jsou hlavní síly, které společnost tlačí tím správným směrem?“ Když se ho novináři ptali, zda by z arabského jara, v němž důležitou roli sehrála i nová média, mohl vzejít laureát, Jagland odpověděl, že je to možné, ale že existují i další favorité. (Mimochodem, jedna ze tří žen, jež cenu dostaly, je vůdkyně jemenských protestů Tavakkul Karmánová.)

„Bylo by neskutečně arogantní, kdyby jedna specifická technologická společnost zdůrazňovala svou funkci během arabského jara. Nejdůležitějším faktorem byli lidé, kteří cítili, že změny jsou nevyhnutelné,“ prohlásil na druhou stranu během nedávného e-G8 summitu v Paříži zakladatel Facebooku Marc Zuckerberg.

Znamená sociální inovace i sociální převrat?

Přesto nelze popřít, že se z Facebooku, Twitteru a spol. staly nástroje aktivistů, které výrazně posílily arabskou opozici, umožnily svolávání protestů a dokumentování útoků na demonstranty. Hnutí typu We are all Khaled Said či April 6th Youth Movement by bez sociálních médií neměla zdaleka takový dopad. Stejně jako by hlasy politické aktivistky v Egyptě známé jako Facebook girl, či bloggerky Liny Mhenniové bez digitálních médií neoběhly během několika málo hodin celou zeměkouli.

V současné době je počítač paradoxně nejlepším nástrojem, jak lidi dostat od počítače

Otázka by tedy měla znít, zda sociální inovace znamenají i sociální převraty. „Změny nejsou tolik o nástrojích, spíš o jejich zacházení s nimi,“ míní zakladatel stránek Change.org Ben Rattray, podle něhož například Facebook již existující strategie nenahrazuje, nýbrž pouze podporuje. Přesto Rattray přiznává, že internetová média mají moc zažehnout zcela nové věci. Experti se přitom shodují, že v současné době je počítač paradoxně nejlepším nástrojem, jak lidi dostat od počítače.

S tím, že by Zuckerberg mohl nobelovku klidně získat, minulý týden souhlasil i autor knihy o dějinách Nobelovy ceny míru Jay Nordlinger: „Mohou ji dát komukoliv. Mírový koncept je v Oslu velmi elastický.“

Velmi bizarní by se to naopak zdálo českému novináři Miloši Čermákovi: „Nemyslím si, že by to jakkoliv naplnilo poslání a zamýšlený etos Nobelových cen. Jistě, Facebook může pomoci k lecčemus dobrému (i zlému, podotknou kritici), ale asi tak stejně jako celá řada dalších soukromých firem,“ napsal ČESKÉ POZICI na Facebooku Čermák. „Kdyby dostaly Nobelovu cenu firmy provozující sociální sítě, asi bychom se mohli ptát, proč ji ještě nezískaly automobilky, výrobci telefonů nebo třeba mobilní operátoři. Jejich přínos světovému míru bude nepochybně rovněž velký,“ doplňuje Čermák.

V takovém případě by Nobelovu cenu za ekonomii mohla klidně dostat společnost Zynga, která svět obohatila o sociální hru FarmVill a zároveň vymyslela způsob, jak vydělávat miliony prodejem virtuálního dobytka a digitálních dřevěných domečků. Proč vlastně ne? V roce 2009 například stačilo nebýt Georgem Bushem.